Triumf Białorusinki w festiwalu piękna i gracji w Azoty Arenie [zdjęcia]

Staniouta, która podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w tureckim Izmirze zajęła bardzo wysokie 5.miejsce, w Szczecinie nie dała rywalkom żadnych szans. Andrzej Szkocki
Malitina Staniouta (Białoruś) wygrała rywalizację seniorek w jubileuszowym 40. Turnieju Wiosny i 15. Memoriale Anny Kłos-Sulimy w gimnastyce artystycznej w szczecińskiej Azoty Arenie.
Turniej Wiosny w gmnastyce artystycznej w Szczecin

Turniej Wiosny w gmnastyce artystycznej w Szczecinie

Staniouta, która podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w tureckim Izmirze zajęła bardzo wysokie 5.miejsce, w Szczecinie nie dała rywalkom żadnych szans. Na zakończenie piątkowych zmagań prowadziła prawie trzema punktami, w sobotę jeszcze tę przewagę powiększyła.

Najwyższe miejsce wśród Polek (7.) zajęła Anna Czarniecka. Ubiegłoroczna mistrzyni, Marta Nowicka (UKS Błękitna Szczecin), tę edycję turnieju zakończyła na 14. pozycji.

- Nie wszystko wyszło dokładnie tak, jak chciałam, ale muszę powiedzieć, że jestem z siebie naprawdę zadowolona - mówiła zaraz po ostatnim występie Nowicka. - Do Szczecina przyjechały w tym roku zawodniczki z czołówki światowej gimnastyki, dzięki czemu mamy okazję obserwować z bliska te najlepsze. Samo patrzenie na to, jak ćwiczą jest już wielką wartością. Mamy szansę przyglądać się ich treningom, a później możemy starać się naśladować podpatrzone tam elementy.

Najlepsze seniorki, obok medali i pucharów, otrzymały między innymi nagrody pieniężne w wysokości 500 euro (złoto), 300 euro (srebro) i 200 euro (brąz).

W rywalizacji prejuniorek triumfowała Anna Murikova z Łotwy. Bezkonkurencyjna w zmaganiach juniorek była Zhala Priyeva z Azerbejdżanu, która w klasyfikacji prowadziła już od piątku.

Dużo emocji przyniosły starty zbiorówek. Po pierwszym dniu 40. Międzynarodowego Turnieju Wiosny na czele znajdowała się wprawdzie reprezentacja Białorusi, ale tuż za nią plasowały się Izrael oraz Azerbejdżan (ex aequo). W sobotę liderki potwierdziły wysoką formę, znów okazały się najlepsze i zakończyły turniej przed drugim Azerbejdżanem i trzecim Izraelem.

W całej imprezie wzięło udział niemal 100 gimnastyczek z 11 państw.