Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twierdza Świnoujście. Podróż do przeszłości na wakacje

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wycieczka do Twierdzy Świnoujście może być wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznych wakacji.

Świnoujska Twierdza to prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy kochają historię, przyrodę i lubią spędzać czas aktywnie. To też doskonała oferta na pochmurną pogodę.

Fort Anioła i Fort Zachodni na wyspie Uznam oraz Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto na wyspie Wolin – to cztery obiekty, które od lat stanowią wizytówki Pomorza Zachodniego. Dwa forty możemy obejrzeć w jeden dzień, bo obydwa mieszczą się w niewielkiej odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie.

ZOBACZ TEŻ: W Forcie Gerharda w Świnoujściu wyłowiono dwustuletnią armatę. Skąd się tam wzięła? [WIDEO]

Fort Anioła to muzeum architektury militarnej. Obiekt zbudowano w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko-obserwacyjny Twierdzy Świnoujście. W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną, a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach.

Fort Zachodni to unikalne w skali europejskiej nadmorskie dzieło fortyfikacyjne z XIX wieku. Przy okazji zwiedzenia obiektu prześledzić można architekturę trzech epok: czasów pruskich przełomu XIX i XX wieku, lat ostatniej wojny oraz czasów „zimnej wojny”. Oryginalnie zachowane elementy konstrukcyjne typowej ciężkiej baterii nadbrzeżnej oraz późniejsze modyfikacje budowlane tworzą z całości ciekawą „hybrydę architektoniczną”.

Fort Gerharda mieści się tuż obok „Królowej Jasności”, czyli najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej więc warto zaplanować odwiedziny obu obiektów jednego dnia. Podziemne Miasto oddalone jest od Fortu Gerharda w odległości około 4 kilometrów i teoretycznie możemy dojść w te miejsce maszerując szlakiem fortecznym (propozycję na całodniową wyprawę opisaliśmy w artykule „Świnoujskie Bieszczady".

POLECAMY TEŻ:

Pojezierze Ińskie - Jeziora położone w obrębie gminy Ińsko są dogodnym terenem dla rozwoju kajakarstwa, sportów wodnych i wędkarstwa. Atrakcją dla wodniaków są pokaźne długości jezior oraz liczne zatoki, półwyspy i wyspy spotykane na szlakach. Łącznie na terenie Gminy znajduje się 10 jezior, w tym największe i najczystsze - Ińsko - o powierzchni 650 ha, położone na wysokości 122 m n. p. m., z wodą I klasy czystości.CZYTAJ TEŻ: Tam nie powinno być tłumów w weekend. A warto zobaczyć to miejsce! Moryń - co zwiedzić, co można zobaczyć? Najlepsze atrakcje w Moryniu

10 niezwykłych miejsc w Zachodniopomorskiem. Pomysły na weekend

W Forcie Gerharda pod okiem srogiego żołdaka przejdziemy wojskowe szkolenie i poznamy tajemnice świnoujskiej twierdzy. Wizyta w forcie to nie tylko szansa na przeżycie żołnierskiej przygody, ale też na obejrzenie wyjątkowej ekspozycji muzealnej. To muzeum historycznych unikatów. Zwiedzanie Fortu Gerharda ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszu zwiedzający poznają historię twierdzy, ale przechodzą też kilka prób.

Podziemne Miasto i służba w Ludowym Wojsku Polskim. W okresie zimnej wojny był to najtajniejszy obiekt w północnej Polsce. Stąd generałowie mieli dowodzić atakiem polskich sił na wybrzeża skandynawskie. III wojna światowa oznaczałaby nuklearną zagładę Europy. Ukryty pod ziemią obiekt jest wyjątkowym reliktem tamtych czasów. Potężne schrony połączone kilometrem korytarzy zwiedzimy z kapralem Ludowego Wojska Polskiego. Ta niezwykła historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. Na najwyższej w okolicy wydmie Niemcy wybudowali baterię artylerii nadbrzeżnej Vineta.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy zabytek Świnoujścia. Można już zwiedzać Podziemne Miasto

fot. Muzeum Obrony Wybrzeża

Nowy zabytek Świnoujścia. Można już zwiedzać Podziemne Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński