To nie była mafia, ale klerycy z Kijowa. Seminaryjny zespół...

  To nie była mafia, ale klerycy z Kijowa. Seminaryjny zespół MetaNoja wystąpił w cerkwi greckokatolickiej w Stargardzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Emila Chanczewska

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  To nie była mafia, ale klerycy z Kijowa. Seminaryjny zespół MetaNoja wystąpił w cerkwi greckokatolickiej w Stargardzie [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/70
  przejdź do galerii

  ©Tadeusz Surma

  W czwartkowy wieczór, w stargardzkiej cerkwi greckokatolickiej nad Iną, wystąpili klerycy z Kijowa tworzący zespół MetaNoja. Zaśpiewali typowo ukraińskie pieśni, ale i znane wszystkim kolędy, tylko że w języku ukraińskim. Publiczność bardzo ciepło przyjęła młodych, sympatycznie wyglądających, a przede wszystkim energetycznie i radośnie śpiewających i grających kleryków.
  "Cicha noc"


  Zespół pięciu kleryków przyjechał z Kijowa na zaproszenie księdza Rusłana Marciszaka, proboszcza parafii greckokatolickiej pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie.
  - Wszyscy są ubrani na czarno, ale proszę się nie bać, to nie mafia, to seminarzyści z Kijowa - z właściwym sobie poczuciem humoru przedstawił zespół ks. Rusłan licznej publiczności, która szczelnie wypełniła cerkiew, chór i salkę. - Przywieźli ze sobą płyty. Gdy zapytałem po ile są, odpowiedzieli że "co łaska".

  Wśród publiczności byli nie tylko wierni greckokatolickiej parafii w Stargardzie, także z Ińska oraz mieszkańcy rzymskokatoliccy. W tym motocykliści, których ks. Rusłan jest kapelanem.
  - Cerkiew jest na wszystkich otwarta, chcemy by wszyscy czuli się tu jak w domu - podkreślał ks. Rusłan Marciszak.

  Publiczność na koncercie czuła się wspaniale, bo tak też grali i śpiewali młodzi uśmiechnięci klerycy.
  - W Stargardzie najfajniejsza grupa jest na chórze - mówili seminarzyści, mając na myśli młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Stargardzie, która gorąco oklaskiwała występy razem ze swoim wychowawcą.

  Na koncert przyszła też duża reprezentacja władz miejskich i powiatowych. Świąteczno-noworoczne życzenia złożył prezydent miasta.
  - Z całego serca dziękujemy i cieszymy się, że jesteście tu z nami - mówił do kleryków Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Mówią, że kto śpiewa podwójnie się modli. Czuć waszą energię, modlitwę, radość z przyjścia Chrystusa. Zobaczcie, jak potrzebna była cerkiew w tym miejscu. Dziękuję księdzu Rusłanowi, jego żonie i parafianom greckokatolickiej wspólnoty za to, że tu, w parku Zamkowym, jest cerkiew.

  MetaNoja śpiewali z instrumentami i a capella. Zaśpiewali m.in znane kolędy "Cicha noc", "Chwała na wysokości", "Wśród nocnej ciszy". Była też radosna wersja pieśni "Misericordia" i "Hymnu o miłości". Także ukraińska pieśń rozpoczynająca się od słów "W polu wiśnia stała". Publiczność nagradzała ich gromkimi brawami.

  "Hymn o miłości"

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Stargardu

  Wideo ze Stargardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów