Uchwały "śmieciowe" na sesji w Policach. Będą konsultacje z mieszkańcami

Piotr Jasina
Burmistrz Polic, Władysław Diakun (z lewej) przekonywał, że zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro mieszkańców i dialog.
Burmistrz Polic, Władysław Diakun (z lewej) przekonywał, że zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro mieszkańców i dialog. Piotr Jasina
Udostępnij:
Radni na wniosek burmistrza wycofali uchwały „śmieciowe”. Będą konsultacje z mieszkańcami. Przewodniczący Rady Miejskiej Polic Witold Król uznał, że byli pod wpływem zmasowanego ataku.

Rajcy mieli wiele projektów do przegłosowania, sesję jednak zdominował temat związany z odbiorem i wywozem śmieci.

Przed miesiącem radni rządzącego Gryfa podjęli uchwały zmieniając system naliczania i wysokość stawek za odbiór odpadów komunalnych. Zrobili to bez konsultacji społecznych.

W naszych publikacjach cytowaliśmy głosy mieszkańców, którzy podkreślali, iż w tak istotnych dla nich sprawach, powinni mieć możliwość wypowiedzenia się. Rajcy zignorowali te sygnały, także głosy skromnej opozycji w radzie i uchwalili zmiany.

Ponieważ protesty nasiliły się, zwłaszcza na portalach społecznościowych, burmistrz Polic zreflektował się i zwrócił się do rady, by uchwały wycofała. Tak się stało na sesji przed tygodniem.

Temperatura obrad była wysoka. Do gminy trafiła petycja mieszkańców, domagających się unieważnienia wspomnianych uchwał. Rajcy mieli się nad nią pochylić dopiero po głosowaniu dotyczącym wycofania uchwał śmieciowych. Radny Mariusz Różycki wnioskował, by rozpatrzyć ją wcześniej, wówczas będzie zasadna i przedmiotowa. Radni Gryfa na zmianę porządku obrad nie przystali. Burmistrzowi zarzucił, iż chce sobie przypisać, to co zainicjowali mieszkańcy.

Przewodniczący RM Witold Król, odczytał stanowisko Klubu WS Gryf XXI. - Wiele zamętu wywołał zmasowany atak na forach internetowych - stwierdził dodając, że były tam obelgi, oczernianie, demagogia. Autorów tych wpisów określił mianem internetowych frustratów.

- Oczekujemy krytyki, ale merytorycznej, nie szczucia - czytał przewodniczący. Dodał, że w wycofywanej uchwale chciano chronić rodziny wielodzietne, teraz jednak zapłacą wszyscy.

Projekty zostały wycofane, co oznacza konsultacje społeczne kilku wariantów systemu i wysokości opłata za odbiór śmieci. Radny Adam Sobczyk podsumowując uznał, że to dobra decyzja. - Szkoda tylko, że musiało do niej dość w takiej sytuacji. Konsultacje są potrzebne i urząd nie powinien od nich stronić - dodał.

Burmistrz Władysław Diakun poinformował też radnych, iż nie zgodził się na podwyżki opłat za wodę i ścieki. Poznaliśmy też najestetyczniejsze sołectwo gminy - konkurs wygrał Przęsocin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

555666TM

Co tych wyzwisk i epitetów na forach, to wszystko jest prawda, proszę sobie poczytać. Natomiast to że garstka krzykaczy z forum uważa się za przedstawicieli społeczeństwa czy mieszkańców Polic, to już "przeginka" miejscowych dziennikarzy którzy zresztą też na tych forach się udzielają.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie