MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące złotych od ZUS-u. Jak je zdobyć? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Zobacz szczegóły!

wt
Właściciele kont bez OFE są zobligowani do złożenia wniosku UWU, a także pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między współmałżonkiem. Jeżeli zmarła osoba nie pozostawała w związku małżeńskim, to w takim przypadku uzbierane środki są wypłacane osobom wskazanym przez nią za życia lub spadkobiercom.ZOBACZ TEŻ:Waloryzacja emerytur - marzec 2023. Znamy kwotę waloryzacji!Zwrot podatku 2023. Te ulgi Ci się należą! Sprawdź listę ulg podatkowych
Właściciele kont bez OFE są zobligowani do złożenia wniosku UWU, a także pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między współmałżonkiem. Jeżeli zmarła osoba nie pozostawała w związku małżeńskim, to w takim przypadku uzbierane środki są wypłacane osobom wskazanym przez nią za życia lub spadkobiercom.ZOBACZ TEŻ:Waloryzacja emerytur - marzec 2023. Znamy kwotę waloryzacji!Zwrot podatku 2023. Te ulgi Ci się należą! Sprawdź listę ulg podatkowych Archiwum Polska Press
ZUS wypłaci tobie tysiące złotych jeśli tylko złożysz ten wniosek. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki po zmarłych mogą być dziedziczone. By do tego doszło, ubezpieczony musi wskazać osoby uprawnione do wypłaty pieniędzy po śmierci. Jak otrzymać pieniądze? Sprawdźcie!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Tysiące złotych od ZUS. Jak je zdobyć

Ubezpieczone osoby, które posiadają subkonta, mogą wskazać uprawnionych do wypłaty pieniędzy po śmierci. Możliwość ta nie dotyczy wyłącznie osób posiadających OFE.

Polecamy

Jakie dokumenty są potrzebne przy dziedziczeniu?

Aby ktoś mógł odziedziczyć fundusze z ZUS, właściciel konta musi złożyć konkretne dokumenty. Jeśli posiada jedno subkonto, to wówczas należy złożyć wniosek UWU o wskazaniu osoby uprawnionej. Co istotne, decyzję w tej sprawie można zmienić w każdym momencie. Przy modyfikacji listy uprawnionych należy także złożyć wniosek UWU z nowymi danymi osób dziedziczących.

Jak uzyskać tysiące złotych od ZUS? TU WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW>>>
Właściciele kont bez OFE są zobligowani do złożenia wniosku UWU, a także pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między współmałżonkiem. Jeżeli zmarła osoba nie pozostawała w związku małżeńskim, to w takim przypadku uzbierane środki są wypłacane osobom wskazanym przez nią za życia lub spadkobiercom.

Środki w ZUS. Jaka kwota podlega podziałowi?

Pamiętaj, że podziałowi podlega tylko ta część środków, która nie zostanie wykorzystana zgodnie z art. 131 ustawy organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Oznacza to, że jeśli w chwili śmierci pozostawałeś w związku małżeńskim i między Tobą a Twoim współmałżonkiem istniała wspólność majątkowa to dokonamy podziału połowy środków z Twojego subkonta za okres trwania wspólności majątkowej i zaksięgujemy je na subkoncie współmałżonka - tłumaczy ZUS.

Takie środki z ZUS nie są wypłacane automatycznie. Osoba uprawniona musi się po nie zgłosić, wypełniając wniosek USS.
W przypadku osób, które posiadają OFE, należy najpierw zgłosić się właśnie do tej instytucji - to ona kontaktuje się z ZUS ws. wypłacenia środków.
Jak długo czeka się na wypłatę pieniędzy? Środki powinny trafić na konto w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński