MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tymi autostradami nie pojedziesz już za darmo. Katalog dróg płatnych będzie rozszerzony. Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Opłaty za przejazd autostradami mają się zmienić.
Opłaty za przejazd autostradami mają się zmienić. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Opłaty za przejazd autostradami mają się zmienić. Będą wyższe, a my zapłacimy więcej. Dodatkowo zostaną rozszerzone na odcinki, które dotychczas były bezpłatne. Wszystkie państwowe autostrady docelowo będą płatne. Sprawdź ceny za przejazd autostradami w Polsce.

Spis treści

Opłaty za autostrady i drogi ekspresowe. Ile więcej zapłacą kierowcy ciężarówek?

Już w ubiegłym roku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, mówił:

- Nie stać nas na to, by utrzymywać stan autostrad, jeśli nie są one płatne - wówczas minister zadeklarował, że nowe odcinki nie zostaną objęte systemem e-TOLL w 2022 i w 2023 r.

Tymczasem opłaty mają wzrosnąć, ale dla pojazdów powyżej 3,5 tony - czyli głównie samochodów ciężarowych. Zapłacą więcej za przejazdy autostradami i drogami ekspresowymi. Rozszerzona zostanie także lista tras płatnych o odcinki oddane do użytku od 2017 r.

- Ministerstwo planuje w I kwartale 2023 r. rozszerzenie sieci dróg płatnych (będących w zarządzie GDDKiA) dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, na których pobierana jest opłata elektroniczna za pośrednictwem systemu e-TOLL - poinformował Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Była to odpowiedź na interpelację Michała Jarosa, posła Koalicji Obywatelskiej.

Opłaty będą wyższe od 3 do 8 groszy za kilometr. Wspomniany kilkugroszowy wzrost ma się przełożyć na się na wzrost kosztów o kilkaset złotych w przeliczeniu na jeden pojazd.

Które odcinki autostrad i dróg ekspresowych będą płatne od 2023?

Jak stwierdził Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, objęte opłatami zostaną odcinki autostrad i dróg ekspresowych oddane do użytku od 2017 r. Od tego czasu wybudowano ponad 1600 km tras tego typu.

Samochody osobowe a drogi płatne. Na których odcinkach zapłacimy za przejazd autostradą?

Aktualnie w Polsce za przejazd autostradami płacimy na kilku odcinkach. Są to autostrady:

 • A1,
 • A2,
 • A4.

W przeciągu kilku najbliższych lat ma się to zmienić. Będziemy płacić za przejazd wszystkimi autostradami.

Na autostradzie A4 na odcinku Katowice - Kraków są dwa punkty poboru opłat

Na autostradzie A4 na odcinku Katowice - Kraków są dwa punkty poboru opłat: w Mysłowicach oraz podkrakowskich Balicach. Ile zapłacimy za przejazd przez punkt poboru opłat, będzie zależeć od pojazdu, jakim się poruszamy:

 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach płacąc gotówką lub kartą zapłacą 13 zł, a płatnościami automatycznymi 10 zł;
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami karta/gotówka: 24 zł, płatności automatyczne: 24 zł;
 • pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami: karta/gotówka: 24 zł, płatności automatyczne: 24 zł;
 • pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami, karta/gotówka oraz płatności automatyczne: 40 zł;
 • pojazdy niemieszczące się we wcześniej wymienionych kategoriach oraz pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym, karta/gotówka oraz płatności automatyczne: 40 zł.

Autostrada A4 na odcinku Gliwice – Wrocław. Jak zapłacić za przejazd?

Za przejazd autostradą A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław zapłacimy na stacjach benzynowych lub na wybranych stacjach Orlenu na terenie całego kraju. Można również płacić przy pomocy aplikacji. Cennik regulowany jest przez rozporządzenie ministra infrastruktury. Jadąc samochodem osobowym, zapłacimy 0,10 zł za każdy przejechany kilometr, za całą trasę - 16,20 zł. Decydując się na przejazd motocyklem, zapłacimy o połowę mniej.

Ceny na autostradzie A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś

Na autostradzie A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś w zależności od pojazdu zapłacimy:

 • pojazdy o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy - 0,16 zł/km;
 • pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła – 0,38 zł/km;
 • pojazdy o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi – 0,38 zł/km;
 • pojazdy o więcej, niż trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi – 0,38 zł/km;
 • pozostały nie mieszczące się w pozostałych kategoriach – 1,60 zł/km.

Jakie są ceny na autostradzie A2? Odcinek Konin - Świecko?

Z cenami na autostradzie A2 obowiązującymi na odcinku Konin - Świecko możemy zapoznać się na stronie autostrada-a2.pl.

Nowe ceny obowiązują od 9 września 2022 roku. W tym dniu stawki za przejazd wzrosły o 1 zł na każdym z trzech odcinków. Przejazd całym odcinkiem kosztuje 78 zł. Koszt przejazdu odcinkiem na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian i wynosi obecnie 18 zł.

Polski system autostrad składa się z odcinków koncesyjnych i państwowych. Obecnie płatne odcinki razem mają ok. 725 km (z całości 1700 km polskich autostrad). Docelowo wszystkie autostrady mają być płatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński