Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczyciele chcą weryfikować zniżki za OC

Wojciech Frelichowski
Ubezpieczyciele twierdzą, że szkodowość, że na polisach OC ponoszą straty.
Ubezpieczyciele twierdzą, że szkodowość, że na polisach OC ponoszą straty. Fot. Dekra
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny planuje udostępnić firmom ubezpieczeniowym narzędzie do weryfikacji zniżek za bezwypadkową jazdę. Według towarzystw takie rozwiązanie pozwoli im ograniczyć straty na polisach OC. To z kolei może się przełożyć na utrzymaniu stawek na stałym poziomie.

Z szacunków ubezpieczycieli wynika, że 60-70 procent osób kupujących polisy komunikacyjne deklaruje maksymalną, czyli 60 procentową zniżkę za bezwypadkową jazdę. - Nie zawsze jest to jednak prawda i dlatego wielu ubezpieczycieli notuje straty - wyjaśnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Według szacunków UFG nawet 10 procent kierowców może podawać błędne informacje o przysługujących im zniżkach, co w efekcie przekłada się na zaniżoną składkę OC. Dlatego UFG planuje opracować specjalny portal internetowy, dzięki któremu każde towarzystwo mogłoby w ciągu kilku minut sprawdzić ubezpieczeniową historię każdego posiadacza samochodu.

- Po przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji będziemy w stanie uruchomić taką usługę nawet w ciągu roku - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG.

Podkreśla jednak, że projekt wymaga również dopracowania informacji spływających od towarzystwa ubezpieczeniowych. - Zdarzają się na przykład przypadki mylnego raportowania przez ubezpieczycieli, polegające na zamianie danych sprawcy szkody z danymi poszkodowanego - dodaje pani prezes. Dlatego UFG uruchamia konsultacje z firmami ubezpieczeniowymi w trzech obszarach: bezpieczeństwa informacji, technologii informatycznych oraz raportowania i wykorzystania danych z ośrodka informacji UFG do taryfikacji.

Innym problemem jest nasycenie bazy danych z ośrodka informacji (OI). Z szacunków ośrodka (porównanie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego) wynika, że baza o polisach Funduszu jest kompletna w ponad 90 proc. w zakresie umów ubezpieczenia i w około 60 proc. zakresie zdarzeń szkodowych, skutkujących odpowiedzialnością ubezpieczyciela.

Od półtora roku OI prowadzi, we współpracy z ubezpieczycielami, specjalny program inwentaryzacji danych (projekt Delta). Jego efektem jest trzykrotny wzrost, trafiających do Ośrodka, informacji o wypłaconych odszkodowaniach. Według przedstawicieli UFG niekompletność bazy wynika po części z barier technologicznych, ale również i z niechęci niektórych firm ubezpieczeniowych do przesyłania swoich danych.

Tymczasem baza o polisach komunikacyjnych pozwala wykryć przypadki przestępczości ubezpieczeniowej polegającej np. na ubezpieczaniu tego samego auta w kilku firmach i zainkasowaniu kilku odszkodowań za ten sam wypadek drogowy.

Z danych OI mogą korzystać również indywidualni kierowcy. Np. mogą sprawdzać czy i gdzie ubezpieczony jest sprawca wypadku. Zapytania składane są przez stronę internetową UFG (www.ufg.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński