Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To warto wiedzieć o grypie

Bogna Skarul
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego? Bo sama grypa powoduje dodatkowe kardiologiczne powikłania takie jak: zaostrzenie choroby wieńcowej, zapalenie mięśnia sercowego lub jego przewlekła niewydolność oraz zapalenie osierdzia.

Liczne badania wskazują, że w sezonie grypowym wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów z powodów sercowo naczyniowych. Uwaga! U osób chorych na grypę ryzyko wystąpienia ponownego zawału serca rośnie 2-3 krotnie.

Drugą grupą osób szczególnie narażonych są chorzy na cukrzycę. U nich zarażenie grypą może prowadzić do hiperglikemii. Najgroźniejsze powikłania pogrypowe w tej grupie ryzyka obejmują m.in. zaburzenie równowagi metabolicznej, kwasicę ketonową (wymaga to hospitalizacji, czasem kończy się śmiercią pacjenta).

Jak wynika ze statystyk śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych dotyka aż 12 proc. osób chorych na cukrzycę.
Kolejną grupą wysoce zagrożoną są cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym dwie najczęstsze: astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Szacuje się, że 19 proc. dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiej astmy jest zakażonych wirusem grypy, a około 8 proc. ciężkich zaostrzeń spowodowanych jest infekcją grypową.

Ale uwaga, w tym roku szczególnie niebezpieczne oże okazać się jednoczesne zarażenie dwoma typami wirusa grypy, sezonowej i pandemicznej AH1N1.
Oczywiście - najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie sezonowej są szczepienia ochronne. U osób chorych na serce szczepienie obniża ryzyko kolejnego zawału serca o 67 proc., udaru o 55 proc. a śmierci z przyczynsercowo-naczyniowych (o 75 proc.).

Szczepić się też powinni chorzy na cukrzycę, którzy w ten sposób mogą aż w 70 proc. zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Także u dzieci po przebytej grypie nierzadko pojawiają się powikłania. Bo dzieci nie mają tak mocno jak osoby dorosłe wytworzonych przeciwciał, które potrafią zmagać się z różnymi chorobami. Do najczęstszych powikłań pogrypowych u dzieci należy zapalenie płuc. Pojawiają się również inne, takie jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie rdzenia kręgowego, zespół wstrząsu toksycznego.
Szczególnie niebezpiecznym dla dzieci powikłaniem jest zespół Reyea. Dotyczy on przede wszystkim dzieci leczonych salicylami. Najczęściej zdarza się wśród dzieci od 4-12 lat. Objawami zespołu są: śpiączka (często z drgawkami), brak reakcji źrenic na światło, wzrost napięcia mięśniowego, zaburzenia oddychania, sinica, zaburzenie rytmu serca. Dziecko trzeba natychmiast poddać hospitalizacji. Musi być ono cały czas monitorowane. W zaawansowanej postaci może dojść do uszkodzenia mózgu, a czasami nawet do śmierci.

Powikłania występują u około 6 proc. chorych dzieci. Najczęściej jednak pojawiają się u dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Na szczęście dzieci poniżej 2 roku życia chorują stosunkowo rzadko. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie u dzieci jest leżenie w łóżku. Zażywa się różne środki obniżające temperaturę ciała, uśmierzające ból. Dobrymi sprawdzonym sposobem praktykowanym przez nasze babcie jest podawanie do picia soku malinowego. Działa on napotnie i rozgrzewająco.

Sprawia, że grypa przebiega znacznie lżej. Dobrze pić dużo płynów, żeby nie doszło do odwodnienia organizmu oraz stosować zimne okłady, które pomagają w obniżeniu gorączki.
Dzieciom na obniżenie gorączki podaje się paracetamol. Polopirynę czy aspirynę dzieci mogą zażywać dopiero od 12 roku życia. Podana wcześniej może wywołać groźne powikłania.

Matki w okresie tzw. Grypowym powinny zwracać uwagę na pogodę, kiedy chcą wyjść z dziećmi na spacer. Dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pogody czyli tak, aby nie spowodować zziębnięcia organizmu, ale też przegrzania.

W sezonie zwiększonych zachorowań warto unikać zatłoczonych miejsc, szczególnie w zamkniętej przestrzeni na przykład w sklepie czy przychodni. Ale to nie znaczy, że mamy siedzieć w domu. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu.

Osobom starszym poleca się co najmniej półgodzinny spacer. Młodsi mogą pobiegać. W ten sposób dotleni się organizm i wzmocni odporność.
Niektórzy unikają wietrzenia mieszkań zimą. Starsze osoby często boją się przeciągów. Tymczasem wietrzenie mieszkań jest jak najbardziej wskazane, bo w ten sposób następuje wymiana powietrza i usuwanie obecnych w mieszkaniu wirusów i bakterii.

Zadbajmy również, abyw mieszkaniu nie było za ciepło. Najlepsza temperatura to 17-21 stopni Celsjusza. Pamiętaj też, że nic tak nie wzmacnia organizmu jak sen.

Dzieci i młodzież powinny spać 9-11 godzin. Dorośli mniej - 6-8
godzin. Przed snem warto wywietrzyć pokój.
Ważne jest też regularne jedzenie. Nasza dieta powinna zawierać dużo białka, witaminy C i witaminy A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński