MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To najszlachetniejszy szczep winogron na świecie. W Winnicy Turnau trwają zbiory Pinot Noir [ZDJĘCIA]

W Winnicy Turnau rozpoczęły się zbiory pinot noir, jednego z najbardziej cenionych szczepów świata
W Winnicy Turnau rozpoczęły się zbiory pinot noir, jednego z najbardziej cenionych szczepów świata Leszek Wójcik
W Winnicy Turnau rozpoczęły się zbiory najszlachetniejszego szczepu winogron na świecie: Pinot Noir. Wina z nich wypijemy... najwcześniej za 3 lata.

W Winnicy Turnau rozpoczęły się zbiory pinot noir, jednego z najbardziej cenionych szczepów świata - powstają z niego m.in. największe wina Burgundii i winna arystokracja: szampany. Zbiory w Baniewicach najprawdopodobniej potrwają do niedzieli. Trzeba się spieszyć, bo w poniedziałek zapowiadane jest załamanie pogody. Może spaść deszcz, a to grozi rozwodnieniem soku w winogronach. To dlatego obecnie w winnicy trwa naprawdę gorący okres.

W Winnicy Turnau pinot noir rośnie na 3,5 ha upraw. Owoce są zbierane ręcznie. Jak się dowiedzieliśmy, ich jakość jest doskonała - są w pełni dojrzałe i słodkie. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że powstanie z nich naprawdę dobre wino - choć, żeby się o tym przekonać, trzeba będzie poczekać.

- Czerwone wina z pinot noir muszą poleżeć w beczce przynajmniej 2 lata - tłumaczy współwłaściciel rodzinnej winnicy w Baniewicach Jacek Turnau. - Z ich produkcją nie można się spieszyć. Trzeba być cierpliwym.

Pinot noir jest bardzo starym szczepem. Uprawiany jest w Europie już od czasów rzymskich. Jego kolebką jest Burgundia (opis rośliny znajduje się w rejestrach Beaune z roku 1375). Od zawsze był ceniony i (nie bez racji) uważany za jedną z najszlachetniejszych odmian winorośli na świecie. I dość kapryśną. Winiarze przyznają, że jej uprawa nie jest łatwa, a produkcja wysokiej klasy win, jeszcze trudniejsza. Ale w nagrodę za trud powstają z niego najlepsze czerwone wina. Jakie powstaną w Winnicy Turnau?

- Wino na pewno będzie wyjątkowe - przyznaje Jacek Turnau. - Pochwalę się, że w czerwcu, na londyńskim konkursie Decanter, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, nasze wino z pinot noir zdobyło brązowy medal! To dla nas bardzo duże wyróżnienie.

Przypomnijmy, że wiosną wydawało się, że w tym roku win z pinot noir w ogóle nie będzie - z powodu przymrozków, które poważnie zniszczyły uprawy nie tylko w Zachodniopomorskiem ale także Lubuskiem i Dolnośląskiem. Chociaż szczep lubi chłodny klimat, to jednak jest wrażliwy na wahania temperatury a w maju noce były zimne, temperatura spadła nawet poniżej - 5 st. C. Ale baniewicki pinot się odrodził. Choć zbiory będą w tym roku mniejsze niż mogły być, to jakość owoców jest bardzo dobra - co na pewno wpłynie na smak wina.

Winnica Turnau istnieje od 2010 r. (pierwsze zbiory odbyły się dokładnie dziesięć lat temu - z tej okazji powstało w tym roku jubileuszowe (białe) wino "X", z solarisa, johanitera i hibernala). Uprawiane są tu szczepy czerwone: pinot noir, rondo, regent i odmiany cabernet. I białe: solaris, hibernal, johaniter, seyval blanc, riesling i chardonay - w tym roku wino z tego szczepu zostało uznane za najlepsze polskie białe wino wytrawne - w konkursie startowało 130 win!

Winnica jest największą winnicą w Polsce, ma obecnie 41 ha upraw winogron.

Pinot noir rośnie w Baniewicach na 3,5 ha - to jedna z największych parceli tego szczepu w Polsce. Powstaje z niego wino wytrawne jednoszczepowe i musujące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński