TVP dostało 2 mld zł dotacji od rządu: Abonamentu nie płacę, bo mam kablówkę? Wyjaśniamy zwolnienia z opłat za abonament RTV

TK

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
TVP dostało 2 mld zł dotacji od państwa. Czy abonament trzeba płacić? Abonamentu RTV nie płaci, kto ma kablówkę. Dlaczego? Bo opłata abonament RTV już jest zapłacony w kablówce. To bardzo częsta opinia, którą powtarzają klienci telewizji kablowych. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc nie płacę dodatkowo abonamentu RTV - to kolejna opinia. Wyjaśniamy, co mówią o tym przepisy na temat opłat abonamentu RTV. Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu. W ofertach pojawia się słowo "abonament", który wprowadza sporo zamieszania. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2020 roku? Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówek abonament RTV mają zapłacony razem z rachunkiem za korzystanie z pakietu u dostawcy kablówki. Telewidzowie tłumaczą, że skoro opłaty za kablówki sa wysokie, to nie powinni już płacić abonamentu. Dodatkowo nie oglądają TVP, a tylko inne programy więc czują się zwolnieni z obowiązku płacenia. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych i ile wynosi kara brak opłaty? Sprawdżcie tutaj.

Abonament RTV w 2020: ile trzeba płacić

Abonament RTV w roku 2020 pozostanie bez zmian. Tak wynika z rozporządzenia ws. wysokości opłat abonamentowych za radio i telewizję podjętej przez KRRiT. Aby TVP mogła nadal funcjonować, dostała dotację w wysokości 2 mld zł od państwa. Czy w związku z tym abonament trzeba płacić, zwłaszcza jeśli już opłaca się rachunek za kablówkę?

Rada zwróciła jednak uwagę na fakt, że:

 • abonament RTV i wpływy z niego są niewystarczające,
 • niskie wpływy nie pozwalają wywiązać się z "misji publicznej".

Nie przegap

Mniejszy abonament RTV 2020: jak obniżyć cenę abonamentu?

Cena abonamentu RTV nie dla wszystkich jest korzystna. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy koszt, który ponoszą co miesiąc, za korzystanie z radia i telewizji. Nie dla wszystkich ta opłata wydaje się również sprawiedliwa. Jeżeli uważamy, że abonament RTV 2019 jest zbyt wysoki, możemy spróbować go nieco obniżyć.

To musisz wiedzieć o abonamencie RTV. Kontrolerzy mogą zapuk...

Mamy dwie możliwości:

 1. Jeśli do 25 stycznia 2020 opłacimy abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10% zniżki. Oznacza to, że za radio zapłacimy 75,60 zł, a za telewizor – 245,16 zł.
 2. Opłatę za abonament RTV 2020 obniżymy płacąc opłaty za więcej niż w miesiąc z góry.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że mimo, tego, że wysokość abonamentu w 2020 roku nie ulegnie zmianie, to konieczna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Kolejnym krokiem, który miałby wyrównać utracone wpływy to zapisanie stałej kwoty w budżecie.

Opłata za abonament RTV w 2020 roku wyniesie:

 • 7 złotych miesięcznie - za samo radio
 • 22, 70 zł miesięcznie - za radio i telewizję.

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY RADIO + TELEWIZOR|

 • 44,05 zł za dwa miesiące z góry
 • 65,35 zł za trzy miesiące z góry
 • 129,40 zł za sześć miesięcy
 • 245,15 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY - RADIO|

 • 13,60 zł za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł za sześć miesięcy z góry
 • 75,60 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020 - zwolnienia. Kto nie musi płacić?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają:

 • skończone 75 lat,
 • posiadają I grupę inwalidzką,
 • pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Abonament RTV a kablówka

Abonamentu RTV nie płacą właściciele kablówek - to coraz częściej wystyepujące przekonanie wsród nowych posiadaczy telewizji kablowych. W ten sposób uzasadniają brak comiesięcznych opłat.

Oto dwie najczęściej powtarzające sie opinie na ten temat:

 1. Kto ma kablówkę, ten nie musi płacić abonamentu RTV
 2. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc dodatkowego abonamentu RTV nie trzeba płacić.

Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu.

Okazuje się jednak, że to nieuzasadnione przekonanie.

Z ustawy wynika z tego jasno, że podpisanie umowy z kablówka nie zwalnia z obowiązku indywidualnego płacenia abonamentu RTV. Dlaczego?

Według ustawy, opłata abonamentowa jest obowiązkowa dlatego, że korzystamy z telewizora, a nie dlatego, że oglądamy taki czy inny kanał telewizji. Nie ma znaczenia również to, czy mamy podpiętą antenę telewizji, czy korzystamy z syganłu kablowego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również kombatanci wojenni oraz wojskowi, a także osoby bezrobotne. Z opłat zwolnieni są również ci, którzy pobierają zasiłek przedemerytalny oraz osoby, które spełniają kryterium dochodowe.

Zobacz koniecznie

Abonament RTV 2020: Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 pozostaną na tym samym poziomie. Wszyscy, którzy migają się od płacenia za abonament liczyć się muszą z karą.

Zwolnieni z płacenia abonamentu rtv są inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdalne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jest również kryterium wiekowe - abonamentu rtv nie płacą osoby, który mają 75 lat i więcej. Zwolnienie dotyczy również tych, którzy ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub KRUS-u.

Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy też osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, a także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

W przepisach jest też mowa o zwolnieniu z abonamentu RTV dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tych, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osób uprawnionych do pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego oraz bezrobotnych, o których mowa jest w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z uiszczania abonamentu RTV zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojskowymi lub wojennymi, osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku pobytu w miejscach represji a także osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje również członków rodzin pozostałych po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z powodu inwalidztwa, a także osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Co ciekawe, uznano, że abonamentu RTV nie muszą płacić osoby, które do oglądania TV lub słuchania radia wykorzystują komputery z dołączonymi dekoderami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Uznano, że przeznaczeniem komputerów nie jest odbiór telewizji czy radia. Jest to funkcja wtórna, więc nie można tych urządzeń traktować jako odbiorników RTV. Podobnie rzecz ma się z tabletami i telefonami komórkowymi z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: TVP dostało 2 mld zł dotacji od rządu: Abonamentu nie płacę, bo mam kablówkę? Wyjaśniamy zwolnienia z opłat za abonament RTV - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 453

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jon
16 lutego, 12:39, Gość:

W każdym kraju płaci się abonament sprawdziłam to, nie wiem dlaczego te problem u nas ciągle istnieje , Tusk nie kazał płacić choć racji nie miał i przez 8 lat nic z tym nie zrobili..... wielki bajzel . A płacić trzeba .

16 lutego, 18:34, Gość:

To płac za ten cham i pisowska prawde

[wulgaryzm] nie w każdym kraju ,można nawet powiedzieć że tylko w niektórych

J
Jon
16 lutego, 12:39, Gość:

W każdym kraju płaci się abonament sprawdziłam to, nie wiem dlaczego te problem u nas ciągle istnieje , Tusk nie kazał płacić choć racji nie miał i przez 8 lat nic z tym nie zrobili..... wielki bajzel . A płacić trzeba .

To płać!!!!!!¡

G
Gość

Właśnie za parę dni operatorzy TV przekażą wasze numery PESEL, numery telefonów, adresy zamieszkania do GUS. A w drodze uchwały specjalnej do Poczty Polskiej. Płacić będziecie wszyscy.

G
Gość
16 lutego, 12:39, Gość:

W każdym kraju płaci się abonament sprawdziłam to, nie wiem dlaczego te problem u nas ciągle istnieje , Tusk nie kazał płacić choć racji nie miał i przez 8 lat nic z tym nie zrobili..... wielki bajzel . A płacić trzeba .

To płac za ten cham i pisowska prawde

G
Gość

GW nie ma żadnego korektora? Może przed publikacją warto byłoby dać komuś tekst do sprawdzenia. Proszę nas czytelników, nie traktować jak debili, którzy czytają same nagłówki. Mam nadzieję, że redaktorzy dokonają korekty i zrobią z tego tekst nadający się do czytania. No chyba, że to artykuł dla "niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15%".

A
Andrzej

Jaki menadżer taka telewizja. Dziwne, że TVN i Polsat radzą sobie bez dotacji z budżetu 🙄🤔😁. Trzeba wyjść z ofertą dla ludzi, a nie starać się zabrać pieniądze za nic 🤑🤑🤑

J
Jam

Jprdl. Kto pisał ten "artykół" . Przecież tego się nie da czytać. K..wa!

G
Gość
16 lutego, 12:34, Gość:

Pissiory właśnie dofinansowali swoją telewizję i ode mnie nie zobaczą ani grosza. Choćbym miał zlikwidować tv, niech spier..... ją

Jestem za

G
Gość

W każdym kraju płaci się abonament sprawdziłam to, nie wiem dlaczego te problem u nas ciągle istnieje , Tusk nie kazał płacić choć racji nie miał i przez 8 lat nic z tym nie zrobili..... wielki bajzel . A płacić trzeba .

G
Gość

Pissiory właśnie dofinansowali swoją telewizję i ode mnie nie zobaczą ani grosza. Choćbym miał zlikwidować tv, niech spier..... ją

G
Gość
16 lutego, 11:08, Górka Marcin:

Moałem głosować w wyborach na Prezydenta na tą marionetkę PiS. Ale przekazaniem 2mld na propagandę i to przed wyborami, w czasie gdy są ważniejsze sprawy (szkolnictwo i służba zdrowia) to zmieniam faworyta na Kidawe-Błońską. Bo reforma sądów to akurat dobry krok, trzeba ukrucić tych bezkarnych komuchów.

Proszę was wszystkich głosujcie na każdego, TYLKO NIE NA DUDE!!!

Przeczytaj co napisałeś i się zastanów czego chcesz

G
Gość

Kidawa też jest cienka ale to lepsze zło. Jak wygra to będą wybory parlamentarne i wywali się pisiorów!!!! W kraju zrobi się normalnie.

G
Gość
16 lutego, 11:41, Gość:

Moim zdaniem, umowa z obecną TVP jest nie ważna, gdyż umowa była zawarta z Państwową telewizją polską, która już nie istnieje, a obecnie jest TVP S.A. Z którą umowa nie została zawarta, więc zgodnie z kodeksem handlowym, abonament się nie należy, gdyż nie została zawarta nowa umowa z obecną TVP S.A.

Racja. Według prawa tak jest.

G
Gość
15 lutego, 23:10, Mośki pejsiate ajwaj:

Ale tu pełno żydostwa się udziela w komentarzach

To przestań się udzielać...

G
Gość

PiS przekazał 2 miliardy z naszych podatków więc uważam że ja już swoje zapłaciłem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3