Twórcy kultury w Szczecinie przenieśli się do internetu, działają ale nie zarabiają

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Głos w sprawie twórców zabrała szczecińska pisarka Inga Iwasiów, która codziennie czyta online swoją książkę „Na krótko”.
Głos w sprawie twórców zabrała szczecińska pisarka Inga Iwasiów, która codziennie czyta online swoją książkę „Na krótko”.
Zamknięte instytucje kultury, odwołane koncerty i festiwale. Stan zagrożenia epidemicznego dotyka mocno twórców kultury. Najgorzej mają ci, którzy są inicjatywą prywatną lub nie mają stałych umów.

Zamknięcie wszystkich instytucji i apele władz, żeby pozostać w domu uruchomiło dużą akcję prezentowania swojej twórczości w internecie. Niemniej jest to działalność, która nie przynosi artystom zysków, więc ich sytuacja staje się tragiczna.
Szczeciński teatr Gwitajcie jako jeden z pierwszych w Szczecinie postanowił pokazywać spektakle online. W sobotę i niedzielę najmłodsi mogli obejrzeć „Mądralinkę”.

To teatr prywatny, dlatego na swojej stronie opublikował dramatyczny apel: „Z przykrością informujemy, że bez rozwiązań systemowych na szczeblu centralnym oraz wsparcia odpowiednich służb i urzędów odpowiedzialnych za tak zwaną siłę wyższą, Teatr Rozmaitości Gwitajcie na stałe zniknie z mapy kulturalnej Szczecina. Odwołanie 28 wydarzeń w tym miesiącu wiąże się ze stratą, której nie będziemy w stanie pokryć. W takiej sytuacji znalazło się wiele podmiotów związanych z szeroko pojętą branżą kulturalno-rozrywkową”.

ZOBACZ TEŻ:

Muzeum Narodowe w Szczecinie online. Zapraszają do wirtualne...

- Nasze spektakle są bezpłatne, ale na stronie podajemy numer konta, na który będzie można przelać dowolną kwotę - mówi Jakub Gwit z teatru Gwitajcie. - Nie jest to obowiązkowe. Zapewniamy, że cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność teatru.

Związki twórcze, jak Unia Literacka, organizują zrzutki i wirtualne spotkania, żeby wspomóc artystki i artystów, którzy nie zarabiają z powodu odwołania imprez. Ale to nie wystarcza. Głos w sprawie twórców zabrała szczecińska pisarka Inga Iwasiów, która codziennie czyta online swoją książkę „Na krótko”.

ZOBACZ TEŻ:

- Artyści nie są ekskluzywną grupą, spójrzmy szerzej - tłumaczy Inga Iwasiów. - Wszyscy pracujący bez umów o pracę boją się o byt. W kulturze na tej zasadzie działa rzesza osób, od dawna mówi się o prekariacie w domach kultury, o ludziach na grantach. To czas, by o tym rozmawiać, ponieważ źle finansowana kultura opiera się na nieopłacanej z budżetu pracy, którą następnie państwo uwzględnia w opisie swego stanu. To nieuczciwy bilans, więc go odkłamujmy. Jest też aspekt dzielenia się zasobami, dostępu do wolnych lektur, spektakli itp. Już o tym pisałam - sieć wraca do założeń ze swoich początków, ujawnia dobre potencjały, łączy i demokratyzuje udział w kulturze. Oczywiście fabryki trolli działają, ale chyba przykrywa ich wielość pozytywnych połączeń międzyludzkich. Ja się dzielę, z umiarem, pamiętając, by nie ulegać podszeptom megalomanii - nie wszyscy teraz czekają na książki, koncerty i felietony. Ale jeśli ktoś ma ochotę, jestem.

Ministerstwo kultury przyjęło pakiet rozwiązań dla ludzi kultury. Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań.

Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują: twórczość w internecie – dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej oraz dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią.


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wirus obudził demony

Pasożyty i hochsztaplerzy mobilizują się, bo jak zwykle chcą wyłudzić od społeczeństwa pieniądze. Unia Literacka zapewne będzie żądała wprowadzenia ustawy zmuszającej obywateli do zakupu "dzieł" polskiej literatury współczesnej. Chyba osiągnęli już dno.

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie