Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba walczyć z otyłością

Alina Konieczna
U osób chorych na schizofrenię szereg czynników może prowadzić do otyłości. Konsekwencją dodatkowych kilogramów jest złe samopoczucie.

- W przypadku osób chorych na schizofrenię, głównym powodem wzrostu masy ciała jest niewielka, czyli niewystarczająca, codzienna aktywność - informuje prof. Bartosz Łoza, ekspert programu "Odnaleźć siebie". - Biorąc z kolei pod uwagę, że większość leków stosowanych w schizofrenii sprzyja wzrostowi masy ciała, istotne jest stosowanie odpowiedniej diety i sprzyjanie aktywności fizycznej.

Prawidłowa dieta to podstawa zdrowego trybu życia. Aby zapewnić dobre samopoczucie i utrzymać odpowiednią masę ciała, należy przede wszystkim ograniczyć spożycie cukrów, alkoholu i słodzonych napojów gazowanych.
Są one pełne kalorii, a na dodatek - bardzo ubogie w wartości odżywcze. Wbrew stereotypom, słodycze raczej obniżają nastrój, niż go podnoszą.
Trzeba też spożywać mniej nasyconych tłuszczów zwierzęcych, które dodają kilogramów i także negatywnie wpływają na samopoczucie.

Warto również wzbogacić dietę w produkty z witaminami grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Należy pamiętać o produktach z magnezem - kaszy gryczanej, orzechach, o warzywach, owocach, wreszcie - wprowadzić do diety mięso rybie, które jest łatwo przyswajalne i wartościowe pod względem odżywczym. Spożycie ryb morskich wpływa na zwiększenie poziomu serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za nastrój, sen i stabilność zachowań.

Kolejną zasadą zachowania prawidłowej masy ciała jest odpowiednie rozplanowanie czasu jedzenia posiłków.
Pamiętajmy, żeby osoby chore jadły małe porcje, w niewielkich odstępach czasu, starały się spożywać posiłki o stałych porach, urozmaicały potrawy. Potrawy powinny być komponowane w większym stopniu na bazie produktów zbożowych, warzyw, owoców, mleka i produktów mlecznych, mięsa i jego zamienników - fasoli, grochu, jaj, soczewicy.
No i jeszcze rzecz bardzo ważna: nie można podjadać w porach nie przeznaczonych do jedzenia. Należy także zamienić wysokokaloryczne przekąski na owoce i warzywa.

Najlepsze wyniki w utrzymaniu prawidłowej masy ciała osiąga się łącząc niskokaloryczną dietę z systematycznymi ćwiczeniami.
Nawet krótki spacer podnosi poziom endorfin, czyli naturalnych substancji poprawiających samopoczucie.
- Zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle związane - podkreśla prof. Bartosz Łoza. - Dzięki aktywności fizycznej żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi. Należy wybierać takie ćwiczenia, które będą dla ćwiczącego przyjemnością i motywacją do zachowania ciągłości treningu.

PROGRAM

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych oraz wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry.
Honorowy patronat nad programem objęło biuro oficera łącznikowego WHO w Polsce.
Więcej informacji na stronie: www.odnalezcsiebie.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński