MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy filie biblioteczne w Szczecinie do likwidacji. W zamian powstanie jedna duża

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Biblioteka nr 17 przy ul. Łukasiewicza
Biblioteka nr 17 przy ul. Łukasiewicza Google Maps
Na ostatniej sesji rady miasta radni przegłosowali likwidację trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po połączeniu mają stworzyć nowoczesną filię w wyremontowanej siedzibie przy placu Matki Teresy z Kalkuty.

Do likwidacji przeznaczono następujące filie: nr 17 przy ul. Łukasiewicza, nr 24 przy al. Boh. Warszawy i nr 41 przy ul. Piasecznej w Płoni. Pracownicy tych filii mają przejść do nowo utworzonej filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie zlokalizowanej przy placu Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie. To część planu restrukturyzacji sieci MBP. Nie wszystkim jednak ten plan się podoba.

- Niszczymy sieć biblioteczną i i zwijamy się zamiast się rozwijać - podsumowała ten pomysł radna niezależna Edyta Łongiewska-Wijas. - Najłatwiej się likwiduje poprzez zaniedbanie przez lata. Skracanie czasu pracy biblioteki, brak nowych zbiorów - to wszystko powoduje, że czytelników nie przybywa, więc jest pretekst, żeby filię zlikwidować. Likwidując filie powinniśmy powoływać w ich miejsce nowe, bardziej nowoczesne. MBP chce docelowo mieć 24 filie. W porównaniu z innymi miastami jak Poznań, Wrocław czy Łódź, to bardzo mało. Nie widzę żadnych działań prezydenta czy jego zaplecza, żeby rozwijać sieć bibliotek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa Biblioteka na Wrzosowym Wzgórzu w Szczecinie czeka na czytelników

W podobnym tonie wypowiada się radna KO Dominika Jackowski.

- Z dokumentu przedstawionego przez dyrektora MBP wynika, że głównym celem jest redukcja kosztów, a nie restrukturyzacja - mówi radna Jackowski. - Siec bibliotek jest zarządzana archaicznie. Biblioteka na osiedlu to często jedyny kontakt z kulturą, szczególnie w przypadku osób starszych. Nawet jeżeli jest mała, można książki zamawiać na życzenie czytelników, nie trzeba mieścić w niej całego księgozbioru.

Część radnych broniła koncepcji likwidowania małych filii i tworzenia większych i bardziej nowoczesnych.

- Dzisiaj biblioteka spełnia szereg innych funkcji niż tylko podejście do półki i wybranie książki - wyjaśnia Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. - Filie, które planujemy zamknąć, to kompletnie nieefektywne filie. Nowe filie zwielokrotnią ilość czytelników w mieście.

W planach MBP jest budowa Mediateki na prawobrzeżu, która również ma przejąć funkcję mniejszych filii w tamtej części miasta.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Na Prawobrzeżu powstanie superbiblioteka. Zaprojektują ją szczecinianie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

f37731b1-ed74-df4f-dde8-f5c6d97a80df,f89467e5-5277-1091-ae0c-31aaa26b7c9f

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński