MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoja emerytura wzrośnie od 1 czerwca o 500 zł! Musisz spełnić jeden prosty warunek 20.07.2024

MS
Zapowiadana na czerwiec waloryzacja emerytur może okazać się bardzo korzystna dla niektórych osób pobierających świadczenia. Wysokość świadczenia może wzrosnąć nawet o 500 zł!Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Zapowiadana na czerwiec waloryzacja emerytur może okazać się bardzo korzystna dla niektórych osób pobierających świadczenia. Wysokość świadczenia może wzrosnąć nawet o 500 zł!Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Zapowiadana na czerwiec waloryzacja emerytur może okazać się bardzo korzystna dla niektórych osób pobierających świadczenia. Wysokość świadczenia może wzrosnąć nawet o 500 zł!

Waloryzacja emerytury już od 1 czerwca

Waloryzacja emerytur to stałe narzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy pomocy którego agencja wyrównuje świadczenie do aktualnej siły nabywczej pieniądza. Waloryzacja emerytur w 2024 r. przewidziana jest na 1 czerwca.

Zobacz, ile zyskają seniorzy! Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czerwcowa waloryzacja emerytur. Ile zyskają seniorzy?

Jak informuje serwis Dziennik.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku przeprowadza waloryzację 1 czerwca i bierze pod uwagę środki, które zostały zgromadzone na kontach emerytalnych do 31 grudnia poprzedniego roku.

- Podwyżka jest dopisywana do konta i mogą z niej skorzystać osoby, które przechodzą na emeryturę w drugiej połowie roku - wyjaśnia Dziennik.pl.

Czerwcowy termin waloryzacji jest istotny dla tych osób, które osiągną wiek emerytalny w danym roku, ponieważ składanie wniosku emerytalnego lepiej przesunąć na okres po maju danego roku. W przeciwnym razie można stracić na wysokości świadczenia. Kilka miesięcy opóźnienia w złożeniu dokumentów może w rzeczywistości przełożyć się na podwyższenie emerytury nawet o 500 zł lub więcej.

Już w czerwcu waloryzacja emerytur

Wstępne szacunki ZUS wskazują, że tegoroczna waloryzacja może wynieść 14,8-14,9 proc. W minionym roku poziom też wynosił 14,4 proc., natomiast w 2022 roku. był dużo niższy — tylko 9,33 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji składek jest uzależniona od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku.

Waloryzacja emerytur w czerwcu jest najkorzystniejsza dla osób, które zdecydowały się o kilka lat opóźnić złożenie wniosku o emeryturę. Przykładowo jeżeli mamy zgromadzone np. 500 tys. zł, to przechodząc na emeryturę przed 1 lipca br., otrzymamy wynagrodzenie w wys. 1 tys. 966 zł/mies. Jeżeli poczekamy do waloryzacji, nasz kapitał urośnie do 574 tys. 500 zł, co oznacza, że miesięczne świadczenie wyniesie już 2 tys. 259 zł miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński