Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnia szansa dla bałtyckiego dorsza? W październiku ministrowie Unii Europejskiej mają podjąć decyzję

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE zdecydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim
W październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE zdecydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim Archiwum
Każdego roku w październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE decydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim. Ten rok będzie kluczowy dla dorsza bałtyckiego – może to być ostatnia szansa dla tego ikonicznego gatunku w naszym regionie.

Eksperci nie mają złudzeń. Kolejnego roku dorsz bałtycki już nie wytrzyma, jeśli nie przestaniemy łowić tej ryby.

- Grozi nam to, bo doprowadziliśmy do przełowienia (czyli nadmiernego poławiania), które miało miejsce w przeszłości, ale także z powodu skutków zmiany klimatu, degradacji naturalnych siedlisk ryb oraz eutrofizacji (czyli przeżyźnienia doprowadzającego do powiększania się w Bałtyku stref o zerowej lub obniżonej zawartości tlenu) - mówią eksperci i nawołują do zaprzestania połowów.

WWF wysłało w tej sprawie oficjalną petycję pod hasłem akcji #SaveBalticCod i apeluje o

  • opowiedzenie się za ustaleniem poziomów limitów połowowych dla dorsza, zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową;
  • ustalenie Całkowitych Dopuszczalnych Połowów na odpowiednio niższym poziomie, zgodnie z zasadą ostrożności, tak aby uwzględnić rolę, jaką dorsz pełni w ekosystemie morskim;
  • zadbanie, aby wszelkim środkom utworzonym w celu odtworzenia populacji dorsza towarzyszyła skuteczna kontrola i monitoring, aby przestrzeganie wprowadzonych przepisów można było weryfikować.

Eksperci przypominają, że niegdyś dorsz liczył 1,5 metra długości i dożywał 25 lat. Był dumnym i licznie występującym na Bałtyku gatunkiem, przez wielu określanym „królem Bałtyku”. Dziś kondycja dorsza bałtyckiego jest dramatycznie gorsza. Osobniki osiągają średnio 30 centymetrów, a populacje w Morzu Bałtyckim są na najniższym poziomie w historii.

Przez dekady dorsz był najważniejszą rybą w Morzu Bałtyckim – zarówno z punktu widzenia ekologicznego, jak i ekonomicznego. Był jednym z ulubionych gatunków ryb spożywanych przez konsumentów. Ale działania ludzi w połączeniu z czynnikami środowiskowymi doprowadziły jego bałtyckie populacje do najniższego poziomu w historii.

Dlatego eksperci i organizacje pozarządowe postanowili stworzyć projekt, który przyczyni się do zwiększenia populacji ryby w Bałtyku. „Powrót Dorsza” to dwuletni projekt koordynowany przez The Fisheries Secretariat (FishSec) – politycznie niezależną organizację non-profit z siedzibą w Sztokholmie, zajmującą się ochroną i odbudową usług ekosystemów morskich, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rybołówstwa. Chcą dotrzeć do decydentów, wiedzą bowiem, że każdego roku w październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE decydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński