Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć ofiar z jeziora Resko

Marek Rudnicki
Wianki puszczone do jeziora, mające upamiętnić tragedię sprzed lat.
Wianki puszczone do jeziora, mające upamiętnić tragedię sprzed lat. Łukasz Trawiński
5 marca 1945 r. o godz. 14.30 runął do wody Dornier DO-24, wywożący z okrążenia 80 dzieci. 5 marca 2012 r., rzucono na wodę wieńce. W 67. rocznicę tragedii zainaugurowano w Rogowie projekt "Dzieci z Kamp", poświęcony wydobyciu z dna jeziora wraku samolotu i upamiętnienia ofiar wydarzenia.

Wśród gości był Helmut Schütt, syn członka załogi, starszego sierżanta Ernsta Schütt. Do Trzebiatowa przyjechał ze swoją żoną oraz siostrą. Była to jego pierwsza w życiu wizyta w Polsce.

- Jestem pod wrażeniem, że tu w Trzebiatowie spotkałem tak dobrych ludzi - mówi wzruszony. - Dziękuję wszystkim osobom, że bezinteresownie angażują się w ten projekt i wkrótce będę mógł godnie pochować mojego ojca. Przez prawie 67 lat, co roku w rocznicę śmierci, zapalałem przy jego zdjęciu świeczkę. Po raz pierwszy jestem tak blisko niego.

W ostatnich miesiącach wojny w ówczesnym Kamp (dziś Rogowo), dywizjon ratownictwa morskiego w obliczu zbliżających się oddziałów Armii Czerwonej prowadził akcję ratunkową ewakuując cywilów. 5 marca o godz. 14.30 startujący z jeziora Resko Przymorskie Dornier DO-24 z 80 dziećmi na pokładzie został trafiony tuż po starcie. Do dziś nie ustalono danych personalnych wszystkich dzieci. Samolot prowadzili st.sierż. Heinz Bexte, st.sierż. Eric Schulz, st.sierż. Ernst Otto Heinrich Schütt oraz st.sierż. Frederick Traub.

- Dziękuję Radzie Programowej oraz burmistrzowi Trzebiatowa za zaangażowanie w ten ważny projekt, aby dzieci z jeziora Resko, po wielu latach spoczęły w godnym miejscu - powiedziała Anette Klein, Konsul Generalny RFN.

Na uczestnikach uroczystości duże wrażenie zrobił występ muzyczny Marianny Kowal, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie, który wykonała na gitarze utwór Leonarda Cohena pt. "Hallelujah". Druga część spotkania odbyła się nad samym jeziorem Resko. Na wodzie jeziora Resko i pod symbolicznym krzyżem upamiętniającym katastrofę złożono kwiaty i wieńce.

W uroczystościach udział wzięła Anette Klein - Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec, Anna Mieczkowska - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Magdalena Kochan - Posłanka na Sejm RP, Arkadiusz Litwiński - Poseł na Sejm RP, członek Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, prof. Volker Hannemann - Wiceprezydent Ludowego Związku Opieki Nad Niemieckimi Grobami Wojennymi, Alex Lubawinski - członek Parlamentu Krajowego Berlina, gen. Rainer Korff - dowódca Wielonarodowego Korpusu Północy-Wschód w Szczecinie, Izabela Gutfeter oraz Izabela Gruszka - przedstawicielki Fundacji "Pamięć", Andrzej Budka - sekretarz gminy Kołobrzeg, Paweł Pawłowski - dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Jacek Stachyra - członek zarządu powiatu polickiego, prezes Stowarzyszenia "Pomeraniak" oraz członkowie polsko-niemieckiej Rady Programowej "Dzieci z Kamp".

- Ten projekt będzie służył nam wszystkim, w szczególności mieszkańcom gminy - mówił burmistrz Trzebiatowa, Zdzisław Matusewicz. - Niezwykle cieszę się, że w projekt zaangażowana jest nasza młodzież. Takich uroczystości na terenie naszej gminy nigdy nie było. To ważne, aby w taki sposób uczcić ofiary katastrofy.

Projekt Dzieci z Kamp stał się już głośny poza granicami Polski. Do Rogowa przyjechało wielu dziennikarzy. Relacje z wydarzenia zobaczyć można było w niemieckiej telewizji NDR, ARD oraz przeczytać w gazetach Bild am Sonntag, Nordkurier oraz Stern, a także w informacjach Polskiej Agencji Prasowej, niemieckiej DAPD oraz francuskiej AFP.

- Władze samorządowe województwa zachodniopomorskiego wyrażają pełne uznanie dla pracy Rady Programowej oraz popierają ten projekt - powiedziała Anna Mieczkowska, wicemarszałek województwa.

Dornier DO-24 startujący na morzu. Takimi samoloptami ewakuowano ludność cywilną.
Dornier DO-24 startujący na morzu. Takimi samoloptami ewakuowano ludność cywilną. Fot. arch.

Helmut Schütt, syn członka załogi DO-24, starszego sierżanta Ernsta Schütt.
(fot. Fot. Łukasz Trawiński)

Rogowo, dawniej Kamp, przed wojną.
(fot. Fot. arch.)

Dornier DO-24 startujący na morzu. Takimi samoloptami ewakuowano ludność cywilną.
(fot. Fot. arch.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński