Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel pod Świną. Inżynierowie z całej Polski spotkali się w Świnoujściu. Zobacz wyjątkowy film z budowy

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Jak to jest zrobione? W tym jednym pytaniu można zawrzeć, o czym dyskutują inżynierowie i studenci budownictwa z całej Polski w Świnoujściu. Podczas jednej z prezentacji firma PORR zaprezentowała nowy film z budowy tunelu pod Świną.

- To magia – mówią żartem inżynierowie.

Ale w rzeczywistości żadnych czarów tu nie ma, a każdy centymetr gigantycznej inwestycji, jaką jest tunel pod Świną, od początku do końca był i jest precyzyjnie zaplanowany. 7 kwietnia inżynierowie i studenci budownictwa z całej Polski spotkali się w Świnoujściu na sympozjum poświęconym budowie tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać tych, którzy odpowiadają za budowę.

Podobne spotkania odbywają się zawsze przy okazji kluczowych inwestycji. Tak było w przypadku podwodnego tunelu dla linii metra w Warszawie, tunelu przesyłowego ścieków sanitarnych do oczyszczalni ścieków „Czajka” pod Wisłą w Warszawie, tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

– Każda z tych inwestycji to nowe doświadczenia i wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. – Sympozja, także to nasze w Świnoujściu, służą przybliżeniu szczegółów, całego procesu inwestycyjnego oraz dzieleniu się zdobytymi doświadczeniami ze specjalistami z zakresu budownictwa – dodaje.

– Jak wy zamierzacie wywiercić tunel w tym błocie? – pytali sceptycy, kiedy tunel był dopiero w planach, a dziś można opowiadać to jako anegdotę. – Dziś w tego typu gruntach się wierci, a my w Świnoujściu udowodniliśmy, że można – podkreśliła Barbara Michalska.

Specjaliści dyskutowali między innymi o planowaniu tego typu inwestycji, o budowaniu tuneli metodą TBM, o tym, jak były przygotowywane poszczególne elementy obudowy tunelu, co stanie się z urobkiem z drążenia tunelu, jak planowano i wykonywano drogi dojazdowe do tunelu, jak pracowała "Wyspiarka" i jakie były największe wyzwania całej inwestycji.

Oprócz szczegółowych technicznych prezentacji, można też było obejrzeć krótką migawkę filmową pokazującą, co teraz dzieje się na budowie.

Obecnie na budowie trwa między innymi jedna z najtrudniejszych części inwestycji – mrożenie gruntu i budowa wyjść ewakuacyjnych. Jak tłumaczyli specjaliści – aby wykonać wyjścia, należy zrobić dziurę w obudowie tunelu i aby nie dostały się do niego wody gruntowe, należy zamrozić grunt i dopiero pracować. Tunel ma być gotowy przed wakacjami 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński