Zamknij

Głos Szczeciński

Turzyn to był kiedyś Torney. Historia pięknej, zielonej i pełnej drzew dzielnicy [zdjęcia]

Nowy Turzyn, nowe możliwościW latach 1813 – 1817 rozszerzono dzielnicę o nowe osiedle, Nowy Turzyn. Utworzono je na gruntach fundacji Mariackiej. Zrobiono

arch. Marek Łuczak

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/7] Następne

Kościół w stylu modernistycznym przy ul. Pocztowej

Nowy Turzyn, nowe możliwości

W latach 1813 – 1817 rozszerzono dzielnicę o nowe osiedle, Nowy Turzyn. Utworzono je na gruntach fundacji Mariackiej. Zrobiono to z myślą o przyszłym rozwoju miasta.

– Pierwszą ulice wybrukowano dopiero w roku 1864 za 135 talarów – mówi dr Łuczak. – W dziesięć lat później w ramach nowego osiedla było już gotowych 6 ulic, w tym 91 ponumerowanych posesji, z tego 69 stanowiły domy mieszkalne, 3 puste parcele i 19 parceli przeznaczonych do sprzedaży.

1 października 1910 r. oddano do użytku Turzyńską Szkołę dla Dziewcząt i Chłopców, imponujący gmach przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej 41.

Jednym z najnowocześniejszych budynków początku XX wieku było znane dziś liceum nr 1 przy al. Piastów 12. Gimnazjum Miejskie, bo taką nosiła nazwę, wybudowano w ciągu dwóch lat.

– W tym okresie był to najnowocześniejszy budynek szkolny w Szczecinie – opowiada dr Łuczak. – Doskonale przemyślany, przestrzenny, piękny architektonicznie i wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły i detale. Na parterze znajdowało się mieszkanie dla woźnego oraz sala gimnastyczna o wysokości dwóch kondygnacji. Sale lekcyjne umieszczono na pierwszym piętrze. Drugie piętro mieściło tylko sale wykładowe oraz dużą aule, w której można było podziwiać malowidło Eduarda Gaertnera „Zmierzch bogów”. Być może ze względu na mównicę w stylu kościelnym, po wojnie sądzono, że w przeszłości w budynku mieścił się klasztor.

Po wojnie w 1945 r. Janina Szczerska otworzyła tu pierwsze w mieście, I Liceum Ogólnokształcące, koedukacyjne, co wówczas było rewolucją w szkolnictwie. W niecały rok później wydzielono ze szkoły liceum dla chłopców i przeniesiono je do budynku przy ulicy Henryka Pobożnego 2.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy