Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące interwencji, a problem narasta. Chodzi o palaczy na przystankach. Mamy dane dotyczące interwencji

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
archiwum
Tysiące interwencji, setki mandatów nie pomagają. Wielu palaczy za nic ma zakazy palenia papierosów na przystankach komunikacji miejskiej.

- W ostatnim czasie sporo mieszkańców naszego miasta zwraca mi uwagę, że zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej jest nagminnie łamany. Twierdzą, że praktycznie nikt już tego zakazu nie przestrzega i przypisują winę bierności naszych służb miejskich. Mało tego podają konkretne przykłady braku reakcji ze strony funkcjonariusza służby mundurowej widzącego osobę palącą na przystanku i są tym faktem oburzeni - mówi radny Bazyli Baran.

Problemy potwierdza straż miejska.

- Od kilku dni trwają intensywniejsze kontrole prowadzone przez miejskich stróżów prawa m.in. na przystankach komunikacji miejskiej, posypały się też mandaty. Niestety, co jakiś czas amatorom dymu tytoniowego straż miejska musi przypominać o miejscach objętych zakazem palenia papierosów i wyrobów tytoniowych - wyjaśnia Joanna Wojtach ze straży miejskiej w Szczecinie.

Wielu palaczy wciąż myli przystanki z palarnią. Pomimo że są one oklejone znakami zakazującymi palenia, palaczy, nawet gdy obok na autobus czy tramwaj czekają dzieci.

- Straż miejska przypomina - taka "przyjemność" może słono kosztować, nawet 500 złotych. Każdy, kto korzystał z komunikacji miejskiej, nie raz był narażony na wdychanie dymu papierosowego. Wielu palaczy nic sobie nie robi z zakazu, obowiązującego od kilkunastu już lat lat i nadal pali na przystankach - dodaje Joanna Wojtach

.

Mandat można dostać za palenie nie tylko pod wiatą przystankową, ale też w bliskim rejonie przystanku, nawet takiego, który nie posiada wiaty. Zakaz palenia dotyczy również papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych.

- Interwencje dotyczące łamania zakazu palenia nie należą do najłatwiejszych. Często bowiem palacz na widok mundurowych odchodzi z okolic przystanku lub gasi papierosa. Niestety, jak widać nieraz na przystankach, ten proceder trwa. Czasami ślady w postaci wątpliwej urody ścieżki z niedopałków są zatrważającym dowodem na to, że palacze za nic mają obowiązujące przepisy. Mocno za to się dziwią, jak muszą zapłacić mandat. Taki kilkuset złotowy ma im przypomnieć o najdroższej w ich życiu paczce papierosów i o ignorowaniu przez nich prawa - dodaje Joanna Wojtach.

W 2022 r roku zarejestrowano 1474 interwencje dotyczące palenia na przystankach, w tym także papierosów elektronicznych. 165 osób ukarano. W pierwszym kwartale 2023 r. zarejestrowano już 747 kontroli i interwencji. Wobec 79 osób zastosowano sankcje karne.

- Wszystkie przystanki komunikacji miejskiej są oznaczone słownie i graficznie informacją o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych - zapewnia Ryszard Słoka, sekretarz miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński