Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na spacer w woj. pomorskim. Gdzie iść w weekend 20 - 21 kwietnia? TOP 10 tras

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W woj. pomorskim jest wiele ciekawych tras do spacerowania. Zebraliśmy dla Was 10 sugestii. Możecie namówić rodzinę lub znajomych i razem odkrywać uroki naszego regionu. Razem z Taseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. pomorskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Spacerem po woj. pomorskim

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. pomorskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 20 kwietnia w woj. pomorskim ma być od 1°C do 7°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 9% do 44%. W niedzielę 21 kwietnia w woj. pomorskim ma być od 1°C do 8°C. Nie powinno padać.

🌳 Trasa spacerowa: BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022 - BURSZTYNOWA 5

  • Początek trasy: Nowy Staw
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,46 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 99 m
  • Suma podejść: 48 m
  • Suma zejść: 50 m

Spacerowiczom trasę poleca Jurajskifestiwalbiegowy

BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022
trasa: BURSZTYNOWA 5

miejsce: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
start: 23 października 2022 r. (niedziela), godz. 11.15
teren Hotelu Orle (ul. Lazurowa)

dystans: 5,5 km
limit czasu: 1 godzina
najwyższy punkt: Góra Orla (32 m)
nawierzchnia: plaża (40%), las (60%)
punkty z wodą: 5,5 km (meta)

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Mewia łacha - zachodni brzeg ujścia Wisły

  • Początek trasy: Nowy Dwór Gdański
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 7,3 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 32 786 m
  • Suma podejść: 61 693 m
  • Suma zejść: 61 697 m

WiWok poleca tę trasę na spacer

Króciutka wycieczka, tylko 7 km ale minimum, jakie jej musimy poświęcić, to 2,5 godziny. Bo jest tu i las, i rzeka, i jeziorko, wydmy, plaża i olbrzymia ilość informacji na tablicach. Najciekawsze rzeczy dzieją się o wschodzie, więc jeśli ktoś lubi przyrodę, powinien tu zjawić się jeszcze przed świtem, by zająć dobre miejsca w teatrze natury. Kormorany, mewy i czaple w letnie dni są tu codziennie, więc o każdej porze jest czemu się przyglądać. Tak więc te 7 kilometrów może nam zająć cały dzień.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Stoczni Gdańskiej i Starym Mieście

  • Początek trasy: Gdańsk
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,95 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 58 min.
  • Przewyższenia: 130 m
  • Suma podejść: 1 247 m
  • Suma zejść: 1 222 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Mon.orl

Trasa ma początek na ul. Podwale Grodzkie, przed Dworcem Głównym PKP, skąd kierujemy się na północ, by przejść w ulicę Wały Piastowskie. Tam znajduje się Muzeum "Droga do wolności", ukazująca życie za czasów komuny oraz historię Solidarności. Po jego obejrzeniu nadal kontynuujemy kierunek naszej trasy, aż znajdziemy się pod bramą Stoczni Gdańskiej, gdzie po lewej stronie znajduje się Pomnik Stoczniowców. Okazuje się, że bez problemu można wejść na teren stoczni i pokręcić się po otaczającym terenie. Znajduje się tam odrestaurowany autobus "ogórek", którym w okresie wakacyjnym odbywają się przejażdżki turystyczne dla chętnych. Po opuszczeniu stoczni idziemy ul. Łagiewniki na południe, po czym skręcamy w trzecią ulicę w prawo: ul. Heweliusza i na skrzyżowaniu z ul. Korzenną dokonujemy skrętu w lewo. Po jednej stronie znajduje się zabytkowy Ratusz Starego Miasta, natomiast po drugiej pomnik Jana Heweliusza. Tym sposobem docieramy do Kanału Raduni, nad którą znajduje się Wielki Młyn, przyjemne miejsce do spaceru. Za nim skręcamy w prawo w ul. Rajską. Tuż za Basztą Jacek idziemy w lewo Plac Dominikański, by znowu kierować się na południe ul. Lewandową. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Świętojańską, za nami w oddali zostaje Kościół Św. Mikołaja, my natomiast mijamy po naszej lewicy Kościół Św. Jana. Tym oto sposobem docieramy do Rybackiego Pobrzeża nad Motławą. Kierujemy się tym nabrzeżem na południe mijając turystyczne statki pasażerskie, odrestaurowane spichrze na przeciwległym brzegu, Centralne Muzeum Morskie oraz parowiec SS Sołdek. Na Długim pobrzeżu wchodzimy w drugą bramę w prawo; ul. Św, Ducha. Po drodze znajduje się ciekawa fontanna z czterema lwami. Po skręceniu w małą uliczkę Grobla w lewo dwa razy znajdziemy się tuż przy Bazylice Mariackiej, którą chętni mogą również obejrzeć od środka. Dalej kierujemy się z powrotem nad Motławę, najładniejszą chyba uliczką gdańskiego Starego Miasta: ul. Mariacką. Baśniowe kamieniczki z ozdobnymi "rzygaczami" wraz ze sklepikami z wyrobami z bursztynu tworzą niesamowity klimat. Za Bramą Mariacką skręcamy w prawo i ukazuje się nam Żuraw - jeden z głównych symboli miasta. Dalej znajdziemy się na Moście Zielonym, łączący Stare Miasto z Wyspą Spichrzów. Bardzo ładne ujęcia można stąd zrobić. Kierujemy się do Zielonej Bramy, która wieńczy Długi Targ, przekształcają się w główny deptak Gdańska: ul. Długą. Reprezentacyjne kamienice tworzą elegancki wygląd ulicy, często zwieńczone są rzeźbami różnych osób czy zwierząt. Po drodze napotkamy Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. Po drodze możemy zakupić mniej czy bardziej oryginalne pamiątki, czy zasiąść w którejś z restauracji czy kafejek. U końca czy raczej początku deptaka znajduje się przepiękna Brama Złota. Po jej obejrzeniu wracamy do skrzyżowania ul. Długiej z ul. Tkacką, aż dotrzemy do rogu ul. Piwnej. To ostatni punkt naszej trasy, gdzie znajduje się przepiękna kamienica, zwana Wielką Zbrojownią.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka wśród jezior Lasu Szpęgawskiego

  • Początek trasy: Nowy Staw
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 16,4 km
  • Czas trwania spaceru: 4 godz. i 25 min.
  • Przewyższenia: 136 m
  • Suma podejść: 210 m
  • Suma zejść: 332 m

Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto

Kociewie, to przepiękny obszar w bliskiej odległości od Trójmiasta. Mieliśmy okazję bywać tu wielokrotnie, choć nie tak często jak na Kaszubach, czy Żuławach. Na dobry początek wizyt na tych ciekawych krajobrazowo terenach, odwiedziliśmy dość mocno pofałdowany rejon rozciągający się wzdłuż trzech tutejszych jezior: Zduńskiego, Szpęgawskiego i Rywałdzkiego.

Las Szpęgawski, porastający nad odwiedzonymi przez nas jeziorami wiąże się z wieloma tragicznymi wydarzeniami, jednak nie one były celem naszej wizyty. To co nas przyciągnęło, to niezwykle urozmaicona rzeźba terenu obejmująca zbocza rynny szpęgawsko-rywałdzkiej, o bardzo zróżnicowanym nachyleniu oraz fragmenty falistej wierzchowiny morenowej z dolinami kilku niedużych cieków, uchodzących do Jeziora Zduńskiego. Oprócz ciekawej linii brzegowej jezior podczas wędrówki nie sposób pominąć stare drzewostany liczące od 90 do 160 lat o wysokiej różnorodności gatunków. Na naszej trasie mieliśmy okazję podziwiać wiele ciekawych pomników przyrody, głównie dęby i graby. Wśród leśnej gęstwiny odnaleźliśmy również wyżynne grodzisko średniowieczne, które znajduje się nad Jeziorem Zduńskim.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Bażantarnia Elbląska z buta

  • Początek trasy: Krynica Morska
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,54 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 149 m
  • Suma podejść: 1 243 m
  • Suma zejść: 1 247 m

GR3miasto poleca tę trasę na spacer

Bażantarnia Elbląska, to niewielki, zalesiony obszar znajdujący się na skraju Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Cechuje się on dość mocno pofałdowanym terenem, którego wzgórza sięgają 150 m n.p.m. Pomiędzy wzniesieniami, w głębokich wąwozach meandrują malownicze potoki, które sprawiają wrażenie jakbyśmy byli w górach, szczególnie teraz zimą. Bażantarnia Elbląska to wspaniały rejon na wędrówki, wycieczki rowerowe, jak również na narty.

Trasa naszej wędrówki prowadzi znanymi, a zarazem najbardziej atrakcyjnymi odcinkami szlaków pieszych parku Bażantarni i choć dystans wyniósł w sumie 12,5 km, to nie można powiedzieć, że był to łatwy „niedzielny spacerek”. Marszrutę rozpoczynamy u stóp słynnej Góry Chrobrego, której nazwa zastępczo używana jest dla Wzniesienia Krucza. Wspinamy się na jej szczyt, który mierzy 92 m n.p.m. rzucając okiem na śmigających narciarzy i snowboardzistów. W górę wędrujemy oznakowanym kolorem żółtym, pieszym Szlakiem Okólnym, który jak sama nazwa podpowiada wiedzie dookoła parku Bażantarni. Po pokonaniu wzniesienia w towarzystwie gaju modrzewiowego dochodzimy do krzyżówki szlaków, gdzie odbijamy na oznakowany kolorem niebieskim szlak o górskim charakterze. Podobno, to jeden z najbardziej wymagających szlaków tego obszaru, wiodący przez liczne wzgórza, których wysokości przekraczają 100 m n.p.m. I faktycznie, wszystko się zgadza. Niełatwa ścieżka do przebycia daje nam trochę w kość. Na naszej marszrucie zaliczamy Wzgórze Marii, Wzniesienie Poetów, Wzgórze Trzynastu Sosen, a także Górę Sowią. Nieopodal ostatniego ze wzgórz docieramy jednak to tzw. Świątyni Dumania. Miejsce to jest ostoją dla wytrwałych w boju turystów. Mamy więc satysfakcję, że i my tu dotarliśmy. Pokonany, trudny odcinek zachwyca jeszcze innymi atrakcjami. Po drodze mieliśmy okazję pokonać kilka ciekawych drewnianych mostków nad meandrującymi głębokimi jarami potokami… ehhh, te przecudne widoki!

To jeszcze jednak nie koniec przygód na niebieskim szlaku. Kulminacją naszej wspinaczki jest Góra Ludowa u stóp której znajduje się tzw. Parasol. To nic innego jak drewniane zadaszenie nad okrągłą ławką, stanowiącą miejsce wypoczynku na szlaku.

Przed kolejnym mostkiem nad leśną strugą szlak niebieski łączy się z zielonym. W towarzystwie ich obu przekraczamy więc Srebrny Potok, gdzie odbijamy na schodzący z powrotem w kierunku miasta, oznakowany kolorem czerwonym - długodystansowy Szlak Kopernikowski. Szlakiem tym wędrujemy wzdłuż malowniczo meandrującej rzeki. Miejscami jej brzegi są bardzo wysokie, a ścieżka dość wąska, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Po drodze ponownie mijamy jedną z drewnianych kładek - Most Elewów – tyle, że tym razem po drugiej stronie Srebrnego Potoku. Nieco niżej, nieopodal urwiska, na dnie koryta rzeki spoczywa ogromny głaz narzutowy zwany Diabelskim Kamieniem.

Około 500 metrów od głazu, na kolejnym zakolu rzeki porzucamy czerwony szlak i pniemy się wąską ścieżką na krawędź wzniesienia, którym wiedzie oznakowany kolorem zielonym Szlak Jaszczurek. Jego nazwa wywodzi się od elbląskiej grupy harcerzy, której to członkowie samodzielnie wyznakowali ten szlak w 1951 r. Trasa ta cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Elbląga. Podążają nią spacerowicze, biegacze, a także rowerzyści. My szlakiem pniemy się nim aż po słynne wzniesienie, zwane jako Belweder. Niegdyś na szczycie wznosiła się wieża widokowa, dziś to miejsce wypoczynku więc i my korzystamy z chwili wytchnienia. Nieco dalej ze szlaku zielonego ponownie wskakujemy na żółty, a za chwilę też na niebieski, którym schodzimy z powrotem do miasta zamykając pętlę na 12,5 km.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Najwyższe wzgórza i najgłębsze wąwozy wokół Doliny Radości

  • Początek trasy: Sopot
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 24,44 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 34 min.
  • Przewyższenia: 232 m
  • Suma podejść: 1 842 m
  • Suma zejść: 1 823 m

GR3miasto poleca tę trasę na spacer

Niejednym wydaje się że na nad morzem jest płasko. Nic jednak bardziej mylnego. W samym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości przekraczają 150 m n.p.m., a wciągu kilku godzin spokojnie pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór.

Na trasie naszej wędrówki przeważały przecudne widoki, które podziwialiśmy ze szczytów wzniesień, krawędzi wzgórz, a także dolin i wąwozów. Trasa niejednokrotnie wiodła wąskimi ścieżkami z dala od szlaków turystycznych.

Trasa:

Na dobrą rozgrzewkę wdrapujemy się na liczącą ponad 115 m n.p.m. Górę Wiechę, a chwilę później nieco wyższą Górę Głowicę. Dla odpoczynku schodzimy do Zielonej Doliny, a następnie Doliny Samborowo, gdzie chwilę odpoczynku robimy przy jednym z najstarszych drzew pomnikowych w okolicy. Gruby Dąb, o którym mowa liczy prawie 400 lat.

Następnie udajemy się w kierunku historycznego traktu zwanego Szwedzką Groblą, który doprowadza nas do Doliny Schwabego, przez którą przepływa Potok Oliwski. Na przeciwległym brzegu wijącej się strugi podchodzimy pod ciekawe wzniesienie, na zboczu którego wybudowano niegdyś skocznię narciarską. Wędrując krawędzią zbocza mamy okazję zobaczyć całą wspomnianą wcześniej dolinę a także położoną nieco dalej Dolinę Radości.

Po osiągnięciu najwyższego punktu wzniesienia schodzimy do Doliny Czystej Wody równie piękną i efektowną ścieżką, która kluczy wśród lokalnych wzniesień. Chwila odpoczynku, a następnie zejście przez polanę, piękny widoczek, mostek nad kolejnym szemrzącym potokiem i kolejne wzniesienia przed nami. Tym razem na horyzoncie mamy dość urozmaicone pasmo Wzniesienia Marii, liczące w punkcie kulminacyjnym ponad 138 m n.p.m. Na szczyt prowadzi nas wąska ścieżynka, która niejednokrotnie odsłania przed nami przecudne widoki na położone w dole doliny. Korzystając z okazji małą przerwę robimy przy tutejszej ciekawostce - Kamiennej Twarzy.

Następnie schodzimy do Doliny Ewy i źródlisk Prochowego Potoku, gdzie ponownie czeka nas kolejne podejście; tym razem długie i mozolne. Po osiągnięciu szczytu ścieżka doprowadza nas do jednego z najgłębszych wąwozów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie różnica wysokości między dnem a krawędziami ścian mierzy ponad 10 metrów! Żeby zobaczyć ogrom tego miejsca schodzimy na sam dół, po czym wdrapiemy się na górę pokazując jak bardzo pofałdowany jest teren pomorskich lasów.

Po wydostaniu się z wąwozu przez kilkaset metrów towarzyszy nam mały jar Potoku Rynarzewskiego, wzdłuż którego wędrujemy w kierunku Starej Oliwy. Zanim jednak dochodzimy do końca naszej trasy zaliczymy po drodze Wzgórze Pachołek ze znajdującą się na szczycie platformą widokową.

Trasa jest dość interwałowa, ale piękne widoki rekompensują wysiłek!
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


Idealne na spacer

Materiały promocyjne partnera

🌳 Trasa spacerowa: Dookoła Rezerwatu Cisowa

  • Początek trasy: Rumia
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 20,05 km
  • Czas trwania spaceru: 4 godz. i 47 min.
  • Przewyższenia: 190 m
  • Suma podejść: 658 m
  • Suma zejść: 619 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Max_c74

Wycieczka piesza do TPK. Trasa zaczyna się w okolicach Cisowej i prowadzi po zakamarkach parku. Niewątpliwą atrakcją jest zdobycie Długiej Góry oraz panorama z licznych punktów widokowych. Odwiedziliśmy również pomnik ofiar min z 1945r, Rezerwat Cisowa, Leśny Ogród Botaniczny Marszewo i Świętą Górę. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Trasa PO RAZ trzeci Miasteckie jeziora lobeliowe - 13.01.2024

  • Początek trasy: Kępice
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 22,11 km
  • Czas trwania spaceru: 4 godz. i 47 min.
  • Przewyższenia: 98 m
  • Suma podejść: 820 m
  • Suma zejść: 823 m

Wycieczka_z_przewodnikiem poleca tę trasę na spacer

PO RAZ TRZECI miałem okazję przejść trasę w okolicach Miastka. Tym razem w zimowych warunkach... było jak zawsze pięknie. Poniżej wklejam opis trasy z bloga. Oczywiście opis dotyczy trasy kiedy szedłem wiosną 2020 roku.
Piękna słoneczna pogoda sprzyja pieszym wędrówkom. Coraz większy problem sprawia mi jaką trasę wybrać? Tu byłem, tam byłem, tam mi się nie chce jechać i tak w kółko…………. Trzeba było się jednak zdecydować gdzie kolejna trasa. Tym razem „padło” na okolice Miastka. W pobliżu tego niewielkiego miasteczka w województwie pomorskim jest sporo ciekawych tras. Podróż samochodem z Koszalina zajmuje niecałą godzinę (Koszalin – Miastko ok. 65 km). Po przybyciu na miejsce wymarszu zazwyczaj ciężko znaleźć bezpieczne miejsce gdzie można zostawić samochód. Tym razem bez problemu udało się zaparkować. Miałem wrażenie, że w Miastku jest sporo parkingów i miejsc.....ale, ale ja nie o parkingach miałem pisać.
Jak wyglądała trasa? Wyruszyłem ulicą Marii Konopnickiej szlakiem „Krainy lasów i jezior” (oznakowanie niebieskie). Szlak ten pokrywał się na pewnym odcinku ze szlakiem „Krajobrazów młodoglacjalnych (oznakowanie zielone). Początek trasy to piękne krajobrazy i panoramy. Liczne oczka wodne, soczysta zieleń łąk, pola obsiane zbożem, nieliczne domostwa. Po drodze mijałem osady Węgorzynko, Przęsin i kierowałem się w stronę dwóch jezior: Kamień i Orle. Przed dotarciem do jezior szlak, mimo iż dobrze oznakowany sprawiał wrażenie jakby dawno nikt nim nie szedł. Częściowo zarośnięty, ale bez problemu dało radę przejść. Po wyjściu na drogę asfaltową zauważyłem przy drodze potężny głaz narzutowy. Jest to pomnik przyrody nieożywionej (na zdjęciu pod wpisem).
Wspomniane powyżej jeziora to jeziora lobeliowe, które swoją nazwę zawdzięczają roślinie lobelii jeziornej. Warto dodać, że są to bardzo czyste zbiorniki wodne i znajdują się jedynie w północno – zachodniej części Polski. Oczywiście zrobiłem kilka zdjęć. Była też okazja do krótkiego odpoczynku na powalonym pniu drzewa.
Kolejny etap wędrówki w kierunku Lubkowa i rezerwatu jezioro Smołowe. Tutaj mała niespodzianka bowiem na wysokości jeziora zauważyłem tabliczkę, na której był napis mówiący o tym, że w tym miejscu na wysokości 180 m.n.p.m. znajduje się źródło rzeki Brdy (długość rzeki 238 km) – przyznaję się bez bicia, że nie miałem pojęcia gdzie znajduje się źródło tej rzeki. Brda jest lewym dopływem Wisły i wpada do królowej polskich rzek w pobliżu Bydgoszczy.
Przechodząc przez wieś Lubkowo schodzę na inny szlak żeby dojść z powrotem do Miastka. Wybieram szlak po dawnej linii kolejowej (Łeba – Lębork – Bytów – Polanów). Początek tej części trasy niezbyt ciekawy ponieważ trzeba iść jakby w wąwozie, po lewej i po prawej stronie usypane wały. Kolejna część trasy zdecydowanie ciekawsza jeśli chodzi o walory widokowe. Przejście jest na usypanym wale, na którym ułożone było torowisko. Po drodze zachowały się charakterystyczne wiadukty kolejowe.
Po przejściu około 22,5 kilometra powracam do punktu wyjścia. Mimo odległości nie czuję zmęczenia. Trasa lekka, łatwa i przyjemna. Polecam wszystkim piechurom ceniącym sobie ciszę, spokój i piękno otaczającej przyrody.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Zimowe kurhany

  • Początek trasy: Kościerzyna
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 15,97 km
  • Czas trwania spaceru: 4 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 347 m
  • Suma zejść: 325 m

Spacerowiczom trasę poleca Max_c74

Wycieczka piesza do cmentarzyska kurhanowego Uniradze. Po drodze odszukaliśmy Jezioro Straszne oraz grodzisko przy Jeziorze Zamkowisko. Trasa jest łatwa do pokonania. Polecam tą trasę.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka wśród torfowisk Doliny Wdy

  • Początek trasy: Kościerzyna
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 20,11 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 38 m
  • Suma podejść: 392 m
  • Suma zejść: 396 m

GR3miasto poleca tę trasę

Wdzydzki Park Krajobrazowy to dość obszerny, a zarazem urozmaicony teren przepięknych, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywa się mnóstwo malowniczych jezior i rzek. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest jeszcze szaro, buro i ponuro. Bory Tucholskie, które mieliśmy okazję przemierzyć pieszo, to wspaniały rejon pod kątem wszelakiej turystyki nie tylko wędrownej. W poprzednich naszych relacjach opisywaliśmy wiele tras pieszych, rowerowych, jak i kajakowych tych niezwykle interesujących rejonów. Tym razem nasza pętla pokazuje część parku w obrębie Jeziora Schodno i Doliny Wdy.

Nasza pętla rozpoczyna i kończy się z maleńkiej wsi - Loryniec. Znajduje się ona nieopodal znanej nam dotychczas jedynie z wysokości kajaka - przepięknej Doliny Wdy. Wędrujemy zatem pośród głębokiej rynny Jeziora Schodno oraz licznych torfowisk, które skrywają się w okolicach Schodna. Do najbardziej malowniczych należy użytek ekologiczny – Żabińskie Błoto. Tu także wiedzie ciekawa ścieżka przyrodnicza. Przez najbardziej podmokły teren wędrujemy drewnianą kładką, na końcu której znajduje się pomost, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Ścieżkę uzupełniają liczne tablice dydaktyczne oraz ciekawostki dla najmłodszych. Pierwsza część naszej wędrówki pokrywała się z oznakowanym kolorem niebieskim lokalnym szlakiem dydaktycznym zatytułowanym „Życie lasu wokół remizy”.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Spacerowanie - korzyści

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Najlepsze miejsca na wycieczkę w woj. pomorskim

Najprzyjemniej wędruje się oczywiście na łonie natury, a w woj. pomorskim nie brakuje wyjątkowo malowniczych miejsc i prawdziwych cudów przyrody, docenionych nawet przez międzynarodowych ekspertów.

Rozległe Bory Tucholskie to największy w Polsce rezerwat biosfery UNESCO. W dorzeczu Brdy i Wdy środowisko jest bardzo urozmaicone, a turyści mogą spacerować wśród lasów, wzdłuż bystrych rzek i brzegów jezior (Struga Siedmiu Jezior łączy całą serię zbiorników wodnych!), są tu nawet torfowiska, na które prowadzą ścieżki edukacyjne.

Diametralnie odmienne od Borów Tucholskich są krajobrazy Mierzei Łebskiej między Jeziorem Łebsko i Bałtykiem. Można się tu poczuć jak na prawdziwej pustyni, a pobliski Słowiński Park Narodowy łynie ze swoich ruchomych wydm. Szczególnie ciekawa jest trasa wokół Wydmy Czołpińskiej, wiodąca do latarni morskiej obok powykręcanych w niezwykły sposób drzew, zwanych „tańczącymi sosnami”.

Jeśli macie ochotę na zwiedzanie zabytków, największe ich zagęszczenie znajdziecie w Trójmieście.W Gdańsku warto wybrać się na spacer po Głównym Mieście i Długim Pobrzeżu ze słynnym Żurawiem. Do Westerplatte dostaniecie się zarówno pieszo, jak i statkiem płynącym po Motławie. Ulubionym miejscem spacerowiczów w Sopocie jest Monciak lub słynne Molo, ale pamiętajcie, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Co najmniej cały dzień trzeba poświęcić na zwiedzanie Malborka ze słynnym zamkiem krzyżackim – największą ceglaną warownią w całej Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomysły na spacer w woj. pomorskim. Gdzie iść w weekend 20 - 21 kwietnia? TOP 10 tras - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński