Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecie spotkanie Trump - Duda w Białym Domu. U.S. Army w Polsce. Gdzie stacjonują? Jak będzie w najbliższej przyszłości? Gdzie Fort Trump?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Liczba żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce to obecnie ok. 4500. O ile zwiększy się ona w najbliższym czasie? Mowa o tysiącu żołnierzy a nawet o dwóch tysiącach. O sile armii nie do końca decydują sami żołnierze. Liczy się wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt.

Część sił USA wycofywanych z Niemiec ma znaleźć się w Polsce. Mowa o poważniej liczbie żołnierzy a także sprzętu. Nieoficjalnie pojawiają się informacje, że do Polski może trafić pięć samolotów transportowych Hercules a także ok. 30 samolotów wielozadaniowych F-16.

Wielu Polaków oczekuje na konkrety. Podczas spotkań prezydentów USA i Polski padła nazwa Fort Trump. Czy rzeczywiście taki Fort Trump powstanie, na razie nie wiemy.

Liczbowe wzmocnienie stałego kontyngentu amerykańskiego (obecnie ok. 4500 żołnierzy USA) na terenie Polski byłoby zwiększeniem bezpieczeństwa tej części Europy.

Jak zapowiada prezydent USA Donald Trump, wycofywani z Niemiec żołnierze (ok. 9 500) w większości wrócą do kraju, zmniejszając znacznie wydatki budżetu USA na kontyngent. Czy trafią do Polski? Ilu z nich? Co z Fortem Trump? Co z bronią rakietową w Polsce?

Fort Trump powstał w polskiej strategii negocjacyjnej z USA. Padały już nawet konkretne lokalizacje. Temat rozwiewa dobrze zorientowana w polityce amerykańskiej ambasador USA w Polsce (prywatnie dobra znajoma samego Donalda Trumpa).

Co do ewentualnego przeniesienia amerykańskiej broni atomowej, to nie było o tym mowy - tak przynajmniej zapewnia szef BBN Paweł Soloch, który jest w składzie delegacji w Waszyngtonie na spotkaniu Andrzej Duda - Donald Trump.

Sam prezydent Andrzej Duda przypomniał przy okazji spotkania 24 czerwca 2020 r., że spotkali się z Trumpem aż 11 razy, w tym odbyło się pięć oficjalnych spotkań, w tym trzy w Białym Domu (2018, 2019, 2020).

Szef BBN wykluczył przeniesienie głowic atomowych do Polski, co sugerowało się w niektórych mediach.

Amerykańscy żołnierze rozmieszczeni są na terenie całej Polski w ramach samodzielnych grup a także w strukturach NATO:

Amerykańskie Siły Powietrzne

- Łask
- Powidz
- Mirosławiec

Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa w Polsce

- Żagań
- Skwierzyna
- Świętoszów
- Bolesławiec

Element Dowodzenia Misją Armii USA

- Poznań

Tarcza Antyrakietowa Stanów Zjednoczonych

- Redzikowo

Amerykańska obecność wojskowa w Polsce w ramach NATO

- Orzysz – Wielonarodowa Grupa Bojowa NATO
- Bydgoszcz - Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO
- Elbląg - Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód NATO
- Krakow – Centrum Kontrwywiadu NATO
- Redzikowo – Tarcza Antyrakietowa NATO
- Szczecin – Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

W kontekście dywagacji o przeniesieniu części kontyngentu amerykańskiego z Niemiec warto przypomnieć, że w lipcu 2018 r. w bazie lotniczej w Krzesinach zostali rozmieszczeni na okres jednego miesiąca lotnicy i żołnierze, których zadaniem było sprawdzenie zdolności do błyskawicznego rozmieszczenia obiektów, sprzętu i pojazdów w ramach osiągania gotowości logistycznej (European Contingency Air Operations Sets).

Prowadzona po raz pierwszy przez USA, operacja miała stworzyć wzorzec dla przyszłych ćwiczeń i rzeczywistej aktywacji systemów bazy lotniczej (Deployable Air Base System).

Ćwiczenie było częścią operacji wstępnego rozmieszczania w ramach Inicjatywy na rzecz Bezpieczeństwa Europejskiego.

Lotnicy stacjonują na co dzień w bazie w Ramstein (Niemcy) oraz wchodzą w skład stanowych jednostek Powietrznej Gwardii Narodowej i oddziałów rezerwy. Żołnierze służą w 612. Zespole Kontroli Ruchu stacjonującym w połączonej bazie Langley-Eustis w Wirginii. Ich pobyt w Europie ma na celu wsparcie zadaniowej grupy logistycznej Armii USA w Europie sprawującej kontrolę nad przemieszczaniem sprzętu w Polsce, Słowacji i na Węgrzech w ramach operacji Atlantic Resolve. Przez czas pobytu w Polsce grupa zadaniowa ma bazę w Poznaniu. Grupa podlega dowództwu 16. Brygady Wsparcia Logistycznego i 21. Teatru Działań Wsparcia, na co dzień stacjonujących w Niemczech.

Pobyt rotacyjny i ćwiczenia w Europie służą podkreśleniu naszej zdolności do przeciwdziałania aktualnym i potencjalnym zagrożeniom, uspokojenia sojuszników i udzielenia szybkiej odpowiedzi, w razie gdyby działania odstraszające okazały się niewystarczające.

BEZ WIZ DO USA. Jak to wygląda:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzecie spotkanie Trump - Duda w Białym Domu. U.S. Army w Polsce. Gdzie stacjonują? Jak będzie w najbliższej przyszłości? Gdzie Fort Trump? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński