Tydzień z PIT-ami

Notował: Janusz SudołZaktualizowano 
Również dziś na pytania Czytelników odpowiadać będą pracownicy Izby Skarbowej w Szczecinie. Bezpłatna infolinia 0800 156-015 czynna będzie od godziny 10 do 11.<br><br>
Również dziś na pytania Czytelników odpowiadać będą pracownicy Izby Skarbowej w Szczecinie. Bezpłatna infolinia 0800 156-015 czynna będzie od godziny 10 do 11. Marek Holiat
Kolejny dzień naszego "Tygodnia z PIT-ami", choć teoretycznie poświęcony wypełnianiu załączników PIT/M i PIT/C, nie ograniczył się tylko do pytań i wątpliwości naszych Czytelników związanych z tymi formularzami.

Skomplikowane często sytuacje życiowe podatników zmuszały ekspertów z Izby Skarbowej do konsultacji i sięgania do szczegółowych przepisów. Nie wszystkim też chętnym udało się dodzwonić w czasie pełnienia przez nich dyżuru. Będą mieli jeszcze możliwość skorzystania z bezpłatnej redakcyjnej infolinii 0800-156-015 dziś w godzinach 10-11.

Przedstawiamy odpowiedzi na część zadanych wczoraj pytań

- W ubiegłym roku poniosłem koszty wykonania USG w jednym ze szczecińskich szpitali. Czy mogę odliczyć ten wydatek w zeznaniu podatkowym?
* Nie, ponieważ wydatki na odpłatne świadczenia zdrowotne dotyczą tylko tych, które są ponoszone w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, a szpital do takich nie należy.

- W 2001 r. otrzymałem premię gwarancyjną w związku z likwidacją książeczki mieszkaniowej. Czy muszę ją doliczyć do dochodów w zeznaniach? Czy w związku z tym ulga mieszkaniowa ulega pomniejszeniu?
* Premia gwarancyjna, pełniąc rolę odsetek, objęta jest zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 5 ustawy. Dlatego nie wykazuje się jej w zeznaniu. Również nie ma ona wpływu na ulgę budowlaną, bowiem bez znaczenia jest z jakich pieniędzy finansuje się inwestycję mieszkaniową.

- Jestem diabetykiem i mam przyznaną I grupę inwalidztwa. Muszę zażywać leki, które należy przechowywać w lodówce. Czy przysługuje mi ulga na cele rehabilitacyjne w związku z zakupem lodówki?
* Nie. Odliczyć od dochodu można tylko wydatki na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Kupno urządzeń służących do powszechnego użytku, choć przydatnych także ze względu na potrzeby inwalidów, nie jest objęte wspomnianą ulgą.

- W ubiegłym roku wykupiłem zajmowane mieszkanie z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Czy mam prawo do ulgi?
* Niestety nie. Wśród wydatków mieszkaniowych, z racji których przysługuje odliczenie podatkowe, wskazanych w ustawie, nie ma takiego jakie pan poniósł. W knsekwencji nie ma pan prawa do żadnego odliczenia.

- Czy w 2001 r. obowiązywała ulga na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągnietego przez spółdzielnię mieszkaniową - do dnia 31.05.1992 r. - kredytów na budownictwo mieszkaniowe?
* Wydatki te były odliczane do końca 1999 roku od dochodu w ramach odrębnie ustanowionej ulgi. Od 2000 roku podlegają odliczeniu od podatku jako wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej w granicach limitu wyznaczonego dla dużej ulgi budowlanej. Zatem w zeznaniach za 2001 r można te wydatki odliczyć.

- W ubiegłym roku uczęszczałam na prywatne lekcje języka angielskiego. Czy poniesione z tego tytułu wydatki mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2001 r., w ramach ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika?
* Niestety, nie. W ramach ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika mogłaby pani odliczyć jedynie wydatki z tytułu nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie. Wydatki z tytułu nauki języka obcego, pobieranej u osoby prywatnej, nie mieszczą się w zakresie tego odliczenia.

- W 2001 r. osiągałam dochody ze stosunku pracy i najmu. Mąż mój natomiast osiągał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na ogólnych zasadach. Związek małżeński zawarliśmy w lutym 2001 r. Czy możemy skorzystać z możliwości łącznego opodatkowania dochodów? Na jakim formularzu zeznania podatkowego możemy tego dokonać?
* Niestety, nie możecie państwo rozliczyć się razem. Nie spełniliście bowiem jednego z warunków uprawniających małżonków do łącznego opodatkowania dochodów, tj. nie pozostawaliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Powinniście więc wypełnić odrebne zeznania podatkowe za 2001 r., przy czym w obu przypadkach należy tego dokonać na formularzu PIT-36.

- Czy w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego mogę odliczyć od podatku wydatki poniesione na wykonanie w moim mieszkaniu pawlacza oraz szafy wnękowej trwale umiejscowionej? W jaki sposób winny być udokumentowane te wydatki?
* Poniesione przez pana wydatki podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Odliczeniu podlegać będzie 19 proc. poniesionych przez pana wydatków (limit odliczeń na lata 2000 - 2002 wynosi 3.850,00 zł). Wydatki te winny zostać udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez płatnika podatku od towarów i usług (nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku) lub dowodami odprawy celnej.

- Chcielibyśmy z małżonkiem skorzystać z możliwości łącznego opodatkowania dochodów. W związku z tym, iż w 2001 roku mieliśmy różne miejsca zamieszkania, nie wiemy do którego urzędu skarbowego powinniśmy złożyć wspólne zeznanie podatkowe.
* W sytuacji gdy małżonkowie mieli w dniu 31 grudnia 2001 r. różne miejsca zamieszkania, urzędem skarbowym właściwym do złożenia przez nich wspólnego zeznania podatkowego jest urząd ustalony według miejsca zamieszkania jednego z małżonków.

- Czy w związku ze zmianą w całości przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy, muszę doliczyć od podatku uprzednio dokonane w 2000 r. odliczenie z tytułu wydatków na remont i modernizację tego lokalu?
* Tak. Taki obowiązek nakłada na pana art. 27 a ust. 13 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkaniowego, a następnie w całości zmienił przeznaczenie lokalu mieszkalnego na uzytkowy, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

- Mój ojciec jest osobą niewidomą, zaliczona do II grupy inwalidztwa. Do jakiej kwoty przysługuje mu odliczenie od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na opłacenie przewodnika?
* W zeznaniu podatkowym za 2001 r. można dokonać odliczeń w kwocie nie przekraczajacej 2.100 zł.

- Czy w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego mogę odliczyć wydatki poniesione na zakup lustra wraz z kinkietami oraz żarówek?
* Niestety, poniesione przez panią wydatki nie podlegają takiemu odliczeniu.

Kiedy i gdzie z PIT-ami?

Zeznania podatkowe za rok 2001 musimy złożyć w terminie do dnia 30 kwietnia 2002 (wtorek) do godziny 24 bezpośrednio we właściwym dla nas urzędzie skarbowym lub przesłać je pocztą - listem poleconym. W tym drugim przypadku decyduje data stempla pocztowego. Przypomnijmy, że tego typu przesyłki są już od ubiegłego roku płatne.
Właściwym urzędem skarbowym dla osób rozliczających się indywidualnie jest urząd zgodny z miejscem zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia 2001 r. Dla łącznie rozliczających się małżonków urzędem skarbowym właściwym do złożenia wspólnego zeznania jest urząd skarbowy ustalony według miejsca zamiaszkania jednego z małżonków. Poniżej podajemy adresy i telefony wszystkich urzędów skarbowych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Zanim złożymy lub wyślemy pocztą wypełnione zeznanie podatkowe za 2001 rok, sprawdźmy czy złożyliśmy na nim wymagane podpisy. Zeznanie nie podpisane jest nieważne.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3