MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych kierowców uważamy za najniebezpieczniejszych. Samochodami jakich marek jeżdżą najczęściej? Jest zdecydowany lider zestawienia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
41 proc. ankietowanych wskazało młodych kierowców jako stanowiących największe zagrożenie na drodze. Potwierdzają to policyjne statystyki.
41 proc. ankietowanych wskazało młodych kierowców jako stanowiących największe zagrożenie na drodze. Potwierdzają to policyjne statystyki. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Blisko 4 na 10 badanych wskazuje na młodych kierowców, jako tych, którzy stanowią największe zagrożenie na drodze. Co ciekawe, potwierdzają to policyjne statystyki. Wśród osób w wieku 18-24 lata wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji jest najwyższy w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Ta sama grupa respondentów wskazała także kierowców konkretnej marki samochodów jako najbardziej niebezpiecznych na drodze.

Spis treści

Uczestników badania zapytano, których kierowców i właścicieli jakich marek, najbardziej obawiają się na drodze. Ponadto eksperci rankomat.pl na podstawie policyjnych statystyk przeanalizowali, kto najczęściej powoduje wypadki drogowe w Polsce.

Tych kierowców uważamy za najniebezpieczniejszych. Samochodami jakich marek jeżdżą najczęściej? Jest zdecydowany lider zestawienia
rankomat.pl

Młodzi kierowcy najniebezpieczniejsi? Potwierdzają to policyjne statystyki

Zdaniem 41 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez rankomat.pl, to młodzi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drodze. Z kolei 37 proc. badanych uważa, że najniebezpieczniejszymi kierowcami są seniorzy. Natomiast 36 proc. sądzi, że niebezpieczni są niedoświadczeni kierowcy. Piesi znaleźli się na czwartym miejscu z 34 proc. wskazań.

Potwierdzają to policyjne statystyki, przywołane przez autorów badania, z których wynika, że najniebezpieczniejsi na drodze są młodzi kierowcy. Wśród osób w grupie wiekowej 18-24 lata wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji wynosi 13,77. Tymczasem jest znacznie niższy w starszych grupach kierowców – odpowiednio 7,85 (25-39 lat), 5,46 (40-59 lat) i 3,49 (powyżej 60 lat).

Dalej wskazano, że 73,1 proc. sprawców wypadków drogowych w Polsce stanowią właściciele samochodów osobowych. Na kolejnych miejscach znajdują się posiadacze ciężarówek (9,6 proc.), rowerzyści (5,9 proc.), motocykliści (4,3 proc.), użytkownicy motorowerów (1,9 proc.) i kierowcy autobusów (1,3 proc.).

Kierowcy marek tych samochodów najniebezpieczniejsi na drogach

Według 73 proc. ankietowanych w badaniu najbardziej niebezpieczni na drodze są kierowcy BMW. Auta niemieckiego producenta zdeklasowały rywali. Na drugim miejscu, z wynikiem niemal o połowę niższym (34 proc.) znalazły się samochody marki Audi, a podium zamykają kierowcy Volkswagena (11 proc.). Jednocześnie 8 proc. badanych nie wiąże niebezpieczeństwa z żadną konkretną marką.

Sprawdź, jak prezentują się statystyki:

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. osoby z grupy wiekowej 18-24 lata najczęściej ubezpieczyły w rankomat.pl samochody marki:

  • Audi (12 proc.),
  • Volkswagen (11,8 proc.),
  • BMW (11,4 proc.).

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często kupują używane modele Audi i BMW, ponieważ chcą mieć szybki i sportowy samochód. To może wpływać na postrzeganie marki, skoro dane policyjne potwierdzają, że to właśnie najmłodsi kierowcy powodują największe zagrożenie na drogach – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Odzwierciedlenie statystyk widać także w cenach OC. Statystycznie to najmłodsi kierowcy płacą najwięcej za OC. W 2022 roku 18-latkowie płacili średnio 1945 zł, a 60-latkowie 435 zł. Zakładając, że młodzi chętniej sięgają po BMW i Audi, nie dziwi wyższa średnia składka dla właścicieli tych marek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tych kierowców uważamy za najniebezpieczniejszych. Samochodami jakich marek jeżdżą najczęściej? Jest zdecydowany lider zestawienia - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński