Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie LO nr 9 uczestniczą w międzynarodowym projekcie

Monika Stefanek
Małgorzata Kapral (od lewej), Katharina Preisner, Karolina Juraszek, Michał Pham, Katja Kaminski oraz nauczyciel historii Martin Hanf podczas prac nad artykułem.
Małgorzata Kapral (od lewej), Katharina Preisner, Karolina Juraszek, Michał Pham, Katja Kaminski oraz nauczyciel historii Martin Hanf podczas prac nad artykułem.
Mimo ferii, szóstka uczniów dwujęzycznej klasy szczecińskiego LO nr 9 ani myśli o wypoczynku. Wspólnie ze swoim nauczycielem odkrywają białe plamy polsko-niemieckiej historii.

Szczeciński ogólniak uczestniczy w międzynarodowym projekcie Step21 "Weisse Flecken" po raz pierwszy. Obok uczniów z LO nr 9 biorą w nim udział także szkoły z Niemiec, Czech, Austrii i kilku innych polskich placówek. Zadaniem młodzieży jest badanie regionalnych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Uczniowie ze Szczecina zajęli się tematem polskich robotników przymusowych pracujących w czasie wojny w Niemczech. Dotarli do Stanisława Laguna, szczecinianina, który pracował przymusowo w fabryce spadochronów wojskowych niedaleko Frankfurtu nad Menem.

Zanim uczniowie przystąpili do pracy, odbyli w Hamburgu warsztaty dziennikarskie. Dowiedzieli się, jak prowadzi się rozmowy ze świadkami tamtych czasów i jak pisze się artykuł prasowy. Na podstawie zebranych przez młodzież informacji powstanie bowiem reportaż, który trafi na łamy gazety "Weisse Flecken" (Białe Plamy), wydawanej w ramach projektu.

- Rozmowa z panem Lagunem przebiegła zupełnie inaczej, niż sobie to wyobrażałam - opowiada Katja Kaminski, uczennica LO nr 9. - Przyszliśmy z gotowymi pytaniami, ale nawet ich nie zadaliśmy. Szkoda było przerywać trzygodzinną opowieść o tamtych czasach.

Uczniów najbardziej zaskoczyła postawa byłego robotnika przymusowego.

- Mimo tych wszystkich przeżyć, pan Stanisław wcale nie wypowiadał się o Niemcach negatywnie - mówi Katja. - Mówił, żeby nie brać wszystkiego tak, jak zapisane jest w podręcznikach do historii. Opiekunem uczniów jest Martin Hanf, nauczyciel historii Niemiec w LO nr 9. Początkowo obawiał się, że nie znajdzie chętnych do udziału w projekcie. Szybko okazało się, że jest inaczej.

- Na lekcjach nie ma czasu na poznawanie takich historii - mówi Małgorzata Kapral o powodach swojego udziału.

- Dla mnie, jako Niemca, uczestnictwo w tym projekcie razem z polskimi uczniami jest czymś szczególnym - mówi Martin Hanf. - Mam żonę Polkę, której mama urodziła się w obozie dla robotników przymusowych w Kolonii. Przed kilkoma laty wspólnie udało nam się odnaleźć resztki obozu.

Projekt uroczyście zostanie zakończony w czerwcu br. w Berlinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński