Tunel w Świnoujściu: To już nie tylko obietnice! Są pieniądze [wizualizacje]

Joanna Maraszek

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Świnoujście otrzyma na realizację inwestycji 85 proc. wartości. Pozostałą część kosztów miasto pokryje z własnych środków. Budowa tunelu może kosztować ponad 800 mln zł.

Informacja o przyznaniu pieniędzy na budowę stałego połączenia między wyspami Uznam i Wolin oficjalnie pojawiła się w środę, późnym popołudniem, więc na szczegóły będzie trzeba poczekać.

Pewne jest, że pieniądze będą. Miasto otrzyma na realizację inwestycji 85 proc. wartości. Pozostałą część kosztów pokryje z własnych środków. Cała inwestycja może kosztować 800 mln zł.

Fundusze, które otrzyma Świnoujście, pochodzą z Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prowadzeniem inwestycji będzie się zajmowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- To historyczny moment dla miasta i ogromna radość dla wszystkich mieszkańców Świnoujścia - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Na czwartek rano zwołano konferencję prasową, podczas której przedstawione zostaną szczegóły dotyczące realizacji projektu.

Tunel w Świnoujściu

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin zastępując istniejące przeprawy promowe, będzie to tunel drążonym w korytarzu północnym. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM.

Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny. Obecnie trwają formalności związane z wyłonieniem wykonawcy. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania.

Tunel w Świnoujściu. Czytaj więcej:

Gs24.pl

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 06.01.2017 o 18:23, gregor102 napisał:

...ale, tak szczerze... trafiłem z moim wcześniejszym wpisem..?   :)   

 

Nie wiem, bo nie jestem tym, któremu odpowiadałeś (insynuowałeś :P ).

z
zdziwiony
W dniu 06.01.2017 o 22:22, gregor102 napisał:

...muszę przyznać...dłłłłłłłuuuuugi wywód.. :)  Nie rozumiem, do końca, do czego Niemcom i UE tunel w Świnoujściu...  Bo zapewne, tym z Bawarii jest wręcz NIEZBĘDNY!!!Ale tym z innych regionów Niemiec, np z Saksonii? Tunel potrzebny jest NAM, POLAKOM! Przede wszystkim turystom w sezonie letnim. Może i koszta budowy nie będą małe, ale wystarczyło aby PO, bardziej przychylnym okiem spojrzało na ten północno - zachodni region Polski, a tunel mógł być już dawno. No a co do przypisywania sobie sukcesów, to fakt... sukcesy PO to UNITRA, URSUS, Stocznia Szczecińska, ŁUCZNIK, Jelcz, STAR, Autosan i.t.d. A i jeszcze o tym fragmencie autostrady...opis jakiego Pan dokonał, nie świadczy źle o Kaczyńskim, ale o tych co przez te wszystkie zmiany Rządów, nie potrafili, dokonać tego, aby połączyć, kawałek "prostej", jak już się za to wzięli ze zjazdami...

Nie wiem - zła wola, chęć droczenia się, niewiedza - skutkiem powyższy post czyli pomieszanie pojęć. Unitra to było zjednoczenie, padła w 1989 - co ma z tym wspólnego PO? URSUS ostatecznie zdechł w 2002r choć zaczął dużo, dużo wcześniej. Jedyną władzą, która łaskawym okiem kompleksowo patrzyła na Świnoujście to były czasy "średniego Gierka" - osiedla "leningradów", "ciotka Odra", "Świnoporty II i III", rozpoczęcie "Świnoport IV", rozpoczęta przeprawa portowa "Karsibórz". Budowano ośrodki wczasowe hut, kopalń. Na Uznamie jednego nie budowano - kościołów. Co tworzyło kolejne teorie spiskowe o tymczasowości lewobrzeżnego Świnoujścia, końca ery Jałty, konieczności zwrotu Świnoujścia Niemcom.

Wracając do przeprawy. Istnieje koncepcja budowy drogi nadmorskiej Hamburg - Tallin (Helsinki, St Petersburg). Niemcy zaczęli ją jeszcze przed wojną i widocznie uważają, że pomysł jest nadal aktualny, skoro do niej wracają. Zwracam Waści uwagę, że już od roku obowiązuje wymóg stosowania specjalnego paliwa dla statków pływających po Bałtyku, co solidnie podniosło ceny. Przejście napędu na skroplony gaz to wciąż przyszłość. Czy statki będą mogły zatankować w Świnoujściu?  Na razie to zamysł. Pozostaje ruch drogowy. Niestety, w PiS obowiązuje czujność i podejrzliwość: skoro Niemcy czegoś chcą to jest to już podejrzane. A jak jeszcze gotowi są to sfinansować - to jeszcze gorzej. Na pewno mają jakieś niecne zamiary. Kiedy rządzą pragmatycy, można oczekiwać, że rachunek ekonomiczny weźmie górę i zwycięży rozsądek, oparty na kalkulacjach ekonomicznych. Kiedy rządzą indolenci, polityka oparta jest na ideowych założeniach. Te sprowadzają się do zasady: "kiedy nie wiesz, co robić - nie rób nic. Lepiej dostać zjebkę za bezczynność niż karę za działanie niezgodne z polityczną linią partii". Wszystko to razem każe sceptycznie patrzeć na rolę rządu PiS w pomocy budowy tunelu pod Świną. Jeden problem chyba już jest. W kwietniu ub roku ogłoszono konkurs na projekt i budowę. Wybór i podpisanie umowy przewidziane jest na ten rok. Ale konkretnie - kiedy? Z taką pewną nieśmiałością zauważę, że rząd koalicji PiS, LPR, Samoobrona już kiedyś podpisywał umowy: na budowę autostrad - z Chińczykami i na gazoport - z Włochami. Jak wyszło - można sobie poszukać w archiwach.  

g
gregor102
W dniu 06.01.2017 o 19:16, zdziwiony napisał:

Nie wiem, jak kto uważa, ale wg mnie to szanowny ~gregor102 trafił. Jak kulą w płot. Jaki jest cel tych prowokacji? Tu, na szczeblu gminy nie powinno mieć znaczenia, kto siedzi w Warszawie. Jeżeli inwestycja przerasta możliwości powiatu czy województwa albo jest elementem strategii na szczeblu państwa, niech realizuje rząd. Ale coś ustalmy: gmina realizuje dla siebie, rząd - dla siebie. Na swoim terenie albo na cudzym - gminnym, prywatnym itp. Rząd to nie jest dobrotliwy król z bajki dla grzecznych dzieci specjalnej troski, co ma czarodziejski worek, zawsze pełen złota, chodzi sobie po kraju i buduje, co tam poddanym potrzebne. Rząd ma NASZE pieniądze i nimi dysponuje. Dziś w Przemyślu, jutro - w Świnoujściu a pojutrze... Pojutrze będzie niedziela, na co rząd Broszki akurat nie ma wpływu. Budowa tunelu pod Świną jest bardzo trudna i kosztowna ze względu na budowę geologiczną. To bardzo młoda formacja, zmienna i nieprzewidywalna. Kiedy w latach 70-tych pracowałem na budowie Świnoportu, pamiętam, że co rusz trafiano na tzw kurzawkę. Żadna nie była w tym miejscu ani tej wielkości, co wykazały wcześniejsze badania. Fazę projektową siłą rzeczy poprzedzą skomplikowane i drogie prace. Na pewno trzeba będzie przeprowadzić szczegółowe badania geologiczne i geomorfologiczne a i to nie da pewności, czy nie trzeba będzie tunelu budować jakąś unikatową a więc drogą technologią. Nie ma zatem co się wyśmiewać, że PO nic nie robiła za to PiS... ho, ho! Szczególnie, że właśnie PiS ma  ciągoty do  przypisywanie sobie cudzych zasług wg zasady: "myśmy to zrobili a tamto to wyście spieprzyli". Kilka lat temu Kaczyńskiego wpuszczono w kanał, kiedy otwierał jakiś odcinek autostrady. Przekaziory piały z zachwytu, jakby Premier Tysiąclecia tę autostradę sam zbudował, własnoręcznie i osobiście. Budowę zaczęto jeszcze za rządu Buska -  uregulowanie spraw własnościowych, wykup terenu, prace archeologiczne, użeranie się z ekoterrorystami, którzy odkryli niewyczerpalne źródło finansowania swej działalności. Inwestycję realizował rząd Millera a Kaczyńskiemu przypadło przeciąć wstęgę. Okazało się, że odcinek jest tylko fragmentem - nie jest połączony z istniejącą szosą. I tak wielkie nadęcie przerodziło się w wielki śmiech. Po prawdzie to ten tunel pod Świną bardziej jest potrzebny UE i Niemcom niż Świnoujściu. Dlatego Unia daje kasę, Niemcy też sypną €. Największym sukcesem i osiągnięciem Polski może być, że nie zostanie to zmarnowane przez narodową głupotę, do czego PiS - jak wskazuje przeszłość (dolina Rospudy, wstrzymanie budowy gazociągu, co skutkowało Nord Stream, przeprojektowanie autostrady) ma szczególne predyspozycje.

...muszę przyznać...dłłłłłłłuuuuugi wywód.. :)  Nie rozumiem, do końca, do czego Niemcom i UE tunel w Świnoujściu...  Bo zapewne, tym z Bawarii jest wręcz NIEZBĘDNY!!!Ale tym z innych regionów Niemiec, np z Saksonii? Tunel potrzebny jest NAM, POLAKOM! Przede wszystkim turystom w sezonie letnim. Może i koszta budowy nie będą małe, ale wystarczyło aby PO, bardziej przychylnym okiem spojrzało na ten północno - zachodni region Polski, a tunel mógł być już dawno. No a co do przypisywania sobie sukcesów, to fakt... sukcesy PO to UNITRA, URSUS, Stocznia Szczecińska, ŁUCZNIK, Jelcz, STAR, Autosan i.t.d. A i jeszcze o tym fragmencie autostrady...opis jakiego Pan dokonał, nie świadczy źle o Kaczyńskim, ale o tych co przez te wszystkie zmiany Rządów, nie potrafili, dokonać tego, aby połączyć, kawałek "prostej", jak już się za to wzięli ze zjazdami...

z
zdziwiony
W dniu 06.01.2017 o 18:23, gregor102 napisał:

...ale, tak szczerze... trafiłem z moim wcześniejszym wpisem..?   :)   

Nie wiem, jak kto uważa, ale wg mnie to szanowny ~gregor102 trafił. Jak kulą w płot. Jaki jest cel tych prowokacji? Tu, na szczeblu gminy nie powinno mieć znaczenia, kto siedzi w Warszawie. Jeżeli inwestycja przerasta możliwości powiatu czy województwa albo jest elementem strategii na szczeblu państwa, niech realizuje rząd. Ale coś ustalmy: gmina realizuje dla siebie, rząd - dla siebie. Na swoim terenie albo na cudzym - gminnym, prywatnym itp. Rząd to nie jest dobrotliwy król z bajki dla grzecznych dzieci specjalnej troski, co ma czarodziejski worek, zawsze pełen złota, chodzi sobie po kraju i buduje, co tam poddanym potrzebne. Rząd ma NASZE pieniądze i nimi dysponuje. Dziś w Przemyślu, jutro - w Świnoujściu a pojutrze... Pojutrze będzie niedziela, na co rząd Broszki akurat nie ma wpływu. Budowa tunelu pod Świną jest bardzo trudna i kosztowna ze względu na strukturę geologiczną. To bardzo młoda formacja, zmienna i nieprzewidywalna. Kiedy w latach 70-tych pracowałem przy budowie Świnoportu, pamiętam, że co rusz trafiano na tzw kurzawkę. Żadna nie była w tym miejscu ani tej wielkości, co wykazały wcześniejsze badania. Fazę projektową siłą rzeczy poprzedzą skomplikowane i drogie prace. Na pewno trzeba będzie przeprowadzić szczegółowe badania geologiczne i geomorfologiczne a i to nie da pewności, czy nie trzeba będzie tunelu budować jakąś unikatową a więc drogą technologią. Nie ma zatem co się wyśmiewać, że PO nic nie robiła za to PiS... ho, ho! Szczególnie, że właśnie PiS ma  ciągoty do  przypisywanie sobie cudzych zasług wg zasady: "myśmy to zrobili a tamto to wyście spieprzyli". Kilka lat temu Kaczyńskiego wpuszczono w kanał, kiedy otwierał jakiś odcinek autostrady. Przekaziory piały z zachwytu, jakby Premier Tysiąclecia tę autostradę sam zbudował, własnoręcznie i osobiście. Budowę zaczęto jeszcze za rządu Buska -  uregulowanie spraw własnościowych, wykup terenu, prace archeologiczne, użeranie się z ekoterrorystami, którzy odkryli niewyczerpalne źródło finansowania swej działalności. Inwestycję realizował rząd Millera a Kaczyńskiemu przypadło przeciąć wstęgę. Okazało się, że odcinek jest tylko fragmentem przyszłej autostrady - nie jest połączony z istniejącą szosą. I tak wielkie nadęcie przerodziło się w wielki śmiech. Po prawdzie to ten tunel pod Świną bardziej jest potrzebny UE i Niemcom niż Świnoujściu. Dlatego Unia daje kasę, Niemcy też sypną €. Największym sukcesem i osiągnięciem Polski może być, że nie zostanie to zmarnowane przez narodową głupotę, do czego PiS - jak wskazuje przeszłość (dolina Rospudy, wstrzymanie budowy gazociągu, co skutkowało Nord Stream, przeprojektowanie autostrady) ma szczególne predyspozycje.

g
gregor102
W dniu 06.01.2017 o 14:25, Gość napisał:

To jest tylko Twoje zdanie, że nie napiszę, insynuacje.

...ale, tak szczerze... trafiłem z moim wcześniejszym wpisem..?   :)   

G
Gość
W dniu 06.01.2017 o 12:00, gregor102 napisał:

hehe, znam takich umoralniających jak pan.. ;)  jeśli to PO, wybudowało by tunel, to "piał" by pan z zachwytu... ale wygląda na to, że to jednak za PiS-u się wydarzy, ...  to nie ma o czym mówić..   ;)   

 

To jest tylko Twoje zdanie, że nie napiszę, insynuacje.

g
gregor102
W dniu 06.01.2017 o 09:54, putbill napisał:

Ludzie przestańcie Pierd..., macie tunel, i to jest chyba najważniesze, czy PO czy PiS, będzie tunel i już chyba o to nam chodziło, jęczycie jak kazdy Polak żygać się chce,BĘDZIE TUNEL I TO JEST FAKT!!!

hehe, znam takich umoralniających jak pan.. ;)  jeśli to PO, wybudowało by tunel, to "piał" by pan z zachwytu... ale wygląda na to, że to jednak za PiS-u się wydarzy, ...  to nie ma o czym mówić..   ;)   

g
gregor102
W dniu 06.01.2017 o 10:22, Gość napisał:

PiS da na tunel 85 % środków ale z dotacji unijnych (Centrum Unijnych Programów Transportowych). 15 % dołoży miasto Świnoujście z środków własnych.To tak uprzedzając tych, którzy będą PiS wychwalać pod niebiosa. Niestety, z próżnego nawet PiS nie naleje i gdyby nie pieniądze z tej niedobrej UE, na obietnicach zapewne by się skończyło.

...dlaczego więc PO, nie zrobiło tego samego, mieli więcej jak osiem lat na to...ponoć oni mają jeszcze lepsze kontakty z zarządzającymi Unią, niż PiS..? Zwyczajnie oni mieli Polaków i Pomorze Zachodnie w... "głębokim poważaniu"!! Pieniądze mogli wziąć..czyż nie..? Nikt nie będzie wychwalał PiS-u, ale jeśli tunel zostanie wybudowany, jak się oficjalnie mówi trzeba będzie im choć podziękować, za to  że nie zlekceważyli tej ważnej inwestycji.. Tu już nawet nie o kasę chodzi, ale o, to że tunel (mam nadzieję) powstanie!

G
Gość

PiS da na tunel 85 % środków ale z dotacji unijnych (Centrum Unijnych Programów Transportowych). 15 % dołoży miasto Świnoujście z środków własnych.

To tak uprzedzając tych, którzy będą PiS wychwalać pod niebiosa. Niestety, z próżnego nawet PiS nie naleje i gdyby nie pieniądze z tej niedobrej UE, na obietnicach zapewne by się skończyło.

 

p
putbill

Ludzie przestańcie Pierd..., macie tunel, i to jest chyba najważniesze, czy PO czy PiS, będzie tunel i już chyba o to nam chodziło, jęczycie jak kazdy Polak żygać się chce,

BĘDZIE TUNEL I TO JEST FAKT!!!

g
gregor102
W dniu 05.01.2017 o 14:52, zdziwiony napisał:

Chociaż inaczej wyrażone ale chyba o to chodzi: - nie powinno mieć znaczenia, jaka opcja polityczna rządzi ale na dole, w samorządach pewne pryncypia powinny być nadrzędne, ponad polityczne czy personalne. Miasto, powiat, zespół gmin powinny wyznaczyć cele, ustalić hierarchię i realizować. Bo podstawą ma być dobro wspólne ale nie w sensie świata, Europy czy nawet Polski. Władza centralna może pewne kierunki czy cele narzucać ale nie może to być tak, że to gmina ma się martwić, skąd wziąć pieniądze, na czym oszczędzać, by zaspokoić fanaberie jakiegoś ministra. Jak chce mieć, to niech wspomoże region, sypnie kasą czy chociaż nie przeszkadza.~ewa35 napisała, co napisała a sama (chyba?) wie, o co chodziło. Ja przecież nie mam pojęcia, czy chodziło jej o Możejkę czy nie.

..."chyba o to chodzi?"...,..."czy chodziło jej o Możejkę?"... ja zrozumiałem jednoznacznie! tak jak to wyżej napisałem, ale po części się z Panem zgadzam, nie własne korzyści i Partyjne, muszą odgrywać nadrzędną rolę podczas podejmowania ważnych dla społeczeństwa decyzji, a dobro i wygoda ludzi właśnie.... A może niech się @ewa35@ wypowie, co miała na myśli pisząc, że nie ważne kto rządzi w Polsce. Ja jednak swoje zdanie na ten temat mam, przez osiem lat rządów PO-PSL, nie dało się, choćby i z UE, wyciągnąć pieniędzy, a po jednym zaledwie roku rządów PiS, najprawdopodobniej budowa tunelu okaże się, że jest możliwa... A jak będzie faktycznie, zobaczymy, ufam że tunel powstanie i to tak szybko, jak to możliwe.  Ja jednak osobiście uważam, że most, byłby lepszym rozwiązaniem, choć może droższym, w budowie i utrzymaniu. Przy sytuacji, jaka mamy w tej chwili z "cofką", tunel, może być zalewany, co jakiś czas...

z
zdziwiony
W dniu 05.01.2017 o 14:19, gregor102 napisał:

Ja zrozumiałem, tak jak jest napisane, cytuję. "nie ważne kto rządzi  w Polsce", nie chodziło tu w/g mnie, o tego, kto rządzi w Świnoujściu. Albo niech  @ewa35@, pisze jaśniej... a może to ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem, jak to się obecnie często zauważa... już sam nie wiem...

Chociaż inaczej wyrażone ale chyba o to chodzi: - nie powinno mieć znaczenia, jaka opcja polityczna rządzi ale na dole, w samorządach pewne pryncypia powinny być nadrzędne, ponad polityczne czy personalne. Miasto, powiat, zespół gmin powinny wyznaczyć cele, ustalić hierarchię i realizować. Bo podstawą ma być dobro wspólne ale nie w sensie świata, Europy czy nawet Polski. Władza centralna może pewne kierunki czy cele narzucać ale nie może to być tak, że to gmina ma się martwić, skąd wziąć pieniądze, na czym oszczędzać, by zaspokoić fanaberie jakiegoś ministra. Jak chce mieć, to niech wspomoże region, sypnie kasą czy chociaż nie przeszkadza.

~ewa35 napisała, co napisała a sama (chyba?) wie, o co chodziło. Ja przecież nie mam pojęcia, czy chodziło jej o Możejkę czy nie.

g
gregor102
W dniu 05.01.2017 o 12:43, zdziwiony napisał:

Tak do końca to nie wiadomo, o kogo w poście ~ewy35 chodzi. O tunelu pod Świną mówiono jeszcze w czasach Gierka ale później były inne sprawy. Do pomysłu wrócił prezydent Świnoujścia Stanisław Możejko. To ten, który do większości radnych zwracał się per "agent", nienawidził SLD (czyli niemal wszystkich) a stojącą w jego gabinecie minę morską "rozbroił" przy pomocy kombinerek i ku***maci. Pan Możejko nawet zaczął budowę tunelu od kilkukrotnego machnięcia szpadlem. Ponieważ prezydent Żmurkiewicz także jest entuzjastą tunelu pod Świną, koncepcja ma szanse na realizację. Chyba nie ma znaczenia, kto personalnie jest Prezydentem Miasta Świnoujście. Ważne, że Prezydent Miasta rozumie znaczenie inwestycji i zabiega o jej realizację. Jak było to w czasach monarchii. Tak zrozumiałem post ~ewy35.

Ja zrozumiałem, tak jak jest napisane, cytuję. "nie ważne kto rządzi  w Polsce", nie chodziło tu w/g mnie, o tego, kto rządzi w Świnoujściu. Albo niech  @ewa35@, pisze jaśniej... a może to ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem, jak to się obecnie często zauważa... już sam nie wiem...

z
zdziwiony
W dniu 05.01.2017 o 12:01, gregor102 napisał:

...trochę, pozwolę sobie nie zgodzić się z panią... Otóż, WAŻNE kto rządzi w Polsce!! Pan Żmurkiewicz jest Prezydentem Świnoujścia od 2002 roku, z krótkimi przerwami. A od 2010 bez przerwy! Czyli wychodzi podobnie jak rządy PO, czy też PO-PSL... Odpowiedź nasuwa się sama...

Tak do końca to nie wiadomo, o kogo w poście ~ewy35 chodzi. O tunelu pod Świną mówiono jeszcze w czasach Gierka ale później były inne sprawy. Do pomysłu wrócił prezydent Świnoujścia Stanisław Możejko. To ten, który do większości radnych zwracał się per "agent", nienawidził SLD (czyli niemal wszystkich) a stojącą w jego gabinecie minę morską "rozbroił" przy pomocy kombinerek i kurwymaci. Pan Możejko nawet zaczął budowę tunelu od kilkukrotnego machnięcia szpadlem. Ponieważ prezydent Żmurkiewicz także jest entuzjastą tunelu pod Świną, koncepcja ma szanse na realizację. Chyba nie ma znaczenia, kto personalnie jest Prezydentem Miasta Świnoujście. Ważne, że Prezydent Miasta rozumie znaczenie inwestycji i zabiega o jej realizację. Jak było to w czasach monarchii. Tak zrozumiałem post ~ewy35.

g
gregor102
W dniu 05.01.2017 o 11:11, ewa35 napisał:

nie wazne kto rzadzi  w Polsce nie wazne skad sa pieniadze , wazne ze Prezydent Swinoujscia dopial swego i tunel bedzie  Bo on jeden nie walczy o wladze w Polsce a mysli o swoim miescie  Brawo Panie Prezydencie  

...trochę, pozwolę sobie nie zgodzić się z panią... Otóż, WAŻNE kto rządzi w Polsce!! Pan Żmurkiewicz jest Prezydentem Świnoujścia od 2002 roku, z krótkimi przerwami. A od 2010 bez przerwy! Czyli wychodzi podobnie jak rządy PO, czy też PO-PSL... Odpowiedź nasuwa się sama...

Dodaj ogłoszenie