Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transfery w Ekstraklasie: 3 mln euro dla Zagłębia, Cernych i Tetteh wybierają Rosję [RAPORT cz. 4]

JCZ
Tetteh i Cernych mają zagrać w lidze rosyjskiej dla jednego klubu - Dynama Moskwa
Tetteh i Cernych mają zagrać w lidze rosyjskiej dla jednego klubu - Dynama Moskwa
Kolejny polski obrońca zamienił Ekstraklasę na Premier League. Dwóch ligowców odejdzie do klubu z Moskwy, a Lechia wzmocni kadrę lewym obrońcą i defensywnym pomocnikiem. Polecamy kolejny raport transferowy.

Nie za 6 mln euro jak Jan Bednarek, ale za nieco ponad 2 mln i nie do Southampton, ale do Crystal Palace. Od wtorku mamy kolejnego polskiego stopera w Premier League, choć jeszcze tydzień temu nikt by sobie za to głowy nie dał uciąć. O Jarosława Jacha walczyły bowiem także kluby z Włoch oraz Niemiec. Wydawało się, że to myślące o Bundeslidze Ingolstadt wygra tę bitwę, lecz do gry wkroczył klub z Anglii i spełnił marzenia 23-latka o występach przeciwko United, Chelsea czy City. Pytanie tylko kiedy one nastąpią, skoro Bednarek ciągle czeka na ligowy debiut. Niewątpliwie sportowo awansował, ale czy sama możliwość treningów z Wilfriedem Zahą i Christianem Benteke okaże się wystarczającą przepustką na Mundial w Rosji?

Takich dylematów z pewnością nie ma Jakub Świerczok. Tak samo jak niedawny klubowy kolega zamienił Zagłębie Lubin na mocniejszy (choć nie aż tak) klub – z Łudogorcem Razgrad zagra o mistrzostwo Bułgarii oraz 1/8 finału Ligi Europy. Będzie pierwszym wyborem w ataku. Bułgarzy aktywowali umowę odstępnego, wobec czego "Miedziowi" okazali się bezradni. Ten ruch pokazuje też, że czołowego strzelca Ekstraklasy można kupić za stosunkowo niewielką kwotę i nie trzeba być ani Lechem Poznań, ani Legią Warszawa, ani nawet klubem z tzw. Zachodu.

Na zakupy do Ekstraklasy wpadło też Dynamo Moskwa. Za kwotę zbliżoną do 1 mln euro zabierze z niej dwóch upatrzonych piłkarzy: Fedora Cernycha oraz Abdula Aziza Tetteha. Z Litwinem już osiągnęło porozumienie, z Ghańczykiem pozostały do dopięcia ostatnie szczegóły. Żegnamy zatem jednego z lepszych napastników, którego w jego kraju uznano za Piłkarza 2017 roku, oraz defensywnego pomocnika co przyzwoicie panował nad piłką, ale nie zawsze nad pokusą agresywnego odbioru. Jesienią nie był pierwszym wyborem trenera. Jagiellonia Białystok traci więc czołowego zawodnika, a Lech Poznań jednego z wielu, na dodatek nieposiadającego paszportu UE.

Po ściągnięciu czterech obcokrajowców Legia Warszawa w końcu zdecydowała się na Polaka. Z rezerw angielskiego Fulham zabrała 18-letniego Mikołaja Kwietniewskiego. Trudno powiedzieć, ile minut uzbiera wiosną, skoro jego rówieśnik, Sebastian Szymański, pełnił dotąd głównie rolę zmiennika. Może się to jednak zmieni.

***
Po starych znajomych sięga Lechia Gdańsk. Trzeci raz zwiąże się z nią Ariel Borysiuk, któremu nie wyszło w angielskim Queens Park Rangers. Defensywny pomocnik przyleciał do Gdańska w piątek, by złożyć podpis pod kontraktem. Konkurencją dla Jakuba Wawrzyniaka na lewej obronie stanie się natomiast młodszy o osiem lat Filip Mladenović. Serb z belgijskiego Standardu Liege (przedtem niemieckie FC Koeln) już w 2014 roku był o włos od przejścia do biało-zielonych. Menedżerowie w trakcie negocjacji żądali jednak zmiany warunków, dlatego klub zdecydował się na Nikolę Lekovicia.

Bodaj najwięcej zamieszania w ostatnich dniach wywołała osoba Macieja Gostomskiego. Bramkarz Korony Kielce podjął negocjacje z Cracovią, nie informując o tym swojego pracodawcy (miał do tego prawo, bo od 1 lipca będzie wolnym zawodnikiem). Prezes Krzysztof Zając ma pretensje, że dowiedział się o tym fakcie z mediów: - Zachował się nie fair, a podaliśmy mu rękę gdy wracał z Chojniczanki. Powiem więcej – Gostomski może już teraz odejść z Korony jeśli ma taką wolę.

Mocno wyhamowała z kolei kariera Tomasza Jodłowca. Były (?) reprezentant Polski jeszcze latem 2016 roku grał o półfinał Euro przeciwko Portugalii, a jesienią mierzył się z Legią Warszawa w fazie grupowej Ligi Mistrzów z Realem Madryt i Borussią Dortmund. Teraz zamiast bronić tytułu i odzyskać krajowy puchar spróbuje obronić Ekstraklasę dla Piasta Gliwice. Został do niego wypożyczony.

***
Ekstraklasę dla Niecieczy ratować będą dwaj Rumuni i Gruzin. Państwo Witkowscy z Bruk-Bet Termaliki zrezygnowali z penetrowania krajowego rynku, żeby skupić się na cudzoziemcach. Z czterech nowych kontraktów tylko jeden powędrował do podpisu dla Polaka, Rafała Grzelaka, który ostatnio występował w Szkocji. Szansę oprócz znanego nam z Górnika Łęczna Gabriela Matei dostali jeszcze bliżej nieznani Nika Kwantaliani oraz Florin Purece. Obaj są pomocnikami.

Daleko wzrokiem nie sięgała Sandecja Nowy Sącz. Z pobliskiego Krakowa, z Wisły, wyciągnęła na bok obrony Jakuba Bartosza, który przy Reymonta miałby problem z regularną grą. W drugiej linii pomoże Jakub Grić. Wypożyczono go na pół roku ze słowackiego MFK Zemplin Michalovce. Umowę na wiosnę dostał też rumuński stoper Alexandru Benga, grający ostatnio dla Juventusu. Juventusu Bukareszt.

Kosztowali najwięcej:

Domagoj Antolić (Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa) – 750 tys. euro
Marko Vesović (HNK Rijeka – Legia Warszawa) – około 400 tys. euro
William Remy (Montpellier – Legia Warszawa) – około 350 tys. euro
Piotr Leciejewski (SK Brann – Zagłębie Lubin) – około 250 tys. euro
Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok – Lech Poznań) – około 120 tys. euro
Ołeksij Chobłenko (Czornomorec Odessa - Lech Poznań) – około 100 tys. euro
Mikołaj Kwietniewski (Fulham – Legia Warszawa) – 100 tys. euro
Dawid Błanik (GKS Tychy – Pogoń Szczecin) – około 25 tys. euro

Przynieśli największy zysk:

Jarosław Jach (Zagłębie Lubin – Crystal Palace) – 2,2 mln euro
Jakub Świerczok (Zagłębie Lubin – Łudogorec Razgrad) – około 750 tys. euro
Fedor Cernych (Jagiellonia Białystok – Dynamo Moskwa) – 300 tys. euro
Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok – Lech Poznań) – około 120 tys. euro

Mogą przynieść spory zysk:

Abdul Aziz Tetteh (Lech Poznań – Dynamo Moskwa) – około 600-800 tys. euro (?)
Nicki Bille Nielsen (Lech Poznań - Panionios) - ?

Ciekawostki transferowe:

  • Względy osobiste zadecydowały o transferze Lasse Nielsena. Stęskniony za rodziną Duńczyk postanowił przenieść się z Lecha Poznań do beniaminka ligi szwedzkiej, Trelleborgs FF. Zgodę na negocjacje (z innym klubem) otrzymał też Nicki Bille Nielsen, który w piątek rano opuścił zgrupowanie drużyny w tureckim Belek.
  • Fiorentina zainteresowała się Szymonem Żurkowskim z Górnika Zabrze. Transfer niewykluczony, ale prawdopodobnie w letnim okienku.
  • Na prawy bok obrony Wisła Kraków wybrała Słoweńca. Matej Palcić (ostatnio FK Maribor) podpisał półroczny kontrakt z możliwością przedłużenia o dwa lata.
  • Jesienią walczył o utrzymanie w Ekstraklasie, wiosną zawalczy o awans do niej – Dariusz Formella został na pół roku wypożyczony z Lecha Poznań do Rakowa Częstochowa.
  • Tak jak Formella karierę w Nice 1 lidze kontynuować będą Sebastian Steblecki (Chojniczanka Chojnice), Szymon Nowicki (Chrobry Głogów), Patryk Fryc (Puszcza Niepołomice), Damian Podleśny (Górnik Łęczna), Konrad Jałocha (GKS Tychy), a także Maciej Górski (Chojniczanka Chojnice).
  • Wobec możliwego transferu Abdula Aziza Tetteha Lech Poznań postanowił skrócić wypożyczenie Jakuba Serafina do norweskiego Haugesund.
  • Pogoń Szczecin pozbyła się Mate Cincadze. Gruzin wraca do ojczyzny, zagra w FC Rustavi.
  • Po dwóch latach rozłąki do Korony Kielce wraca stoper Piotr Malarczyk. Ostatnio grał w Cracovii, a przedtem próbował podbić zaplecze Premier League z zespołem Ipswich Town.
  • Z Ekstraklasą pożegnali się Stojan Vranjes (ostatnio Piast Gliwice), Tomas Vestenicky (Cracovia) czy Ziggy Gordon (Jagiellonia Białystok).

TRANSFERY w GOL24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński