MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TSUE uznaje skargę Nord Stream 2 AG! W 2020 Sąd UE uznał ją za "niedopuszczalną"

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
PAP
PAP
Zdjęcie z 2019 roku opublikowane na Twitterze spółki z opisem "Ostatnie rury opuściły Finlandię w drodze na dno Bałtyku".
Zdjęcie z 2019 roku opublikowane na Twitterze spółki z opisem "Ostatnie rury opuściły Finlandię w drodze na dno Bałtyku". fot. twitter.com/@NordStream2
Spółka Nord Stream 2 AG złożyła skargę na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku. Dyrektywa która rozszerzała niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że skarga jest dopuszczalna, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu Unii Europejskiej.

Czym jest tak zwana dyrektywa gazowa?

W kwietniu 2019 r. w Unii Europejskiej została znowelizowana tzw. dyrektywa gazowa. Nowelizacja miała na celu zapewnić, że zasady dotyczące linii przesyłowych gazu, łączących dwa państwa członkowskie lub więcej, miały zastosowanie w Unii Europejskiej również w kontekście linii przesyłowych do państw trzecich. Według tych zasad miał nastąpić skuteczne oddzielenie struktur przesyłu od struktur produkcji i dostaw, jak również dostępu stron trzecich do systemów przesyłowych.

Wcześniejsza decyzja Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu

Nord Stream 2 AG - szwajcarska spółka uzależniona od Gazpromu - zaskarżyła dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu. Postanowienie sądu z 20 maja 2020 roku odrzuciło skargę, którą uznał za niedopuszczalną. Warto dodać, że spółka Nord Stream 2 AG jest odpowiedzialna za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu NS.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

We wtorek do zgoła odmiennych wniosków doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ocenił, że wcześniejsza decyzja Sądu UE jest błędna. TSUE mówi, że "Sąd błędnie orzekł, iż dyrektywa zmieniająca nie dotyczy bezpośrednio spółki Nord Stream 2 AG, i uchylił postanowienie będące przedmiotem odwołania w zakresie, w jakim Sąd uznał za niedopuszczalną skargę tej spółki z tego powodu" - czytamy w komunikacie Trybunału.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TSUE uznaje skargę Nord Stream 2 AG! W 2020 Sąd UE uznał ją za "niedopuszczalną" - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński