Spis treści
Trasy spacerowe po woj. zachodniopomorskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. zachodniopomorskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 19 października w woj. zachodniopomorskim ma być od 10°C do 16°C. Nie powinno padać. W niedzielę 20 października w woj. zachodniopomorskim ma być od 8°C do 16°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: darłówko
- Początek trasy: Bobolice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,96 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 900 m
- Suma zejść: 871 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
W pochmurny dzień piesza wycieczka z Darłówka do Darłowa bulwarem wzdłuż rzeki Wieprzy. W Darłowie oczywiście zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i Kościoła Mariackiego. Powrót do Darłówka również bulwarem. Na plaży w Darłówku Wschodnim wreszcie zaświeciło słońce.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak im. Jana Frankowskiego (Kołobrzeg-Budzistowo) - Pieszy Zielony ver. 2017
- Początek trasy: Kołobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,46 km
- Czas trwania spaceru: 47 min.
- Przewyższenia: 42 m
- Suma podejść: 137 m
- Suma zejść: 136 m
Trasę dla spacerowiczów poleca JJ_Active
Jest to jeden z najkrótszych szlaków turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Poświęcony jest zmarłemu w 1972r., wielkiemu miłośnikowi Kołobrzegu, bibliotekarzowi, autorowi pierwszego przewodnika po mieście, a także inicjatorowi powołania w Kołobrzegu muzeum - Janowi Frankowskiemu. Prowadzi ścieżkami i ulicami, którymi przed laty spacerował pan Jan, zwany przez kołobrzeżan "Dziadkiem".
Więcej informacji o szlaku na stronie - PTTK Koszalin.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Klif Gosań
- Początek trasy: Wolin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,04 km
- Czas trwania spaceru: 54 min.
- Przewyższenia: 113 m
- Suma podejść: 97 m
- Suma zejść: 190 m
Pawemark poleca tę trasę
Gosań – wzniesienie na polskim wybrzeżu o wysokości 93,4 m n.p.m., położone na wyspie Wolin, bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i jest jednym z czterech punktów widokowych Parku. Wzgórze reprezentuje typ klifu abrazyjnego osypiskowego. Osypujące się piaszczysto-żwirowe zbocze nachylone jest pod kątem zsypu naturalnego. W przypadku zakrzewienia lub zadrzewienia następuje wzmocnienie górnej partii klifu. Jego korona jest wtedy pionowa. Aktywność klifu zależy od siły abrazji. Na podcinające podnóże fale morskie, wysuszający wiatr i spływającą wodę opadową klif reaguje natychmiastowo. Efektem tego są tworzenie się u podnóża stożki nasypowe. Po wypłukaniu z nich piasku pozostają jedynie kamienie.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Między meandrami Chociny i wysokim brzegiem Brdy
- Początek trasy: Biały Bór
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,64 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 67 m
- Suma podejść: 831 m
- Suma zejść: 829 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Bory Tucholskie to dość obszerny, a zarazem urozmaicony teren przepięknych, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywa się mnóstwo malowniczych jezior i rzek, m.in. Chocina i Brda. Podczas jednego z ostatnich zimowych weekendów mieliśmy okazję wędrować przez Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Borów Tucholskich. To wspaniały rejon pod kątem wszelakiej turystyki: pieszej, rowerowej oraz kajakowej. Wiedzie tędy mnóstwo ciekawych szlaków, a także ścieżek dydaktycznych, które mieliśmy okazję poznać.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Mierzeję Gardnieńską
- Początek trasy: Sławno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 21,82 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 62 m
- Suma podejść: 926 m
- Suma zejść: 939 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Choć wkoło jest mnóstwo ciekawych miejsc np.: pomilitarnych, nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy w kierunku Wydmy Czołpińskiej, która składa się z ciekawie porośniętych pasm mniejszych, piaszczystych wzniesień i garbów. Miejscami przyjmują one szaro brunatne kolory, co świadczy, że pochodzą one z różnych okresów. Trasa naszej marszruty w dużej mierze opiera się o wyznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Nadmorski. Trzymając się jego oznakowań, po pewnym czasie dochodzimy do plaży.
Plaża, jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np.: w Trójmieście. Ciekawostką są ku płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wędrując wzdłuż Mierzei Gardnieńskiej brzeg jest raz szerszy, raz bardzo wąski. W przewężeniach zbocza wydm wchodzą niemalże do morza. Po kilku km marszruty w końcu na horyzoncie pojawia się także prastary las, który kilka dni wcześniej został odsłonięty na skutek sztormu. Widok jest niesamowity! Robimy tu dłuższą przerwę oglądając sięgające do dwóch metrów wysokości konary drzew oraz niesamowicie uformowany brzeg.
Ostatnim etapem naszej wędrówki jest szlak wiodący zalesionym obszarem między wydmami a śródleśnymi, jeziorami – Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. W okresie jesieni i wiosny, po większych opadach deszczu warto uzbroić się w wysokie za kostkę buty turystyczne, wszak teren jest dość błotnisty i grząski. Warto jednak się tędy udać chociażby ze względu na bujne mchy i porosty, a także różnorodne formy drzew.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Pomorska Droga Św. Jakuba
- Początek trasy: Kołobrzeg
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 13,4 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 24 m
- Suma podejść: 21 m
- Suma zejść: 38 m
Spacerowiczom trasę poleca Kolobrzeg_REGENERACJA
Pomorska Droga św. Jakuba lub Camino Polaco del Norte (Droga Północnopolska) część Via Baltica (Droga Bałtycka). W średniowieczu trasa ta wiodła od Estonii przez Litwę, Polskę, Niemcy. Odtworzona w latach 2011-2013 przy wsparciu środków z Unii Europejskiej programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk. Odtworzono szlak od Kretingi przez Kaliningrad, Elbląg, Gdańsk, Sianowo, Lębork, Łebę, Ustkę, Górę Chełmską, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Świnoujście, Greifswald do Rostocku. Droga została oficjalnie otwarta i włączona do sieci Dróg św. Jakuba 28 lipca 2013 r.
Foto: Anna Ptaszyńska
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Przygodowa Majówka w Borach Tucholskich - Dzień 2 - Wędrówka
- Początek trasy: Sławno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,03 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 29 m
- Suma podejść: 218 m
- Suma zejść: 199 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Lubimyrowery.pl
Kolejny profil aktywniści - tym razem na zakończenie drugiego dnia uczestnicy majówki udali się na pieszą wędrówkę niedostępnymi lub trudnodostępnymi dla rowerów leśnymi ścierzkami Borót Tucholskich.
Rozpoczęliśmy dzień na rowerach, przesiedliśmy się w kajaki. Później znów rowery i zakończenie dnia piesza wędrówka ...
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wzdłuż Iny
- Początek trasy: Stepnica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,13 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 15 m
- Suma podejść: 217 m
- Suma zejść: 216 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Impatiens
Wycieczka piesza przez Goleniów i dalej wzdłuż rzeki Iny
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ścieżka ruchowa
- Początek trasy: Kołobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 0,98 km
- Czas trwania spaceru: 20 min.
- Przewyższenia: 29 216 m
- Suma podejść: 29 212 m
- Suma zejść: 29 217 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Kolobrzeg_REGENERACJA
Ścieżka zlokalizowana w Parku im. Stefana Żeromskiego o długości 1,7 km i składająca się z 15 stacji do ćwiczeń. Łączy elementy marszu, biegu i ćwiczeń na przyrządach rozstawionych przy trasie. Jest wszechstronną, skuteczną i dostępną dla wszystkich formą podnoszenia sprawności fizycznej. Wpływa korzystnie na układ oddechowy, układ krążenia, układ mięśniowy, układ kostno-stawowy, a także na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Ścieżka przyrodnicza Olszynki
- Początek trasy: Mieszkowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 3,59 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 29 m
- Suma podejść: 275 m
- Suma zejść: 278 m
Spacerowiczom trasę poleca Kys30
Ścieżka "Olszynki" znajduje się na terenie Obwodu Ochronnego Polder Północny-Witnica, który jest obszarem wolnym od okresowych zalewów. Prowadzi w znacznej części drewnianą kładką przez jedyne na terenie Parku obszary leśne (ols porzeczkowy), ale również przez zbiorowiska ziołorośli, podmokłą łąkę oraz szuwar mozgowy.
• Długość: około 3 km.
• Ścieżka ma charakter pętli.
• Ścieżka piesza. Ze względu na podmokły teren część trasy wiedzie drewnianą kładką.
• 15 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną.
• Na początku/końcu trasy znajduje się wieża widokowa, wiata i tablica z mapą ścieżki.
• Dojazd: w Kamieniu Małym przy stacji benzynowej należy skręcić w drogę brukową wiodącą na południowy wschód (w kierunku Warty). Po minięciu torów kolejowych droga ta zmienia się w gruntową. Uwaga!!! Droga jest w złym stanie technicznym, w niektórych okresach trudna do przejechania, szczególnie dla autokarów! Wówczas proponujemy zaparkować przed przejazdem kolejowym i dalszą drogę pokonać na piechotę. Wówczas długość trasy (dojście do ścieżki, przejście ścieżką i droga powrotna) wynosi około 5 km.
• Turyści zmotoryzowani mogą zaparkować samochody na parkingu, znajdującym się przy wieży widokowej (ok. 2 km od Kamienia Małego).
• Obecnie brak jest wydanego przewodnika do ścieżki „Olszynki”.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Spacerowanie - korzyści
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Piesze wycieczki w Zachodniopomorskiem. Gdzie najbardziej warto się wybrać?
Jak spacery po Zachodniopomorskiem, to koniecznie trzeba odwiedzić Wyspę Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowym. Jest pełen atrakcji! Możecie tam zwiedzić np. zagrodę pokazową żubrów, a nawet zobaczyć Jezioro Turkusowe z wodą o pięknej barwie, którą zawdzięcza słońcu odbijającemu się od kredowego dna.
W samym Wolinie wszyscy miłośnicy historii powinni odwiedzić Centrum Słowian i Wikingów ze skansenem, w którym latem organizowane są liczne pikniki i imprezy.
Międzyzdroje należą do najpopularniejszych nadmorskich kurortów Polski. Warto przespacerować się po słynnej Promenadzie Gwiazd, gdzie aktorzy, reżyserzy i inni twórcy związani z polską kinematografią odciskają swoje dłonie. Dzieciom na pewno spodoba się także Bałtycki Park Miniatur z modelami latarni morskich stojących na brzegach Bałtyku.
A propos latarni – najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem wznosi się w Świnoujściu i mierzy 64,5 m. Wycieczka po wybrzeżu szlakiem latarni morskich może być prawdziwą przygodą dla całej rodziny. Z kolei na miłośników militariów czeka Trasa Bunkrów Wału Pomorskiego, prowadząca m.in. do Zdbic i na Golcowe Bagno.
Miłośnicy niezwykłości też mają co zwiedzać w woj. zachodniopomorskim. Warto odwiedzić np. największe opuszczone miasto w Polsce – Borne Sulinowo – zobaczyć ruiny kościoła w Trzęsaczu, który dosłownie pożarło morze, a także odwiedzić niesamowity krzywy las pod Gryfinem i kaplicę templariuszy w Chwarszczanach, z którą wiąże się legenda o ukrytym skarbie, może nawet św. Graalu.
Jeśli lubicie przechadzać się po ogrodach, koniecznie zajrzyjcie do Dobrzycy. Na rozległym terenie zasadzono tu całą kolekcję różnych ogrodów, od francuskich po japońskie, od skalnych, przez wodne, po leśne. Dodatkowo nieopodal wznosi się największy w Polsce labirynt grabowy – łatwo się w nim zgubić, ale w orientacji pomaga wieża obserwacyjna, wznosząca się pośrodku plątaniny korytarzy.