MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tymi chorobami zarażają kleszcze! Jakie wywołują objawy? Po tym rozpoznasz, czy to borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy inna infekcja

Ewa Zwolak
Kleszcze wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt domowych. To nie tylko za borelioza i zapalenie opon mózgowych, ponieważ pasożyty te mogą przenosić wirusy i bakterie wywołujące także inne, równie groźne infekcje. Sprawdź, jakie choroby są roznoszone poprzez ugryzienia kleszczy i jak rozpoznać ich objawy. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kleszcze wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt domowych. To nie tylko za borelioza i zapalenie opon mózgowych, ponieważ pasożyty te mogą przenosić wirusy i bakterie wywołujące także inne, równie groźne infekcje. Sprawdź, jakie choroby są roznoszone poprzez ugryzienia kleszczy i jak rozpoznać ich objawy. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Sonja Rachbauer/Getty Images
Uważaj na kleszcze, bo przenoszone przez nie choroby są realne zagrożenie przez większą część roku! Pasożyty te, które żywią się krwią, są naturalnym rezerwuarem rozmaitych groźnych wirusów i bakterii. Wywoływane przez nie choroby, takie jak zapalenie mózgu i opon mózgowych, borelioza czy babeszjoza, mają ciężki przebieg, bywają niezwykle trudne w leczeniu i pozostawiają po sobie groźne powikłania. Dlatego warto chronić się przed tymi pajęczakami, a w razie ugryzienia wiedzieć, jakie dolegliwości powinny zwrócić uwagę. Poznaj objawy groźnych chorób odkleszczowych, które występują w Polsce.

Kleszcze jako pasożyty krwi przenoszą groźne drobnoustroje, przede wszystkim wirusy, ale także bakterie. Na swoje ofiary – zarówno ludzi, jak i zwierzęta, czekają wzdłuż leśnych ścieżek, na obszarach z wysoką trawą i zaroślami, w parkach, przy miejskich strefach zielonych. Zwykle znajdują się na wysokości ciała i przechodzą na nie, gdy wyczują blisko zapach ofiary.

Czytaj: Alarm epidemiologów: dwa razy więcej zakażeń KZM i cięższy przebieg infekcji niż w ostatnich latach. Kleszczowe zapalenie groźne już teraz

Czytaj także: Matka przekazała wirusa niemowlęciu wraz z mlekiem. Planujesz ciążę? Zaszczep się przeciw chorobie przenoszonej przez kleszcze

Tego pasożyta jest trudno zauważyć, ponieważ dorosły osobnik ma tylko 5 mm. Dopiero gdy pije krew, jego odwłok powiększa się nawet kilkanaście razy! Wtedy może być jednak za późno – pasożyta należy w odpowiedni sposób usunąć ze skóry w ciągu 24 godzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami. Szybkie wyjęcie kleszcza nie gwarantuje jednak ochrony przed ew. infekcją!

Choć nie wszystkie kleszcze są zainfekowane konkretnymi wirusami i bakteriami, rosnące nasilenie tego problemu i mnogość wywoływanych przez nie chorób to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektóre infekcje, m.in. odkleszczowe zapalenie mózgu, nie ma skutecznego lekarstwa i jedyną formą ochrony jest szczepionka KZM. To właśnie powód, by zadbać o możliwie najlepszą ochronę przed ugryzieniami tych pasożytów. Zapewnią ją zakrywające ciało ubrania i repelenty, czyli środki odstraszające.

Sprawdź, jakimi chorobami mogą zarażać kleszcze! Dowiedz się, jakie wywołują objawy, by w razie ugryzienia móc szybko je rozpoznać i podjąć leczenie, które pomoże zmniejszyć liczbę powikłań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński