Trzebież i Załom. Tutaj ksiądz przejedzie ulicami i poświęci pokarmy w Wielką Sobotę

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Archiwum gs24
Ta Wielkanoc będzie inna od poprzednich. Jednak nie może zabraknąć tradycyjnego święcenia pokarmów. Na ciekawy sposób podtrzymania tradycji wpadli parafianie w Trzebieży. Ksiądz przejedzie samochodem przez miejscowość. W święceniu pomogą strażacy. Mobilne święcenie odbędzie się także w podszczecińskim Załomiu.

- Wóz OSP Trzebież przejedzie przez ulice Trzebieży, co ma być sygnałem do tego, byśmy wyszli przed nasze posesje z przygotowanymi koszyczkami, by ksiądz mógł je poświecić – wyjaśnia Małgorzata Siemianowska, sołtys Trzebieży. - Wóz strażacki wyruszy sprzed świątyni o godz. 14. Kilka minut po strażakach będzie jechał ksiądz święcąc pokarmy na stół wielkanocny.

ZOBACZ TEŻ:

Sołtys apeluje jednocześnie o zachowanie wszelkich środków ostrożności.

Jednocześnie nie zabraknie tradycyjnego święcenie pokarmów w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży (jednak z zastrzeżeniem 5 osób), które odbędą się w Wielką Sobotę o godz. 8, 12 i 13.

W Wielką Sobotę odbędzie się również świecenie pokarmów w podszczecińskim Załomiu i okolicznych miejscowościach.

- Będę jeździł po ulicach parafii i błogosławił pokarmy. Każdy stoi przed swoim domem z koszyczkiem, lub w oknie domu (bloku) – zapowiada ks. Dariusz Kiljan, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu.

ZOBACZ TEŻ:

Plan błogosławieństwa pokarmów: dzielnica (dawny PGR Załom) ok. g. 10, uliczki przy Lubczyńskiej: Domowa, Zimowa: ok. 10.3o, ulice Produkcyjna i Kablowa ok. g. 11, Stary Załom ok. 11.3o, Pucice ok. 12, Pucice dawny PGR ok. g. 12.3o, Czarna Łąka i Turystyczna godz. 13. - Uwaga godziny są umowne, proszę być nieco wcześniej i cierpliwie czekać - zapowiada ksiądz.

Dodajmy, że obrzęd błogosławieństwa może być dokonany w gronie rodzinnym w poranek wielkanocny. Kuria zachęca do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów we własnym domu, na rozpoczęcie rodzinnego śniadania wielkanocnego. Tego błogosławieństwa dokonuje ojciec rodziny, bądź inna osoba. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów jest przygotowana w oparciu o tekst znajdujący się w Obrzędach błogosławieństw dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich, wyd. Katowice 1994.

ZOBACZ TAKŻE:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wszyscy żegnają się i odpowiadają:
Amen.
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:
Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie,
w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.
Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.
Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
(Mt 6,31ab.32b-33).
Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:
W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.
Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…
Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:
Panie Jezu, ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.
Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie