Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE 2017: jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? PRZEWODNIK

Krzysztof Leśniak
UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE 2017: Ubezpieczenie na wakacje zapewnia kompleksową ochronę podczas podróży zagranicznej. Polisa stanowi całodobowe wsparcie po wypadku, gwarantuje pokrycie kosztów leczenia poza krajem, dzięki czemu przydaje się zarówno osobom uprawiającym sporty, jak i planującym spokojny wypoczynek. Jaki rodzaj ubezpieczenia wykupić przed wyjazdem?

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE 2017: jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? PRZEWODNIK

W Polsce jesteśmy chronieni ubezpieczeniem zdrowotnym, a w razie nagłej potrzeby wysokie koszty ratowania życia i zdrowia nie obciążają w znaczący sposób domowego budżetu.

Sprawa komplikuje się poza granicami kraju. Ceny za wszelkie interwencje medyczne mogą przyprawić o zawrót głowy. Nawet niewielka porada może mocno nadwyrężyć nie tylko stan konta ale i nerwy. Ubezpieczenie turystyczne pozwala uniknąć tego typu bolesnych konsekwencji. Przed wyjazdem warto też zadbać o swój bagaż i ubezpieczyć jego zawartość. Zanim przejdziemy do szczegółów, odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie travel, czyli ubezpieczenia na wyjazd za granicę, to pakiet produktów ubezpieczeniowych zapewniających pomoc medyczną, organizacyjną i finansową podczas wyjazdów wypoczynkowych, turystycznych, edukacyjnych oraz biznesowych. Taka polisa gwarantuje ochronę i pomoc w razie niespodziewanych sytuacji, dzięki czemu pozwala na komfortowe i bezpieczne podróżowanie.

Ubezpieczenie turystyczne 2017: Ile to kosztuje?
Ubezpieczenie turystyczne nie jest specjalnie drogie, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty leczenia za granicą. Cena jest oczywiście uzależniona od zakresu ochrony, wysokości limitów na poszczególne świadczenia, czasu i miejsca podróży. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych są skłonne udzielić rabatu na ubezpieczenie podróżne osobom, które na urlop wybierają się w gronie rodzinnym lub z większą grupą przyjaciół. Ceny zwykle wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Szczegóły znajdziesz w porównywarce znajdującej się u dołu tekstu.

CZYTAJ TAKŻE:
Mniej niż połowa Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne

Choroba na wakacjach. Jak leczyć się w Polsce i za granicą?

Jakie są rodzaje ubezpieczenia turystycznego?
Przed wyruszeniem na wojaże warto zapewnić sobie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne odpowiednio na kraj, Europę lub świat. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują gotowe pakiety dopasowane do różnych potrzeb. Zawierają zazwyczaj KL, NNW, OC, BP oraz assistance. Co oznaczają konkretne skróty?

  • KL – koszty leczenia - poniesienie wydatków za leczenie w nagłych chorobach lub po wypadku, w tym za leczenie szpitalne, wizyty lekarskie, badania, leczenie stomatologiczne, wykup leków, transportu medycznego i koszty transportu do kraju w terminie innym niż planowany.
  • ASS – assistance – oznacza możliwość korzystania z pomocy w podróży, organizacji leczenia, transportu, pomocy prawnej, udzielenia pożyczki lub uiszczenia kaucji, powiadomienia rodziny i pracodawcy
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu, wypłacane jest po wypadku
  • BP – bagaż podróżny – ubezpieczenie na wypadek utraty bagażu, jego uszkodzenia lub zniszczenia, którego przyczyną jest kradzież, rabunek, pożar, huragan, powódź, uderzenie pioruna, ulewa, grad, lawina, katastrofa, wypadek komunikacyjny itp.
  • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczenie od szkody wyrządzonej komuś innemu, np. zniszczenie samochodu, zranienie kogoś. Wykupienie takiej polisy zabezpiecza osobę ubezpieczoną przed obowiązkiem zapłaty odszkodowania osobie, której szkodę się wyrządziło. Ciężar finansowy przerzucony jest wówczas na zakład ubezpieczeń.
  • SS/SR – ubezpieczenie sprzętu sportowego – zabezpieczenie przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem sprzętu sportowego

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne?
Wykupując ubezpieczenie podróżne, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego ofertą i szczegółami, ponieważ niektóre kraje mogą nie wchodzić w skład pakietu, który z definicji powinien je zawierać (np. zestaw świat może nie obejmować USA i Kanady).
Zastanawiając się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, należy przede wszystkim kierować się dopasowaniem zakresu ochrony do charakteru wyjazdu i indywidualnych potrzeb. Aby mieć pewność, że polisa pozwoli pokryć wszelkie koszty, warto zastanowić się nad jak najszerszą ochroną. Poza optymalnym doborem elementów ochrony konieczne jest ustalenie odpowiednich wysokości sum ubezpieczenia.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE --->

Jak postępować w przypadku choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia?
Jeśli już przydarzy nam się nieszczęśliwa przygoda, należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. W polisie ubezpieczeniowej musi znajdować się numer alarmowy. Za jego pomocą łączymy się z operatorem, któremu wyjaśniamy, na czym polega nasz problem. Pracownik biura poda nam wskazówki do dalszego postępowania.

Trafiłem do szpitala, co robić?
W przypadku hospitalizacji, powinno nam wystarczyć okazanie dowodu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel załatwi ze szpitalem wszelkie formalności. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, szpital powinien sam powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.
Jeśli pakiet nie zawiera assistance podróżnego, koszty leczenia zostaną zwrócone w kraju po przedłożeniu rachunków, faktur i zaświadczeń.

Transport medyczny - ile to kosztuje, na czym polega?
W ramach umowy ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd często oferowane jest dodatkowe świadczenie polegające na zapewnieniu transportu powrotnego osoby poszkodowanej do kraju. Transport medyczny będzie potrzebny zawsze, gdy poszkodowana osoba nie będzie w stanie samodzielnie powrócić do kraju i prócz standardowego transportu potrzebna będzie opieka medyczna podczas całej podróży. Transport medyczny zazwyczaj jest częścią wykupionego na wyjazd zagraniczny ubezpieczenia kosztów leczenia, jednak bywa także odrębnym ubezpieczeniem, dlatego należy to doprecyzować z ubezpieczycielem, kiedy będziemy kupować polisę. Świadczenie to nabiera wyjątkowego znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jeśli poszkodowany turysta nie będzie posiadał wspomnianego ubezpieczenia, za transport medyczny zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni. Tego typu usług nie pokrywa NFZ.

Transport medyczny a rodzaje obrażeń
W przypadku złamania nogi, kiedy wymagana jest pozycja leżąca poszkodowanego, do transportu wykorzystuje się ambulans lub samolot pasażerski. Nawet w przypadku przelotu zwykłym samolotem pasażerskim z krajów Europy południowej koszt transportu może wynieść od 10-12 tysięcy złotych. W przypadku poważniejszych i bardziej skomplikowanych obrażeń koszt takiej usługi znacznie wzrośnie. Koszty będą jeszcze większe jeśli transport będzie musiał zostać przeprowadzony z krajów odległych, takich jak Meksyk, Tajlandia, Chiny itp. Wówczas koszt transportu może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty zagranicznego transportu medycznego.

Zgubiłem bagaż, co robić?
W przypadku utraty paszportu, bagażu lub jakiegokolwiek innego przykrego zdarzenia, zgłoś problem ubezpieczycielowi. Ten poinformuje Cię na co możesz liczyć i jak dalej postępować. Zależy to oczywiście od tego, jaką polisę wykupiłeś. Większość polis turystycznych zawiera dodatkową opcję ochrony bagażu.

Na jaką sumę ubezpieczyć koszty leczenie zagranicą
To jedna z najważniejszych kwestii w trakcie wykupowania polisy ubezpieczeniowej. Ustalając sumę gwarancyjną musimy założyć wariant pesymistyczny i przyjąć, że może zajść wypadek, na skutek którego doznamy znacznego uszczerbku na zdrowiu, a leczenie będzie wymagało użycia wyjątkowo kosztownych i specjalistycznych metod. Zasadnym jest więc rozpatrywanie ubezpieczenia na poziomie minimum 10 tysięcy euro. W przypadku wyjazdu do USA lub Kanady limity te powinny być jeszcze wyższe i wynosić od 20 do 30 tysięcy dolarów.

Gdzie i jakie ubezpieczenie kupić
Kupując ubezpieczanie turystyczne warto posiłkować się kalkulatorem cen online. Całkiem rozsądną porównywarkę znajdziecie pod tym linkiem:
Porównywarka cen ubezpieczeń podróżnych
Porównywarka w kilku prostych krokach pomoże Wam znaleźć najbardziej odpowiednią opcję. W tym celu wystarczy podać kierunek podróży, odwiedzany kraj, rodzaj wyjazdu, ilość osób oraz okres ubezpieczenia. Po wprowadzeniu potrzebnych danych, wyszukiwarka pokaże nam listę dostępnych ubezpieczeń wraz z ich ceną, zakresem leczenia wraz z jego wysokością oraz dodatkową ochroną.

źródło:
praktycznyprzewodnik.info
superpolisa.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE 2017: jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? PRZEWODNIK - Dziennik Zachodni

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński