Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Top 10, czyli tyle zostało po wielkiej wytwórni cementu w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak wygląda wiadukt wąskotorówki, pozostałość po fabryce cementu.
Tak wygląda wiadukt wąskotorówki, pozostałość po fabryce cementu. Marek Łuczak
Tajemnicze konstrukcje, które możemy zobaczyć w Puszczy Bukowej są wyjątkowe, do dziś pozostał tunel, podstawa dźwigu, czy wiadukt. To pozostałości po jednej z najsłynniejszych przedsiębiorstw w dawnych Niemczech.

Na terenie Puszczy Bukowej znajdowały się złoża kredy i gliny. Ich eksploatacją zajęła się firma Portland Zement Fabrik "Stern", założona w 1862 roku przez Gustawa Adolfa Toepffera i Heinricha Grawitza.

Ta inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Produkcja cementu ruszyła na wielką skalę. Ekspansja na rynek amerykański spowodowała, że w 1886 roku firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Nowym Jorku przy Broadway Street.

Hitem dla działalności było wprowadzenie na rynek, w 1905 roku, tzw. "białego cementu", który z powodzeniem imitował marmur.
W czasie drugiej wojny światowej fabryka została częściowo zniszczona, a po wojnie całkowicie rozebrana.

Jednak jedną z najsłynniejszych pozostałości po dawnym zakładzie jest sztuczna grota, która znajduje się przy południowym krańcu ul. Grabowej. Inicjatorem wybudowania, powstałej w 1880 r., groty był Albert Eduard Toepffer. Podczas budowy starano się, by wnętrze budowli jak najpełniej przypominało wygląd naturalnych grot w skałach wapiennych, ze stalaktytami zwisającymi ze sklepienia i charakterystycznymi naciekami na ścianach. Przed grotą, w 1880 i 1889 r., pobudowano dwa łuki o rozpiętości około 30 m i wysokości ok. 10 m. Łuki różniły się grubością - jeden wykonany został bowiem z betonu, drugi (cieńszy) z żelbetu. Na łukach posadowiona została niewielka platforma z zadaszeniem w kształcie pagody. Występowali na niej artyści, którzy mogli być oglądani przez publiczność zgromadzoną na parkiecie tanecznym znajdującym się nad grotą. W pobliżu znajdował się również oszklony ogród zimowy.

Od około 1900 roku grota i jej otoczenie stało się dostępne publicznie i zaczęło spełniać funkcję doskonałej reklamy zakładów Toepffera i ich produktów.

Top 10, czyli tyle zostało po wielkiej wytwórni cementu w Szczecinie

Gmach był kilkakrotnie przebudowywany. W początkach XX w. zrealizowany został projekt eleganckiej fasady z prawym szczytem. Hotel (po prawej) wygląda jakże skromnie w porównaniu do pałacu Velthusena.

TOP10. To był najbardziej luksusowy hotel w dawnym Szczecini...

Takie pomniki stały kiedyś w Szczecinie. Dziś został tylko jeden. Zobacz archiwalne zdjęcia >>>

Tak wyglądały szczecińskie pomniki. Takie monumenty można by...

Obejrzyj również: Wodowanie megajachtu w szczecińskiej stoczni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński