Materiał partnera
3 dni sportowej rywalizacji, prawie 90 drużyn chłopców i dziewczynek, 995 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa zachodniopomorskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKS-u Football Factory Przecław (kategoria do lat 8), UKS-u Volley Szczecin (U-10) i SP 51 Szczecin (U-12), a także dziewczynki z SP 5 Wałcz (U-8) oraz UKS-u Olimpia Szczecin (U-10 i U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Zachodniopomorskiem był Szczecinek, a dokładniej obiekty tamtejszego MOSiR-u przy ul. Piłsudskiego 3. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 21 powiatów.

Święto futbolu w Szczecinku

W środę 3 kwietnia na obiektach MOSiR-u Szczecinek rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Drugiego dnia oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, natomiast ostatniego mierzyły się najmłodsze zespoły z kategorii U-8.

Rozgrywkom bacznie przyglądał się 27-krotny reprezentant Polski, pan Henryk Wawrowski, który wierzy w umiejętności zawodników i zawodniczek ze swojego województwa. – Myślę, że za parę lat będziemy oglądać was jako reprezentantów Polski w piłce nożnej, a dzisiaj niech wygra najlepszy! – powiedział dzieciom olimpijczyk z Montrealu, gdzie w 1976 roku reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal.

Przemówienia Wawrowskiego, który pełni również funkcję wiceprezesa ds. szkolenia Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, uważnie słuchały zawodniczki Olimpii Szczecin, które nie miały sobie równych drugiego dnia rozgrywek i pewnie triumfowały w kategorii U-10. Zwycięstwo piłkarkom ze Szczecina zapewniła Nadia Woźniak, która zdobyła aż 15 bramek, zostając tym samym najlepszą strzelczynią zawodów. Bodaj najpiękniejszą bramkę zdobyła podczas finału z SP Niemica, dostając podanie na wolne pole i pewnie wykorzystując okazję.

Podobnego wyczynu dokonały starsze koleżanki z Olimpii, które dzień wcześniej zwyciężyły w kategorii U-12. „Olimpijki” zostały poprowadzone do zwycięstwa przez Aleksandrę Kuśmierczyk i gorący doping kibiców, którzy przejechali ponad 170 kilometrów, aby zagrzewać do walki piłkarki ze Szczecina! Najlepsza zawodniczka kategorii U-12 prosto z podium podziękowała najwierniejszym fanom zespołu. – Nie byłoby nas tu, gdyby nie doping naszych rodziców! - czym wywołała wzruszenie wśród blisko 50-osobowej grupy opiekunów. Wielu wzruszeń dostarczył także finał w najmłodszej kategorii, w którym po rzutach karnych zwyciężyły dziewczynki z SP 5 Wałcz, pokonując zespół BSS-u Stargard. Mimo porażki w finale, piłkarki ze Stargardu zakończyły dzień z uśmiechem na ustach.

Przez cały pierwszy dzień oczy kibiców zwrócone były ku drużynom chłopców z SP 7 Koszalin i SP 51 Szczecin. W ubiegłej edycji chłopcy z koszalińskiej „Siódemki” wygrali cały Turniej. Tym razem, mimo bardzo dobrej postawy, zabraknie ich w Warszawie. Lepsi okazali się szczecinianie, którzy najpierw pokonali rywali w fazie grupowej (3:1), a potem w decydującym starciu. W finale kategorii U-12, po zaciętych dwóch połowach i remisie 0:0, doszło aż do pięciu serii rzutów karnych, z których zwycięsko wyszli młodzi piłkarze ze Szczecina. Pomimo niestrzelonego karnego, najlepszym zawodnikiem na boisku został… brat najlepszej zawodniczki, czyli Bartosz Kuśmierczyk, który mimo niezbyt imponujących warunków fizycznych, z łatwością radził sobie z rywalami, doskonale prowadząc piłkę przy nodze. Sporych emocji dostarczyła również rywalizacja w kategorii U-10, w której UKS Volley Szczecin pokonał w finale SP 18 Koszalin aż 7:1. Podobną formę strzelecką pokazali najmłodsi zawodnicy z UKS-u Football Factory Przecław, pokonując 5:1 zespół UKS-u Energetyk Junior Gryfino. W kategorii do lat 8 najlepszym strzelcem Turnieju został Alan Frączczak z AP Pogoni Szczecin. Zbieżność nazwisk z kapitanem „Dumy Pomorza” nie jest tu przypadkowa. Alan, który w czasie finałów w Szczecinku otrzymał też „Zieloną Kartkę Fair Play” za przyznanie się do błędu, jest synem Adama.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Szczecinku świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Szczecinku chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa zachodniopomorskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.