Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba częściej się badać

Dorota Kozicka, 15 grudnia 2004 r.
Stan zdrowia szczecinian pozostawia wiele do życzenia i świadczy o zbyt rzadkim poddawaniu się badaniom profilaktycznym.

Akcja "Servier dla serca", niedawno zorganizowana w Szczecinie wykazała, że aż 94 procent przebadanych zagrożonych jest więcej niż jednym czynnikiem, który może doprowadzić do rozwoju choroby wieńcowej.

Co drugi po pięćdziesiątce

Z badań przeprowadzanych w Polsce wynika, że około 30 procent 20-30 latków cierpi na nadciśnienie. Wśród 50-60-latków dotyka to już co drugiego pacjenta. Nie leczone w porę nadciśnienie potrafi doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób układu krążenia, m.in. choroby wieńcowej, na którą cierpi ponad półtora miliona Polaków. Choroba ta jest odpowiedzialna za ponad 12 procent zgonów Polaków i jest najczęstsza przyczyną śmierci.

- Dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie nadciśnienia, lub predyspozycji do jego wystąpienia w przyszłości - mówi dr hab. n.med. Krystyna Widecka, z Kliniki Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii PAM w Szczecinie. - Niestety nie wszyscy lekarze dostrzegają wagę tego problemu i nie wykonują pomiaru ciśnienia u każdego badanego pacjenta. Nadal niewiele się mówi i o tym, że nadciśnienie może dotyczyć nawet dzieci i młodzieży.

Przerażające wyniki

O tym, że nie dbamy o zdrowie świadczą bardzo złe wyniki badań diagnostycznych, którym poddali się szczecinianie pod koniec roku. Z darmowych badań skorzystało 420 osób. Średnia wieku badanych to 46,2 lata.

- Podwyższone ciśnienie, powyżej 140/90 mm Hg stwierdziliśmy u 45 proc przebadanych, a podwyższony cholesterol u 43 proc. osób - mówi Anna Jakubowska, reprezentująca organizatorów akcji "Servier dla serca".

Nadwagę, czyli nieprawidłowy BMI wykazano u 66 proc., a niezgodną z normami glukozę miało16 proc. uczestników akcji. Najbardziej lekarzy zaniepokoił fakt, że więcej niż jeden czynnik ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową wykryto aż u 94 proc. pacjentów.

Zdaniem koordynatora regionalnego akcji, dr hab. n. med. Krystyny Wideckiej z Kliniki Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii Akademii Medycznej w Szczecinie i Prezesa Regionalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego to wyniki nie wyróżniające nas na tle kraju.

- Tym nie mniej należy je uznać za bardzo niepokojące - przestrzega dr Widecka. - Świadczą o tym, że jesteśmy społeczeństwem zaniedbanym zdrowotnie i przez to zagrożonym wieloma, poważnymi chorobami.

Jak się zmienić?

Do najczęściej zaniedbywanych parametrów zdrowotnych należy ciśnienie krwi. Osobom zdrowym dr Widecka zaleca kontrolowanie ciśnienia co pół roku, tym, którzy już odczuwają jakieś dolegliwości, przynajmniej raz na trzy miesiące. Warto też, raz na sześć miesięcy, oznaczyć sobie poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Dla własnego dobra warto też zmienić codzienną dietę, wzbogacić ją w warzywa, owoce, a ograniczyć sól. Wskazana jest również większa aktywność i zapobieganie otyłości brzusznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński