MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zapłacimy za prąd od lipca 2024. Znamy już maksymalną cenę po nowej ustawie. Ile zapłacimy więcej? 20.07.2024

MS
Rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 roku i jak będzie wyglądał bon energetyczny? Policzyliśmy, ile więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe!Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 roku i jak będzie wyglądał bon energetyczny? Policzyliśmy, ile więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe!Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 roku i jak będzie wyglądał bon energetyczny? Policzyliśmy, ile więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe!

Ile więcej zapłacimy za prąd od lipca?

We wtorek (16 kwietnia) w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach kancelarii premiera, pojawiła się informacja o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Obowiązująca zamrożona cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi obecnie 412 zł netto za 1 MWh. Tym samym ile zapłacimy za prąd od lipca 2024 roku? Szczegóły znajdziesz w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jakie będą ceny energii od lipca 2024 roku?

Już tylko do lipca obowiązują w Polsce założenia tarczy antyinflacyjnej, wobec czego rząd musiał zaproponować nowe rozwiązania, bo - choć inflacja bazowa wciąż spada (w marcu do 4,6 proc. względem 5,4 proc. w lutym) - to zatrzymanie programów pomocowych i odmrożenie stawek do rynkowych spowodowałyby potężny szok cenowy.

16 kwietnia rząd przedstawił projekt ustawy o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych innych ustaw. Znamy już postulowaną cenę energii na drugą połowę 2024 r. i założenia bonu energetycznego.

Projekt zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych do drugiej połowy 2024 r. Została ustalona na poziomie 500 zł za MWh. Obecnie, w przypadku gospodarstw domowych maksymalna stawka to 412 zł za MWh netto.

Dla kogo nowy bon energetyczny?

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak wyjaśniono, beneficjentami bonu energetycznego będą nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również "odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego". Dodano, że dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców "wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej".

- Przyjęte kryteria dochodowe bonu energetycznego pozwolą w drugiej połowie 2024 roku objąć wsparciem różne grupy beneficjentów, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię elektryczną. Jak w przypadku dodatku osłonowego, bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze – czytamy w informacji na stronie kancelarii premiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński