Tour de Pologne Junior. W Sanoku rywalizowali najmłodsi kolarze [ZDJĘCIA]

Akcja Specjalna Tour de Pologne 2022
Równocześnie ze startem wyścigu zawodowego w Lesku, w Sanoku rozpoczął się Tour de Pologne Junior - Memoriał Mariana Więckowskiego. Młodzi adepci kolarstwa ścigali się na fragmentach tych samych tras, co najlepsi kolarze świata.

Od lat rywalizacja najmłodszych miłośników rowerów towarzyszy wielkiemu sportowemu świętu, jakim jest Tour de Pologne, wyścig najwyższej rangi UCI World Tour. Głównym celem Tour de Pologne Junior jest promocja aktywnego spędzania czasu, a także popularyzacja kolarstwa wśród dzieci i młodzieży. Impreza od początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony trenerów, zawodników i rodziców.

- To już kolejny rok, kiedy organizuję ten wyścig i wspaniale jest patrzeć jak zawodnicy, którzy kiedyś startowali w Tour de Pologne Junior, należą dzisiaj do czołowych grup zawodowych – przyznaje Agata Lang, Dyrektor Generalny wyścigu.

Drugi etap tegorocznego Tour de Pologne Junior rozpoczął się na sanockim rynku. Młodzi kolarze i kolarki przejeżdżali przez główne ulice miasta: 3 Maja, Adama Mickiewicza, Fryderyka Szopena, 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i Zamkową. Meta, podobnie jak start, została zlokalizowana na rynku.

Juniorzy walczyli w kategoriach młodzik/młodziczka oraz żak/żakini o żółtą koszulkę lidera ORLEN Paliwa – Sponsora Głównego TdP Junior. Uczestnicy wyścigu mieli okazję współzawodniczyć na fragmencie trasy Tour de Pologne i poznać najlepszych kolarzy na świecie.

- Kolarstwo to dla mnie wielka przyjemność. Lubię rywalizować z innymi zawodnikami – powiedział nam Oliwier Mańka z Czernicy k. Rybnika, startujący w kategorii młodzik. – Ścigam się już od czterech lat i chcę to robić nadal. Zawsze przyciągają mnie te emocje, które podczas zawodów są tak duże, że aż trudno jest mi je opisać słowami – dodał junior.

Wyścig w kategorii młodzik (6 rund x 2,7 km) z czasem 26:46 zwyciężył Mikołaj Legieć z UKS Centrum Nowa Ruda. Drugie miejsce zajął Szymon Haponik (WMKS Olsztyn II), a trzecie Filip Podgórski (UKS Maszewo). Wśród młodziczek (5 rund x 2,7 km) najlepsza była Czeszka Antonie Cermanova, reprezentująca ekipę CK Pribram Fany Gastro. Na niższych stopniach podium stanęły kolejno: Maria Okrucińska (Copernicus Toruń) i Agata Sekta (UKS AVATAR).

- To był bardzo trudny etap, ale dobrze mi się dzisiaj jechało. Na początku mocno przycisnąłem na podjeździe, potem jechałem cały wyścig solo i wygrałem – powiedział zwycięzca rywalizacji młodzików, Mikołaj Legieć. – Od startu chciałem utrzymywać przewagę. Na pewno ciężki był podjazd pod koniec. Na szczęście, udało mi się wygrać z dość dużą przewagą – ocenił swój występ zawodnik UKS Centrum Nowa Ruda.

W wyścigu żaków (4 rundy x 2,7 km) jako pierwszy linię mety pokonał Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska. Tuż za nim uplasowali się Oliwier Bojnarowicz (KS Deichmann SKSM Mat Sobótka) i Ksawery Nowicki (UKS TFP Jedynka Kórnik). W kategorii żakini zwyciężyła Natalia Piróg z KS Deichmann SKSM Mat Sobótka. Druga była Lena Ruszkiewicz (UKS Avatar), a trzecia Julia Kowerko (Kwisa Łubań).

Teraz Rzeszów

Dwa etapy, w Lublinie i Sanoku są już za nami. Kolejne odbędą się w Rzeszowie (3 sierpnia) i Krakowie (5 sierpnia). Rywalizacja odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministra Sportu i Turystyki, Kamila Bortniczuka.

Od 2020 roku Tour de Pologne Junior to także Memoriał Mariana Więckowskiego – legendy polskiego kolarstwa, trzykrotnego zwycięzcy wyścigu Tour de Pologne, który po zakończeniu kariery został trenerem w Hutniku Warszawa, a od 1975 do emerytury był szefem wyszkolenia w PZKol. Później pracował jeszcze jako koordynator ds. szkolenia dzieci i młodzieży.

Warto wspomnieć, że juniorski Tour de Pologne już wychował wielkie gwiazdy kolarstwa, m.in. Michała Kwiatkowskiego, zawodowego mistrza świata z 2014 r. oraz Katarzynę Niewiadomą, najlepsza obecnie polską kolarkę szosową.

Autor: Konrad Karaś