Urodziły się jedna samica i dwa samce. Pod koniec maja 2019 r. terenie Nadleśnictwa Kłodawa (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) stwierdzono, że naturalne gniazdo użytkowane przez parę sokołów, na skutek silnych zjawisk atmosferycznych, uległo zniszczeniu.
Z uwagi na rzadkość występowania tego gatunku w Polsce, w celu zatrzymania ptaków w rewirze, wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", posadowiona została w okolicy platforma lęgowa.
- Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. Niedawno młode zostały zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia "Sokół" - mówi Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.
Sokołom urodzonym na wolności zakłada się na nogę niebieskie obrączki obserwacyjne, oraz na drugą nogę obrączki ornitologiczne w kolorze oznaczającym miejsce wypuszczenia bądź urodzenia.
W przypadku młodych z Nadleśnictwa w Kłodawie jest to kolor zielony oznaczający „lasy". W Polsce obecnie odnotowanych jest ok. 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Fakt ten znacznie podnosi rangę wydarzenia i nadaje mu wyjątkowości.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Największy dziko żyjący kot w Polsce zamieszkał w lesie nied...
Wymarłe gatunki. Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektór...
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Minister Ziobro: nie chodzi o to, aby złodziej kury trafiał za kratki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?