Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tysiące wyroków nieważnych? Wrocławscy sędziowie: grozi nam chaos

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Nawet 70 tysięcy wyroków, wydanych przez 300 sędziów w całej Polsce, może być nieważnych. Tak stwierdzają sędziowie z Apelacji Wrocławskiej (Dolny Śląsk i Opolszczyzna) w oficjalnej uchwale wydanej w poniedziałek. Chodzi o sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, powołaną w ubiegłym roku, po ustawowych zmianach wprowadzonych przez PiS. W najbliższym czasie Sąd Najwyższy ma ocenić czy nowa Rada spełnia kryteria umożliwiające jej powoływanie sędziów. Gdyby wyroki okazały się nieważne, może nas czekać potężny chaos prawny. - Wyobraźmy sobie proces o rozwód – mówi nam jeden z sędziów. Co jeśli orzeczony rozwód okaże się nieważny, a dawni małżonkowie będą już po nowych ślubach?

Polityczny spór o ustrój sądownictwa nabrał bardzo praktycznego wymiaru. Dolnośląscy sędziowie – w swojej uchwale – straszą „chaosem prawnym” i apelują, by Sąd Najwyższy jak najszybciej rozstrzygnął prawne wątpliwości wobec nowej KRS. Rzecz w tym, czy Rada jest „wystarczająco niezależna” od władzy wykonawczej. Czyli po prostu od polityków. Gdyby okazało się, że nie - właśnie grozić ma to chaosem prawnym.

Przykład z ostatnich dni z Olsztyna. Tam w sprawie cywilnej – o zapłatę – zapadł wyrok, który został zakwestionowany właśnie z tego powodu, że wydał go sędzia nominowany przez nową KRS. Sąd Odwoławczy postanowił sprawdzić czy sędzia, orzekający w pierwszej instancji, został właściwie powołany. Czyli czy w ogóle jest sędzią.

- U nas na razie nie było apelacji od wyroków, z uzasadnieniem podobnym jak w Olsztynie - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl sędzia Witold Franckiewicz z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Co nie znaczy, że się nie pojawią. Co więcej. Na Dolnym Śląsku do pytań o status samej KRS dojdzie jeszcze jedno – czy procedura wyboru sędziów została prawidłowo przeprowadzona. Zgodnie z prawem, kandydatów opiniuje Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów.

Latem dolnośląscy sędziowie zawiesili opiniowanie kandydatur. Mimo to, prezes Sądu Apelacyjnego posłał do KRS listę kandydatów. „W tych okolicznościach proces nominacyjny na urząd sędziego obarczony jest wadą skutkującą uzasadnionymi wątpliwościami co do prawidłowej, zgodnej z ustawą obsady sądów i ważności orzeczeń wydanych z udziałem tych sędziów” - czytamy w uchwale w tej sprawie, przyjętej przez sędziów w poniedziałek.

„Chaos prawny” - którym straszą dolnośląscy sędziowie – może oznaczać brak pewności czy wyrok, w konkretnej sprawie, jest ważny czy nie. I brak możliwości by jednoznacznie rozstrzygnąć tę wątpliwość. Może chodzić o sprawę karna ale i cywilną, gospodarczą czy rodzinną. Nie mówiąc już o groźbie przedłużania – i tak nierzadko długiej – sądowej procedury.

- Wyobraźmy sobie proces o rozwód – opowiada jeden z sędziów. - Jeszcze w trakcie sprawy któraś ze stron może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego. Właśnie z uzasadnieniem, że to osoba powołana przez „nową” KRS. - Jeśli wyrok już zapadł, to można tak właśnie argumentować apelacje czy kasacje. A jeśli jest już wyrok prawomocny, wnosić o wznowienie postępowania.
Teoretycznie może się więc okazać, że orzeczony rozwód jest nieważny. Co wtedy, gdy dawni małżonkowie będą już po nowych ślubach?

Jest już druga edycja "Vegetarian Calendar" - kalendarza, promującego wegetarianizm. W myśl tej idei rozebrało się 12 pięknych polskich kobiety. Są wśród nich aktorki i modelki. Zobaczcie zdjęcia.

Polskie aktorki nago w kalendarzu promującym wegetarianizm. ...

Gdzie na codzienne zakupy wydamy najwięcej? W Polsce, Czechach czy Niemczech? Ile za te same produkty spożywcze płacą w sklepach mieszkańcy Polski, Czech i Niemiec? Sprawdziły to wspólnie Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Krajowy Urząd Statystyczny Saksonii w Kamenz oraz Przedstawicielstwo Okręgowego Czeskiego Urzędu Statystycznego w Libercu. Ankieterzy z tych trzech instytucji sprawdzili ceny w sklepach w swoich krajach. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? Zobacz na kolejnych slajdach ceny artykułów spożywczych w trzech krajach - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

Polska, Czechy i Niemcy - ile za te same produkty zapłacimy ...

Zobacz także

Jest już druga edycja "Vegetarian Calendar" - kalendarza, promującego wegetarianizm. W myśl tej idei rozebrało się 12 pięknych polskich kobiety. Są wśród nich aktorki i modelki. Zobaczcie zdjęcia.

Polskie aktorki nago w kalendarzu promującym wegetarianizm. ...

Tak powstaje torowisko tramwajowe na Nowy Dwór

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tysiące wyroków nieważnych? Wrocławscy sędziowie: grozi nam chaos - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński