MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trenerzy: Radni paraliżują działalność Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Policach

Piotr Jasina
Trenerzy do tej pory nie wiedzą, czy powiat zagwarantuje pieniądze, aby dziewczęta z SMS uczestniczyły w rozgrywkach II i III ligi kobiet.
Trenerzy do tej pory nie wiedzą, czy powiat zagwarantuje pieniądze, aby dziewczęta z SMS uczestniczyły w rozgrywkach II i III ligi kobiet. Konrad Nowak/smspolice.pl
Powiat blokuje nabór młodzieży do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, paraliżuje jej działalność - twierdzą trenerzy. Obawiają się o los szkoły. Starostwo utrzymuje, że nie chce likwidacji SMS

Siatkarski Ośrodek Szkolny

Siatkarski Ośrodek Szkolny

Funkcjonuje w ramach ogólnopolskiego projektu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej. Finansuje go Ministerstwo Sportu i Turystyki, realizowany jest przez Polski Związek Piłki Siatkowej. W każdym województwie powstały ośrodki dla chłopców i dziewcząt - po jednym na poziomie ponadgimnazjalnym. Każdy współpracuje z 2- 4 gimnazjami. W Zachodniopomorskiem SOS powstał w ZS Police i współpracuje z gimnazjami w Policach (G3), Szczecinie, Wałczu i Koszalinie. W ramach projektu Zespół Szkól otrzymał sprzęt sportowy i elektroniczny o wartości około 80 tys. zł. Ponadto, trenerzy i fizjoterapeuta uczestniczą w dodatkowych szkoleniach, prowadzą indywidualne konsultacje z uczniami, wprowadzają nowe metody szkolenia, poszukują uzdolnionych uczniów. Realizują program nauczania piłki siatkowej opracowany przez Akademię Polskiej Siatkówki oraz program przygotowania motorycznego nakreślony przez S.O.S. Projekt powstał by tworzyć optymalne warunki rozwoju polskiej dyscypliny narodowej - piłki siatkowej. Aby osiągnąć taki cel niezbędne jest prawidłowe szkolenie młodzieży prowadzone na szeroką skalę

Do zarządu i radnych powiatowych trafiło pismo trenerów Szkoły Mistrzostwa Sportowego (działa w ramach zespołu Szkół im. Łukasiewicza w Policach).

Leszek Piasecki, Jerzy Taczała, Mateusz Sylla i Zenon Zatyracz obawiają się o przyszłość SMS.

- Przez pięć lat istnienia SMS w Policach udało nam się stworzyć placówkę, na której wzorują się inne szkoły powstające w kraju, to sportowa perełka - podkreślają trenerzy. - Powstało m.in. liceum Mistrzostwa Sportowego w Świnoujściu rozszerzone o gimnazjum.

W tym roku będą powołane SMS-y w gimnazjach w Stargardzie i Wałczu. Powiat albo nie podejmuje decyzji na czas - twierdzą trenerzy - albo są one zupełnie niezrozumiałe.

- Nie możemy rodzicom dać jednoznacznych odpowiedzi dotyczących organizacji treningów, wysokości opłat itd. - podkreślają. - Czas nagli, a już dawno powinniśmy rozpocząć nowy nabór do szkoły.

W piśmie domagają się określenia odpłatności za internat, wyżywienie, obóz sportowy. Zastanawiają się, czy obozu nie będzie trzeba odwołać. Do tej pory nie wiedzą, czy powiat zagwarantuje pieniądze, aby dziewczęta z SMS uczestniczyły w rozgrywkach II i III ligi kobiet.

Niewiadomą wciąż pozostają forma i warunki zatrudnienia fizjoterapeutów i lekarzy. To samo dotyczy trenerów, ich liczby, okresu zatrudnienia.

- Chcemy wiedzieć, czy powiat utworzy Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół - mówi trener Leszek Piasecki. - To pozwoliłoby nam prowadzić klasy mistrzostwa sportowego z klasami ogólnymi, wojskowymi itd. na poziomie liceum i gimnazjum. Trenerzy zwracają też uwagę, że powiat nie zdecydował o losie projektu Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Czas podpisania aneksu już minął.

Do listu trenerów podczas sesji powiatowej nawiązał radny Andrzej Bednarek.
- Dlaczego aneks dotyczący projektu SOS na następny rok nie został podpisany? - pytał starostę. - Jak nie podpiszecie, nie będzie SOS, ani korzyści dla młodzieży.

Wicestarosta Anna Rybakiewicz tłumaczyła, że czeka na dodatkowe informacje dotyczące umowy. - Blokujecie bardzo dobre pomysły pod pretekstem oszczędności - odparł Bednarek. - Stosujecie restrykcje, które nie mają nic wspólnego z oszczędnościami. Niedługo nic dobrego w tym powiecie nie będzie można zrobić. Zapewniacie w mediach, że bronicie SMS, a robicie co innego. Oszukujecie. Coraz więcej jest takich apeli, jak ten trenerów. Pozwólcie ludziom działać

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

W 2007 r. zarząd powiatu polickiego zgodził się na powołanie klas siatkarskich dziewcząt przy Zespole Szkół. Od 2010 szkoła spełnia warunek pełnych 3 klas. Polski Związek Piłki Siatkowej przyznał jej status Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Ponad 6 lat funkcjonuje w oparciu o profesjonalne szkolenie w piłce siatkowej.

Liczba siatkarek zwiększała się z roku na rok - od 13 do 49. W pierwszej klasie obecnie są 24 dziewczyny. Do klas siatkarskich 14 dziewcząt dodatkowo przygotowuje też gimnazjum. Dziewczęta przyjeżdżają do Polic z całej Polski. Mieszkają w internacie. Biała Szkoła otrzymuje z tego tytułu subwencje na internat. SMS ma do dyspozycji 4 trenerów, 2 fizjoterapeutów i 2 lekarzy ortopedów. Przy 64 godzinach, by utrzymać trening na profesjonalnym poziomie dla 65 dziewcząt w 15- osobowych grupach, potrzeba minimum 4 trenerów.

Dziewczęta opłacają koszt pobytu w internacie (400 zł miesięcznie) i połowę kosztów obozu w okresie wakacji. Na siatkarki w LO Biała otrzymuje podwójną subwencję. Z wyliczeń prowadzących szkołę wynika, że rocznie wpływy wynoszą 1,25 mln zł. Koszty prowadzenia szkoły szacowane są na poziomie 1,1 mln zł.

Czytaj więcej:

Kulisy współpracy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z powiatem polickim z perspektywy trenerów (DOC)
List trenerów do radnych (DOC)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński