Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie na bruk

Monika Stefanek
Wszystko wskazuje na to, że szkoła będzie musiała wkrótce opuścić budynek przy ul. Jagiellońskiej. Niewykluczone, że obiekt będzie stał pusty, ponieważ miasto nie wie jeszcze dokładnie, co i od kiedy miałoby się w nim mieścić.
Wszystko wskazuje na to, że szkoła będzie musiała wkrótce opuścić budynek przy ul. Jagiellońskiej. Niewykluczone, że obiekt będzie stał pusty, ponieważ miasto nie wie jeszcze dokładnie, co i od kiedy miałoby się w nim mieścić. Marcin Bielecki
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące "Ogólniak" musi opuścić dotychczasową siedzibę. Nowej siedziby nie ma.

Szkoła powstała w 1991 roku. Do 1998 r. prowadziła ją Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauk Filozoficznych. Potem szkołę przejęła spółka z o.o. "Ogólniak". W 1997 r. szkoła otrzymała od miasta budynek przy ul. Jagiellońskiej 62 w dziesięcioletnie użytkowanie.

Koniec umowy

- Budynek znajdował się w bardzo złym stanie technicznym - mówi Genowefa Chilmon-Brzozowska, prezes spółki "Ogólniak", która prowadzi szkołę. - Dewastacja sięgała 60 procent, a w przypadku niektórych pomieszczeń 80 proc.

Na remont wydano pieniądze zarówno miejskie, jak i szkoły. 31 sierpnia br. umowa najmu się kończy. Prezes spółki złożyła w marcu wniosek o zawarcie kolejnej umowy najmu. Miasto odmówiło tłumacząc, że w Szczecinie trwa restrukturyzacja oświaty. Budynek przy ul. Jagiellońskiej był bowiem brany pod uwagę jako siedziba dla przeniesionego z ul. Kolumba Zespołu Szkół Specjalnych.

Z przenosin nic jednak nie wyszło, ponieważ nie zgodził się na to zachodniopomorski kurator oświaty. Mimo to, miasto nadal nie wyraża zgody na przedłużenie umowy najmu z "Ogólniakiem". Plany dotyczące tej nieruchomości nie są jednak skonkretyzowane.

Co z budynkiem?

- Restrukturyzacja oświaty w Szczecinie jeszcze się nie zakończyła. W przyszłości miałby tu powstać kompleks publicznego szkolnictwa specjalnego - twierdzi Robert Grabowski z biura prasowego Urzędu Miasta. - Miasto nie dysponuje wolnymi nieruchomościami, które mogłoby przeznaczyć na cele oświatowe.

W szkole uczy się obecnie 127 osób. Placówka zatrudnia 20 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. W przeszłości wobec szkoły zastrzeżenia miał poprzedni kurator.

- Rzeczywiście, był taki moment, że placówka musiała uzupełnić pewne braki - mówi Zygmunt Cywiński, rzecznik prasowy kuratorium oświaty. - Uzupełniła je i teraz działa zgodnie z prawem.

Bez długów

Prezes "Ogólniaka" uważa, że brak zgody na przedłużenie umowy najmu budynku wynika z rzekomych długów wobec Urzędu Miasta.
- To nieprawda - mówi Chilmon-Brzozowska. - Spółka nie ma i nie miała żadnych nieuregulowanych zobowiązań finansowych.

Zdaniem prezes spółki, opinia ta może wynikać ze sprawy sądowej, którą wytoczył kilka lat temu jeden z wykonawców remontu.

- Chodziło o zapłatę za prace wykonane w 1997 roku - opowiada prezes. - Spółka "Ogólniak" powstała jednak dopiero 1999 roku i z remontem nie miała nic wspólnego. Potwierdzają to prawomocne wyroki sądowe.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński