Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyka zegar w komórce jajowej

SN
Wewnętrzny zegar biologiczny wyznaczający nam fazy dziennej aktywności i nocnego wypoczynku dziedziczymy po matkach - uważają uczeni.

Wiele procesów życiowych w naszym organizmie podlega rytmicznym wahaniom związanym z następstwem dnia i nocy. W fazie czuwania nasze zmysły, narządy i tkanki pracują na wysokich obrotach, w fazie odpoczynku zwalniają. Ten dobowy rytm jest wyznaczany przez nieduże skupienie neuronów SCN.

To właśnie jest nasz zegar biologiczny. Wcześniej sądzono, że zegar ten jest uruchamiany w okresie życia płodowego. Tymczasem eksperymenty wykonane przez neurobiologów z Instytutu Pasteura w Paryżu wskazują, że tyka on w komórce jajowej zanim jeszcze zostanie ona zapłodniona.

- Wynik badań był dla nas zaskoczeniem - mówi prof. Vincent Laudet, główny autor badań. - Byliśmy przekonani, że zegar włącza się, kiedy następuje rozwój układu nerwowego u zarodka. Tymczasem okazało się, że odpowiedni gen tyka już w żeńskiej komórce rozrodczej.

Wynika z tego, że nasz zegar biologiczny jest starszy od osoby, w której się znajduje i towarzyszy nam od pierwszych chwil. Nic dziwnego, że wywiera taki duży wpływ na nasze życie - konkluduje naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński