MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzebież i Załom. Tutaj ksiądz przejedzie ulicami i poświęci pokarmy w Wielką Sobotę

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Archiwum gs24
Ta Wielkanoc będzie inna od poprzednich. Jednak nie może zabraknąć tradycyjnego święcenia pokarmów. Na ciekawy sposób podtrzymania tradycji wpadli parafianie w Trzebieży. Ksiądz przejedzie samochodem przez miejscowość. W święceniu pomogą strażacy. Mobilne święcenie odbędzie się także w podszczecińskim Załomiu.

- Wóz OSP Trzebież przejedzie przez ulice Trzebieży, co ma być sygnałem do tego, byśmy wyszli przed nasze posesje z przygotowanymi koszyczkami, by ksiądz mógł je poświecić – wyjaśnia Małgorzata Siemianowska, sołtys Trzebieży. - Wóz strażacki wyruszy sprzed świątyni o godz. 14. Kilka minut po strażakach będzie jechał ksiądz święcąc pokarmy na stół wielkanocny.

ZOBACZ TEŻ:

Sołtys apeluje jednocześnie o zachowanie wszelkich środków ostrożności.

Jednocześnie nie zabraknie tradycyjnego święcenie pokarmów w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży (jednak z zastrzeżeniem 5 osób), które odbędą się w Wielką Sobotę o godz. 8, 12 i 13.

W Wielką Sobotę odbędzie się również świecenie pokarmów w podszczecińskim Załomiu i okolicznych miejscowościach.

- Będę jeździł po ulicach parafii i błogosławił pokarmy. Każdy stoi przed swoim domem z koszyczkiem, lub w oknie domu (bloku) – zapowiada ks. Dariusz Kiljan, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu.

ZOBACZ TEŻ:

Plan błogosławieństwa pokarmów: dzielnica (dawny PGR Załom) ok. g. 10, uliczki przy Lubczyńskiej: Domowa, Zimowa: ok. 10.3o, ulice Produkcyjna i Kablowa ok. g. 11, Stary Załom ok. 11.3o, Pucice ok. 12, Pucice dawny PGR ok. g. 12.3o, Czarna Łąka i Turystyczna godz. 13. - Uwaga godziny są umowne, proszę być nieco wcześniej i cierpliwie czekać - zapowiada ksiądz.

Dodajmy, że obrzęd błogosławieństwa może być dokonany w gronie rodzinnym w poranek wielkanocny. Kuria zachęca do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów we własnym domu, na rozpoczęcie rodzinnego śniadania wielkanocnego. Tego błogosławieństwa dokonuje ojciec rodziny, bądź inna osoba. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów jest przygotowana w oparciu o tekst znajdujący się w Obrzędach błogosławieństw dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich, wyd. Katowice 1994.

ZOBACZ TAKŻE:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wszyscy żegnają się i odpowiadają:
Amen.
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:
Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie,
w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.
Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.
Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
(Mt 6,31ab.32b-33).
Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:
W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.
Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…
Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:
Panie Jezu, ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.
Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński