Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają Spoiwa Kultury. Co czeka nas dzisiaj [program]

Sebastian Wołosz
Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu.
Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu. Sebastian Wołosz
Trwa jeden z barwniejszych szczecińskich festiwali. Zobacz program i odpowiednio zaplanuj weekend, by nie ominąć ciekawych spektakli.

Spoiwa Kultury 2012

W czwartek w Piwnicy Kany oficjalnie rozpoczął się festiwal Spoiwa Kultury 2012. Na otwarciu zaprezentowano wernisaż Ryszarda Grzyba "Park Młodych". Później wyobraźnią widzów rozbudzały koncerty oraz spektakle.

Kilka minut po godz. 18 na zgromadzonych widzów w Piwnicy Kany czekała miła niespodzianka - oficjalne rozpoczęcie Spoiw Kultury 2012. W klimatyczny nastrój festiwalu wprowadził wszystkich Ryszard Grzyb prezentując swój wernisaż "Park Młodych". Po części oficjalnej i prezentacji filmu na skwerze przy ul. Zygmunta Duczyńskiego przyjaciele Ryszarda Grzyba odczytali fragmenty jego wierszy.
Zapraszamy na relacje wideo z oficjalnego otwarcia festiwalu oraz na spektakl czeskiego Teatru Krepsko, którego występ zapowiadaliśmy wczoraj.

Spoiwa Kultury 2012 - co czeka nas dzisiaj

O godz. 19 w kościele św. św. Piotra i Pawła 4/5 koncert gruzińskiego chóru Casletila.

Chór założony przez kobiety ze Swanetii, najwyżej położonej zamieszkanej krainy w Europie. Po zniszczeniu ich wioski przez gigantyczną lawinę zmuszone były zamieszkać na pustynnych terenach Kachetii. Na przekór nowym, obcym geograficznie i kulturowo warunkom, starają się podtrzymywać tradycje wywiezione ze Swanetii - przekazując prastare pieśni młodszym kobietom tej społeczności. Pieśni te są związane ze świętami religijnymi, opowiadają o walkach z najeźdźcami, sławią słynnych władców, dotyczą tematyki łowieckiej, opowiadają tragiczne historie miłosne.

O godz. 20:30 koncert grupy Tartit z Mali - kościół św. św. Piotra i Pawła 4/5

Tartit ("zjednoczenie") to zespół z regionu Timbuktu w Mali. Wszyscy członkowie pochodzą z - nomadycznego ludu Tuaregów, społeczności o matriarchalnej strukturze. Pieśni Tartit mają prostą budowę. Siedzące na ziemi kobiety grają na tradycyjnych instrumentach, strunowych imzad i bębnach tinde, mężczyźni zaś akompaniują na lutni ngoni teherdent i gitarze elektrycznej. Muzykę uzupełnia wokal i rytmiczne klaskanie, tworząc rodzaj pustynnego bluesa. Hipnotyczne dźwięki tradycyjnych instrumentów i wielogłosowy, rozwibrowany śpiew wprawiają w stan podobny do transu.

Godz. 22:30 to występ Teatru AXE z Rosji pt: "Gap Feeling" - Nabrzeże Starówka

Sztuka Teatru Akhe to niezwykłe połączenie happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Często są nazywani "rosyjskim teatrem inżynieryjnym" lub "teatrem optycznym". Siebie samych jako aktorów określają mianem "operatorów przestrzeni scenicznej", bowiem główną rolę w ich przedstawieniach odgrywa precyzyjnie wykreowana rzeczywistość, składowa scenografii (czy raczej używanych na scenie przedmiotów-rekwizytów), światła, projekcji filmowych i działań aktorskich - wszystkie te elementy poddane zostają eksperymentom opartym na przewrotnej interpretacji praw fizyki.

Szczegółowy program na dzień dzisiejszy (piątek, 6. lipca)

12:00 - 18:00
EX NIHILO [Francja] - "Trajets de vie"- akcja miejska

12:00 - 18:00
ETXEA [Francja] - "Exstrada" - akcja miejska

12:00 - 18:00
TEATR KREPSKO [Czechy] - akcje miejskie

12:00 - 18:00
BENJAMIN VERDONCK [Belgia] - "Łódź" - akcja miejska

19:00
kościół św. Piotra i Pawła**
CASLETILA [Gruzja] - koncert

20:30
pl. św.św.Piotra i Pawła 4/5
TARTIT [Mali] - koncert

22:30
Nabrzeże Starówka
TEATR AXE [Rosja] i TEATR KANA [Polska] - "Gap Feeling" - spektakl

00:00
pl. św. Piotra i Pawła 4/5
NOMADAK TX [Ostatni nomadzi] - projekcja filmu

Spoiwa Kultury 2012 >>> Zobacz program całego festiwalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński