Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa sezon na grzyby. Ale wyprawy do lasu mogą być niebezpieczne. Podpowiadamy, co zrobić w sytuacji zagrożenia

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Sprawdź, jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zwierzę przy okazji grzybobrania czy spaceru w lesie.
Sprawdź, jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zwierzę przy okazji grzybobrania czy spaceru w lesie. Andrzej Szkocki
Grzybobranie, to dla wielu z nas znakomita forma spędzania wolnego czasu i relaksu na łonie natury. Poruszanie się po lesie niesie za sobą wiele zagrożeń, a nie zawsze wiemy, jak zachować się w krytycznej sytuacji.

Szczególnie podczas weekendu, lasy wypełniają się amatorami spędzania wolnego czasu na łonie natury. Można spotkać bardziej doświadczonych grzybiarzy, ale także takich początkujących. Wiele osób chce po prostu odpocząć od zgiełku miasta i rekreacyjnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać, o zagrożeniach jakie na nas czyhają.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w lesie żyją dzikie zwierzęta i nie powinniśmy się do nich zbliżać. Przestraszone zwierzę może się okazać niebezpieczne i nas zaatakować. Nie zapominajmy, że zwierzęta mogą być też zarażone wścieklizną. Przed zaplanowaniem wycieczki do lasu należy sprawdzić prognozę pogody, gdyż burze i wichury stwarzają niebezpieczeństwo spadających gałęzi i drzew. Powinniśmy także pamiętać o preparatach odstraszających owady, które ochronią nas przed komarami i kleszczami, a także innymi owadami spotkanymi w lesie.

Dzikie zwierzę w lesie. Jak się zachować?

Zwierzęta mieszkające w lesie z reguły trzymają się z daleka od ludzi, jednak może się przydarzyć sytuacja, że spotkamy je na swojej drodze. Warto wiedzieć, jak się zachować, ponieważ mogą poczuć się zagrożone i zaatakować.

- Apelujemy o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas takiego spotkania. Należy zachować spokój, nie płoszyć i nie zbliżać się do dzikiego zwierzęcia. Najlepiej cicho i spokojnie zejść z ich drogi - podpowiada Jolanta Sojka, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinie.

Nie powinniśmy zbliżać się także do napotkanych młodych zwierząt, gdyż na pewno znajdują się pod czujnym okiem rodziców.

- Należy pamiętać, że my ludzie, w lesie jesteśmy gośćmi. Miejsce, które dla nas jest miejscem wypoczynku, dla zwierząt stanowi podstawowe środowisko życia. Musimy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju plansze informacyjne i stosować się do ich zaleceń - podkreśla Jolanta Sojka.

Mamy pełnię sezonu na grzyby. Popada deszcz, poświeci słońce, a więc Szczecinianie chętnie ruszają do lasów i co znajdują? Całą masę pięknych borowików, kurek, maślaczków... Musicie zobaczyć ich zdjęcia! Aż chce się ruszyć z koszyczkiem na spacer po lesie.

Grzybobranie 2021. Zobacz grzyby w lasach Szczecina i okolic...

Zgubiłeś się w lesie. Co zrobić

Częstym przypadkiem wśród niedoświadczonych turystów, jest zagubienie się w lesie. W takich sytuacjach zaczynamy się stresować, a panika powoduje nieracjonalne zachowania.

- Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Dokładnie zapamiętaj miejsce, w którym aktualnie jesteś i spróbuj ustalić kierunki świata. Popatrz na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrz na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych. Skorzystaj z aplikacji mBDL, która daje możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. - doradza nam Jolanta Sojka.

Które grzyby są jadalne?

Pamiętajmy, żeby zbierać tylko te grzyby, które są nam znane. Nie niszczmy grzybów niejadalnych, ale pozostawmy je w lesie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwość, co do jadalności zebranych przez nas grzybów, to możemy uzyskać bezpłatną poradę we właściwej jednostce SANEPID.

- W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy niebezpiecznych sytuacji. Przed wybraniem się do lasu, warto się przygotować i skorzystać z serwisu turystycznego Lasów Państwowych - podsumowuje Jolanta Sojka.

ZOBACZ TEŻ:

Lasy Państwowe ostrzegają przed owadem, który występuje na terenie całego kraju.

Lasy Państwowe ostrzegają: ten owad może być niebezpieczny! ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński