Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunele pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie zostaną tymczasowo zabezpieczone

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Tunele pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie są już oczyszczone. Dzięki temu można będzie wykonać ich tymczasowe zabezpieczenie i kontynuować badania.

Zima nie wstrzymała prac prowadzonych w podziemiach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jak się dowiedzieliśmy, tunele są już oczyszczone. Teraz czas na ich tymczasowe zabezpieczenie.

Zanim jednak wykonawca ponownie przystąpi do prac pod ziemią, musi najpierw wykonać projekty (przypomnijmy, realizuje tę inwestycję w formule "zaprojektuj i wybuduj"). Dopiero, kiedy będzie mieć komplet dokumentów, uzyska pozwolenie na budowę.

ZOBACZ TEŻ:

- I wówczas będzie mógł przystąpić do wykonania tymczasowego zabezpieczenia tuneli ceglanych i udrożnienia drugiego wejścia do tuneli - tłumaczy Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Chodzi o nieczynne na razie wejście do podziemi znajdujące się w zachodniej części zamkowej skarpy. Na wysokości Wieży Dzwonów. Jak się dowiedzieliśmy, postęp prac przy udrażnianiu drugiego wejścia będzie już w dużej mierze zależeć m.in. od pogody. Do tej pory bowiem zima nie miała wpływu na tempo robót, bo prace były prowadzone wewnątrz tuneli.

Zgodnie z planem, wykonawca powinien się uporać z zadaniem do marca. Wiele jednak zależy od wskazań ekspertów wynikających z badań prowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej.

Tak wyglądają tunele na północnej skarpie Zamku Książąt Pomo...

Czyszczenie i zabezpieczanie tuneli pod Zamkiem, a także prowadzenie badań podziemnych sprowokowała katastrofa budowlana, do której doszło w maju 2017 r. Zniszczeniu uległo wtedy całe północne skrzydło Zamku. Zapadło się, bo filary podtrzymujące stropy gmachu powpadały na niższe kondygnacje. Zagadką, której naukowcy długo nie umieli rozwiązać było, co się stało z kolumną wspierającą piwnice - nigdzie nie znaleziono jej szczątków. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań ustalono, że w całości wpadła w pustą przestrzeń pod posadzką.

To dlatego tak ważne są prowadzone obecnie badania tuneli. Trzeba bowiem sprawdzić, w jakim stanie technicznym są ich sklepienia. Nie można bowiem przystąpić do odbudowy zniszczonego skrzydła Zamku przed usunięciem przyczyny katastrofy.

Wykonawca, którego zadaniem jest zabezpieczenie tymczasowe tuneli, ma zakończyć swoje prace do marca. Po nim, na plac budowy wejdzie firma, która wykona planowaną od dłuższego czasu modernizację tarasów i odbuduje skrzydło północne Zamku. Wykonawca tych połączonych zadań zostanie wyłoniony w postępowaniu przetargowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński