Spis treści
- Brutalne treści oglądane w telewizji przez małe dzieci mają wpływ na ich przyszłość
- Przedszkolaki oglądające brutalne bajki mają problemy z zachowaniem i nauką w wieku nastoletnim
- Dzieci identyfikują się ze swoimi bohaterami nie odróżniając fikcji od rzeczywistości
- Niewłaściwe wzorce zachowań, które kształtują się w dzieciństwie, później można jeszcze zmienić
Brutalne treści oglądane w telewizji przez małe dzieci mają wpływ na ich przyszłość
Wczesne dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju układu nerwowego i mózgu. W tym czasie kształtują się połączenia nerwowe oraz podstawowe funkcje mózgu, a także tworzą się wzorce zachowań u dzieci. Oglądanie telewizji ma na to duży wpływ. Badacze z Université de Montréal w Kanadzie na czele z prof. Lindą Pagani chcieli sprawdzić jak narażanie na brutalne treści oglądane w telewizji we wczesnym dzieciństwie, może wpływać na rozwój dzieci oraz stan ich psychiki w wieku nastoletnim.
– Wczesne wykrywanie modyfikowalnych czynników, które wpływają na późniejsze samopoczucie dziecka, jest ważnym celem indywidualnych i wspólnotowych inicjatyw zdrowotnych, a przystosowanie psychiczne i motywacja do nauki są niezbędnymi elementami udanego przejścia w okres dojrzewania – wyjaśnia autorka badania prof. Pagani.
Przedszkolaki oglądające brutalne bajki mają problemy z zachowaniem i nauką w wieku nastoletnim
W badaniu opublikowanym w „Journal of Developmental and Behavioural Pediatrics” naukowcy przeanalizowali dane od prawie 2000 dzieci: 978 dziewcząt i 998 chłopców w wieku od 3,5 do 4,5 roku, które następnie zbadali również w wieku 12 lat. Badacze sporządzili dwa raporty: jeden na podstawie obserwacji dzieci przez nauczycieli, a drugi na podstawie informacji od samych dzieci w wieku 12 lat oraz zgłoszonego przez rodziców narażenia na przemoc w telewizji we wczesnym dzieciństwie.