Tomasz Komenda: "Boję się, że mogą mnie zgwałcić. Jestem jak...

  Tomasz Komenda: "Boję się, że mogą mnie zgwałcić. Jestem jak śmieć". Sąd nie reaguje

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tomasz Komenda

  Tomasz Komenda ©Pawel Relikowski / Polska Press

  "Jestem traktowany jak śmieć wszędzie. Nie wychodzę do łaźni, bo boję się, że mogą mnie zgwałcić, grozili mi tym nie raz. Nie śpię w nocy, bo boję się zasnąć, że zrobią mi krzywdę. Pod celą traktują mnie jakby mnie nie było" - tak Tomasz Komenda niesłusznie skazany za zbrodnię miłoszycką, opowiadał o traktowaniu go w więzieniu. Był październik 2004 roku. Tę relację wysłuchały ekspertki z psychiatrii, które badały Komendę na zlecenie sądu. Zaleciły objęcie go opieką psychiatry. Czy tak się stało? W sadzie zarządzono właśnie kontrolę, która odpowie na to pytanie.
  Tomasz Komenda

  Tomasz Komenda ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Tomasz Komenda – przypomnijmy – od 2000 roku odsiadywał 25 letni wyrok za zgwałcenie i zabójstwo 15 latki w Miłoszycach koło Jelcza Laskowic niedaleko Wrocławia. Dziś – po 18 latach w więzieniu – prokuratura stwierdziła, że jest niewinny. Zwolniono go a Sąd Najwyższy zajmuje się wnioskiem o jego uniewinnienie.

  - Prawda jest tragiczna – wspomina dziś Tomasz Komenda w wywiadzie dla Superwizjera TVN.
  - Biją mnie na spacerniaku a klawisz odwraca się żeby tego nie widzieć. Nie zabili mnie bo odpuścili, przestali mnie bić – mówi. I dodaje, że być może nie chcieli mieć dodatkowego zarzutu, gdyby go zabili na tym spacerniaku.

  Co na to służba więzienna? Czy sposób traktowania Tomasza Komendy w więzieniu powinien być zbadany w śledztwie? - Chciałbym żeby tak się stało i będę o to wnioskował w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi – mówi pełnomocnik Komendy prof. Zbigniew Ćwiąkalski. - Będziemy też pamiętać o tych wszystkich sprawach podczas procesu o odszkodowanie i zadośćuczynienie. A Służba Więzienna prowadzi kontrolę dokumentów związanych z 18-letnim pobytem Wrocławianina za kratkami. Na wnioski za wcześnie.

  W Łodzi – dodajmy – trwa śledztwo, które ma zbadać nieprawidłowości i ewentualne przestępstwa, które doprowadziły do tego, że niewinny człowiek został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. I odsiedział 18 lat z 25 letniego wyroku.

  My mamy kopię dokumentu z października 2004 roku. W Sądzie Rejonowym w Oławie toczył się wówczas proces, w którym Tomasz Komenda był oskarżony o gwałt. Do przestępstwa doszło w Jelczu Laskowicach kilka miesięcy przed zbrodnią miłoszycką. Na bieliźnie ofiary gwałtu z Jelcza i na miejscu zbrodni miłoszyckiej znaleziono ten sam kod genetyczny co kod Tomasza Komendy. Rzecz w tym, że metoda badawcza – stosowana wówczas – była niedokładna. Taki sam kod mógł się powtarzać co 71 osób. Innych dowodów winy nie było. Dlatego Komenda został uniewinniony.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie (kliknij)
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów