Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy pytania

Rozmawiał Michał Fura
do Włodzimierza Cetnera, prokuratora rejonowego w Świnoujściu.

- Ile osób zwróciło się do was o pomoc podczas zakończonego właśnie Tygodnia Ofiar Przestępstw?

- Przez cały tydzień przyszło w sumie dziewiętnaście osób. To kilka razy więcej, niż w normalnych tygodniach pracy. Wtedy też przychodzą ludzie po pomoc, ale średnio dziennie są to jedna, dwie osoby. Myślę, że w tym przypadku zachęciło ludzi to, że media nagłośniły akcję bezpłatnej pomocy prawnej. Ale poza tym tygodniem też można do nas przyjść i też pomożemy za darmo.

- Jakich spraw było najwięcej?

- W pięciu przypadkach przyjęliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To oznacza, że w tych sprawach jest podejrzenie o złamanie prawa. Czy tak się rzeczywiście stało, wykażą prowadzone teraz przez nas postępowania. Przyszły też do nas kobiety, nad którymi znęcają się mężowie. W dwóch kolejnych, chodziło o oszustwa. Na przykład, ktoś pożyczył od kogoś dowód osobisty, a potem podrabiając podpis wziął pożyczkę. Jest jeszcze sprawa sąsiedzkich niesnasek, w której najprawdopodobniej doszło do zniszczenia mienia. Pozostałe sprawy nie dotyczą działań prokuratury, bo są to sprawy cywilne, administracyjne albo spółdzielcze.

- Co w takich przypadkach radziliście tym osobom?

- Podpowiadaliśmy co powinni zrobić. Czy udać się do prawnika i złożyć pozew cywilny w sądzie, czy też odwołać się od decyzji i gdzie to można zrobić. Tylko tyle możemy zrobić w takich przypadkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński