24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione przez Parlament w 2018 roku. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ tego dnia, w 1944 roku, doszło do zbrodni w Markowej, gdzie Niemcy zamordowali ośmioro Żydów i ukrywająca ich polską rodzinę. Ten dzień stał się symbolem cierpienia Polaków, którzy pomagali Żydom.
- Wiele osób i rodzin żydowskich znalazło schronienie właśnie w polskich rodzinach, a trzeba pamiętać, że tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci za pomoc Żydom. Ginęły całe rodziny, kobiety w ciąży i małe dzieci. To wymagało szczególnej odwagi i położenia na szali nie tylko swojego życia, ale także swoich bliskich. To był heroizm - mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.
Tak właśnie stało się w Markowej, gdzie zamordowano rodzinę Ulmów. Józefa i Wiktorię, która była w ciąży oraz szóstkę ich dzieci.
- Musimy pamiętać o tych bohaterach, bo w przestrzeni publicznej wiele jest nieprawdy. Oczywiście były takie osoby, które zachowywały się niegodnie, ale jako naród możemy być dumni, że mieliśmy takich rodaków, którzy nieśli pomoc, nie patrząc przez pryzmat wiary i narodowości - podsumował Zbigniew Bogucki.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?