Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel w Świnoujściu zagrożony. Co z wkładem 40 mln zł?

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Prof. Bogusław Liberadzki sugeruje, że Świnoujście może starać się o pieniądze z Planu  Junckera. Mówi: - Inne państwa już aplikowały o miliardy euro, gdy Polska zabiegała do tej pory zaledwie o miliony. Gdy są jakieś kłopoty z tunelem, warto o tym pamiętać
Prof. Bogusław Liberadzki sugeruje, że Świnoujście może starać się o pieniądze z Planu Junckera. Mówi: - Inne państwa już aplikowały o miliardy euro, gdy Polska zabiegała do tej pory zaledwie o miliony. Gdy są jakieś kłopoty z tunelem, warto o tym pamiętać
Tunel powinien być gotowy na przełomie lat 2021-2022. O ile będą pieniądze.

Budowa tunelu pod Świną wydawała się być już pozytywnie przesądzona, gdy 27 kwietnia ówczesny wojewoda Piotr Jania wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Wówczas też była mowa o podatku od nieruchomości, jaki Gazoport będzie płacił na rzecz miasta. To kwota, około 40 mln zł, która miała być wkładem własnym Świnoujścia w budowę tunelu pod Świną.

Teraz okazuje się, że Polskie LNG żąda od władz Świnoujścia czasowego obniżenia podatku o 50 proc. W piśmie, które skierowało do władz miasta, jest mowa o obniżeniu o 50 proc. stawek podatku od nieruchomości dla składników majątku trwałego terminala od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2022 r.

Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz, zachowuje spokój, choć sytuacja z pewnością temu nie sprzyja.

Więcej przeczytasz w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego".

Zobacz także:
Terminal LNG w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński