MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych. Gdzie warto zabrać ze sobą gotówkę?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych.
Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych. Dariusz Bloch/ Polska Press
Tegoroczne decyzje o wyborze kierunku na wakacje są podejmowane głównie pod wpływem przepisów covidowych. - Najwięcej Polaków poleci samolotem do Grecji, a własnym samochodem pojedzie do Chorwacji- wskazuje Maciej Nykiel, prezes Nekera. Jednocześnie zaznacza, że wiele osób spędzi urlop w kraju. Wyjeżdżając z kraju warto sprawdzić gdzie musimy mieć ze sobą gotówkę.

- Bieżący letni sezon wakacyjny upłynie znowu, podobnie jak w roku 2020, pod znakiem zmieniających się przepisów wjazdowych i wyjazdowych. Najwięcej Polaków poleci samolotem do Grecji, a własnym samochodem pojedzie do Chorwacji. Pomimo szczepień i znaczącego polepszenia się możliwości podróżowania za granicę ważnym punktem na mapie wakacyjnych wyjazdów Polaków pozostanie w tym roku Polska- powiedział Maciej Nykiel, prezes Nekera.

Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych. Widać wyraźną korelację pomiędzy liberalizacją przepisów a ilością rezerwacji i wyjazdów. Dodatkowe zamieszanie wprowadziło ubiegłotygodniowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 23.06.21 dotyczące zasad kwarantanny dla podróżnych przybywających spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak wynika z danych Nekera, o wyborze kierunki wakacyjnego w tym roku decydują przepisy covidowe, a nie tak jak przed wybuchem pandemii COVID- 19, czyli popularności, ceny, pogody czy atrakcji turystycznych w miejscach wakacyjnych.

Największym zainteresowaniem cieszą się cztery grupy kierunków wyjazdowych:

  1. Zagraniczne z przelotem samolotem bez testów i bez kwarantanny po powrocie do Polski: TOP5: Grecja, Hiszpania, Cypr, Albania, Chorwacja
  2. Zagraniczne z przelotem samolotem z prostymi i tanimi testami antygenowymi oraz ze zwolnieniami z kwarantanny po powrocie do Polski dla zaszczepieńców, ozdrowieńców i dzieci poniżej 12 lat: TOP5: Turcja, Bułgaria, Egipt, Tunezja, Malta
  3. Zagraniczne z dojazdem własnym samochodem ze zwolnieniem z kwarantanny po powrocie do Polski: TOP5: Chorwacja, Włochy, Bułgaria, Czechy, Czarnogóra
  4. Polska: wybór wakacyjny ok. 60 proc. Polaków, którzy nie wyjadą zagranicę

Polacy wyjadą na południe Europy

Wskazane kierunki potwierdza analiza eSky.pl, która potwierdza, że na1. pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazła się Grecja, która od lat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów w okresie wakacyjnym. Największą popularnością cieszą się Ateny, Heraklion i Korfu. Choć ceny biletów lotniczych do greckich miast w tym roku wzrosły średnio o 38 proc., to nie powstrzymuje Polaków. - Grecja jako jeden z pierwszych krajów w Europie zapowiedział zniesienie restrykcji i jasny plan otwarcia turystyki dla zagranicznych turystów- wskazują eksperci eSky.pl.

Na 2. miejscu znalazła się Chorwacja. Mimo tego, że wielu polskich podróżujących od lat wybierało dojazd samochodem na Chorwację, to w tym roku liczba rezerwacji jest wyższa niż w roku ubiegłym o prawie 20 proc.- wynika z danych portalu. Najczęściej Polacy wybierają Split i Zadar.

Kolejno na liście najpopularniejszych kierunków znalazła się Hiszpania, która była hitem tegorocznej majówki. W tym roku Polacy wyjadą najczęściej na Majorkę, do Alicante, Barcelony i Malagi.

Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych zamykają Włochy i Malta. We Włoszech Polacy najczęściej wybierają Rzym i Katanię (Sycylia). Zdaniem ekspertów niższe zainteresowanie Włochami w tym roku wynika z utrzymującego się obowiązku przedstawiania testów na koronawirusa nawet dla osób zaszczepionych, jednak zmieni się to już od pierwszego lipca, kiedy unijny certyfikat COVID-19 oficjalnie wejdzie w życie w krajach wspólnoty europejskiej.

Co ciekawe, w tym roku na liście najpopularniejszych krajów znalazła się Malta. Polacy wybierają Maltę częściej niż Portugalię, która w tym roku nieco straciła na popularności.

Jak się okazuje, najwięcej osób deklaruje, że urlop będzie kosztował ich od 2,5 do 5 tys zł.

Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...

Gdzie na zagraniczne wakacje warto zabrać gotówkę?

Przed wakacyjnymi wyjazdami warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

W jednym z najpopularniejszych kierunków- w Hiszpanii, dominują płatności gotówką (53 proc.). Co więcej, w równie chętnie wybieranej Grecji a ponad 7 na 10 wszystkich transakcji to transakcje gotówkowe – wynika z badania Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019. Dla porównania w Polsce udział płatności gotówką wynosi niecałe 50 proc.

Wychodząc poza strefę euro otrzymujemy podobne lub nawet wyższe wyniki. Do Chorwacji, koniecznie musimy być zaopatrzeni w lokalną walutę – kunę chorwacką. To ze względu na fakt, że 73 proc. transakcji zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem fizycznego pieniądza. Jest to równoznaczne z tym, że nierzadko w restauracjach lub lokalnych sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą- wskazują eksperci Tavex Group.

Również w coraz popularniejszej Albanii dominują płatności gotówkowe (87 proc.) Kierując się na wschód natrafimy na kolejne wakacyjne destynacje Polaków – Bułgarię i Turcję. Przygotowując się do wjazdu do państwa ze stolicą w Sofii także musimy udać się do kantoru, ponieważ według badania aż 81,1 proc. ogólnych transakcji jest tam przeprowadzanych za pomocą bułgarskiego lewa. Blisko o połowę mniejszy udział fizycznego pieniądza (48,7 proc.) niż w transakcjach w Bułgarii, napotkamy w codziennym życiu w Turcji.

- Warto również wiedzieć, że w niektórych miejscach nadal można spotkać tzw. niebezpieczne bankomaty, które poprzez specjalne nakładki na klawiaturę, czy „skimmery” umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta pieniędzy – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Tavex. - Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego zachęcamy do rozsądnego zaopatrzenia się w lokalną walutę przed wyjazdem. Warto jednak podczas naszej wycieczki gotówkę zabezpieczyć i nie nosić wszystkich pieniędzy zawsze przy sobie – dodaje.

Z kolei w Szwecji czy Norwegii, płatności gotówkowe mają mały udział w ogólnej liczbie transakcji. To odpowiednio 12,8 proc. oraz 11,3 proc., co plasuje obydwa kraje w bezgotówkowej czołówce kontynentu.

Okazje

Sprawdżą się podczas upału

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych. Gdzie warto zabrać ze sobą gotówkę? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński